Jak stworzyć idealny kącik do czytania książek na tarasie?

Latem chcemy zanurzyć się w lekturze nie tylko w domu, ale także na tarasie. Piękna pogoda, cykanie świerszczy, zachwycające wschody i zachody słońca - po co to wszystko tracić? Warto jak najczęściej wypoczywać na powietrzu. Miłośnicy czytania borykają się jednak z problemem: jak zorganizować sobie kącik do czytania na tarasie? Zwykły leżak ogrodowy nie wystarczy przecież dla zapewnienia pełni komfortu... Koniecznie zapoznaj się z poniższym poradnikiem!

Czytanie na tarasie? Zadbaj o wygodę!

Przede wszystkim trzeba zaopatrzyć się w komfortowy zestaw wypoczynkowy. Wewnątrz nie stanowiłoby to problemu. Wygodny fotel, leżanka, sofa - to wystarczy. Na tarasie jednak ważną kwestią jest możliwość bezproblemowego przenoszenia. W każdej chwili czynniki atmosferyczne, takie jak deszcz i grad, mogą zmusić nas do szybkiej ucieczki i ukrycia mebli w suchym miejscu. Dzieje się tak nawet w przypadku, gdy taras jest zadaszony. Dlatego najlepszym wyposażeniem tarasu czy patio są meble wypoczynkowe składane lub dmuchane. Składane meble bywają jednak niewygodne. Warto więc skłonić się w stronę tych miękkich i dmuchanych! Pufy dmuchane to doskonała propozycja. Są dostępne w wielu rozmiarach i kolorach, co ułatwia odpowiedni dobór względem potrzeb.

Duże pufy dmuchane, pełnią funkcję niezwykle wygodnego fotela. Taki fotel jest głównym elementem komfortowego miejsca do czytania. Można zaopatrzyć się w kilka dmuchanych puf o różnych wymiarach. Przydatne będą również koce, dla zapewnienia ciepła i wygody również wieczorami. Co jeszcze się przyda? Konieczny będzie niewielki stolik kawowy, na którym zmieści się książka, kawa i ciasto. Być może przydatne będą również poduszki? Im więcej wygody, tym lepiej! Pufy dmuchane same w sobie są bardzo komfortowe, dodatkowe podparcie w wybranym miejscu będzie jednak niewątpliwym atutem. W ten sposób można komfortowo umościć się na tarasie i błogim spokoju czytać ulubione książki.

Beżowe meble tarasowe

Zapewnij sobie odpowiednie oświetlenie do czytania

Warto pamiętać, że czytanie niejednokrotnie przeciąga się do późnego wieczora. To właśnie popołudnia i wieczory są czasem, kiedy zagłębiamy się w lekturze. Nie można więc polegać na słońcu, jako jedynym źródle światła. Słońce może zresztą skutecznie uniemożliwić czytanie, o czym mowa w kolejnym podpunkcie. Warto więc zastosować na tarasie odpowiednie oświetlenie. Podczas czytania wieczorami, trzeba zapewnić sobie co najmniej dwa źródła światła. W przypadku tarasu powinna być to lampa stojąca i lampy wbudowane w dach czy sufit. W ogrodzie często stosuje się pochodnie, solarne lampki w formie kamieni i inne dodatki.

Jeśli jednak chodzi o czytanie, lampa stojąca musi mieć odpowiednią wysokość, aby dobrze oświetlać strony książki. Światło powinno być odpowiednio mocne, nie sprawdzą się więc żarówki zaciemniane. Warto pamiętać o wyborze sprzętu odpornego na działanie wilgoci. Bardzo ważne jest także wspomniane wcześniej oświetlenie sufitowe. Są to zwykle lampki led, których użytkowanie jest niezwykle oszczędne. Oświetlenie wbudowane w sufit powinno być na tyle silne i jasne, aby zapewnić komfort czytania. Lampa stojąca to tylko doświetlenie - niewielkie, a jednak konieczne. Dzięki temu, czytanie będzie przyjemne również w porze malowniczych zachodów słońca i po zmroku. Czy może być coś piękniejszego?

okrągłe lampy - oświetlenie zewnętrzne nad stołem

Chroń się przed nadmiarem słońca

Promienie słoneczne mogą oślepiać podczas czytania i skutecznie do niego zniechęcać. Dlatego kącik do czytania na tarasie musi być dobrze zacieniony. W jaki sposób zapewnić sobie odpowiednią ochronę przed słońcem na tarasie? To przede wszystkim zadaszenie. Wśród opcji zadaszenia największą popularnością cieszą się markizy. Zadaszenie może być dodatkowo zagięte, aby materiał częściowo układał się także pionowo. Nowoczesne markizy można regulować zupełnie jak rolety! Są to markizy regulowane zarówno poziomo jak też pionowo. Dostępne są także ciekawe typy zacienienia jak łaty z drewna i wbudowane rolety klasyczne lub rzymskie. Drewniane deski tworzą w tym wypadku rodzaj żaluzji w pionie lub poziomie.

Całość nie tylko stanowi ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem, ale także prezentuje się świetnie. Zamiast rolet, zamontować można także estetyczne zasłony. Dobrana tkanina sprawi, że kącik do czytania stanie się prawdziwą oazą. Zestawienie drewna i ciekawych materiałów doskonale komponuje się z meblami wypoczynkowymi. Pufy dmuchane, materace i fotele dmuchane oraz dodatki w stylu loftowym zaprezentują się świetnie z drewnem egzotycznym i tkaninami w stylu eco. Polecamy w szczególności dmuchane siedzisko w kolorze szarym, ze strony emako.pl. Natomiast meble w stylu klasycznym bądź glamour warto zestawiać z markizami w kolorze bieli lub beżu oraz gustownymi dodatkami.

Zachód słońca na balkonie

Cisza, spokój i prywatność - kącik do czytania

Aby kącik do czytania na tarasie dobrze spełnił swoje zadanie, musi zapewniać prywatność i spokój. Kącik czytelniczy jest przecież sferą relaksu i wyciszenia. W takim miejscu można w spokoju śledzić kolejne przygody książkowych bohaterów. Dlatego warto wcześniej przemyśleć, czy taras nie jest miejscem zabawy dzieci lub majsterkowania męża bądź chłopaka. Jeśli tak, niebanalne znaczenie będzie miała rozmowa z najbliższymi. Można sprawę przedyskutować i ustalić, że to miejsce będzie oazą spokoju! Drugą kwestią jest lokalizacja tarasu. Czy w pobliżu znajdują się ruchliwe ulice, place zabaw, boiska sportowe? W takim przypadku dobrym wyjściem będzie oszklenie tarasu. Drzwi można otwierać i zamykać, zależnie od natężenia hałasu na zewnątrz. Jest to inwestycja, która wymaga poświęcenia sporej dozy czasu i energii. Efekty są natomiast zachwycające! Jeśli jednak warunki wokół są idealne, nic nie stoi na przeszkodzie, aby taki kącik stworzyć od zaraz. Aby zapewnić sobie maksymalną błogość, warto pomyśleć o ochronie przed natrętnymi owadami.

W zależności od rodzaju i umiejscowienia tarasu, odpowiednie będą moskitiery rolowane lub różnego rodzaju świece i olejki. Z takim wyposażeniem, lektura nie będzie w żaden sposób zakłócana. Piękne otoczenie, spokój natury, świetna pogoda - wszystko to zachęca Cię do stworzenia własnego kącika czytelniczego na tarasie? To zadanie możliwe do wykonania w krótkim czasie! Wygodne, dmuchane pufy są szeroko dostępne w różnych kształtach. Stylowa markiza zapewni cień, a dobrane oświetlenie umożliwi czytanie wieczorem. Stolik kawowy jest dopełnieniem aranżacji. Dzięki temu niepozornemu stoliczkowi unikniesz wycieczek do kuchni i wypadków z przewróconym kubkiem. Dodatkowe akcesoria ochronią Cię przed komarami i muszkami. Tak zaaranżowany kącik do czytania na tarasie to marzenie wielu czytelników. Czas je spełnić!