Jak stworzyć ogród uwielbiany przez dzieci

Wprowadziłeś się ostatnio do nowego domu i planujesz urządzić swój ogród w najbardziej przyjazny dla dzieci sposób? Dzięki naszemu przewodnikowi dowiesz się, jak możesz uczynić swój ogród zarówno atrakcyjnym, jak i bezpiecznym dla najmłodszych. Najważniejsze jest jednak to, że podążając za tymi wskazówkami, stowarzysz miejsce odpowiednie nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych. Twój ogród stanie się prawdziwym rajem dla najmłodszych, natomiast dla ciebie, miejscem wytchnienia i odpoczynku.

Przede wszystkim - bezpieczeństwo

Jeżeli chcesz przygotować ogród z myślą o małych dzieciach, to najważniejszą kwestią zawsze jest bezpieczeństwo. Kiedy więc będziesz zastanawiać się nad wyborem zjeżdżalni, nadmuchiwanych basenów oraz innych atrakcji, zawsze upewniaj się, że podniesione pokłady lub stopnie są miękkie i amortyzujące upadki. Zwróć także uwagę na to, jakie rośliny sadzisz w swoim ogrodzie. Wybierz takie, które nie zaszkodzą twojemu ciekawskiemu maluchowi, jeżeli przypadkowo (lub celowo) posmakuje je lub dotknie.

Jeżeli twoje dziecko jest jeszcze małe, a powierzchnia ogrodowa duża to warto wydzielić obszar, na którym będzie się mogło bawić. Mogą to być, na przykład, stoliki ogrodowe. Co więcej, jeżeli projektujesz ogród z myślą o dzieciach, to pomyśl o dodatkowych atrakcjach i przedmiotach, które sprawią, że będą one mogły zająć się nową zabawą. Dzięki temu zyskasz chwilę wytchnienia i odpoczynku. Małe dzieci będą najlepiej bawić się w takich obiektach ogrodowych jak nadmuchiwane baseny z piłką, zjeżdżalnie, piaskownice i siatkowe trampoliny.

Plac zabaw w ogrodzie

Stwórz ogród dla starszych dzieci

Ze starszymi dziećmi możesz zacząć wybierać bardziej wymagające zabawy oraz odkrywać roślinność i dziką przyrodę. Możesz zachęcić ich do uprawy własnych roślin, z których będziecie mogli później zrobić świeże sałatki i inne potrawy. Możesz również zadbać o dodatkowe atrakcje np. domek na drzewie, boisko do piłki nożnej lub bramkę, słupki do zawieszenia siatki. Zwróć również uwagę na rośliny- wybieraj takie, które nie zostaną łatwo zniszczone w momencie kontaktu z rozpędzoną piłką. Jeżeli mieszkasz w bliskim otoczeniu sąsiadów, to prawdopodobne jest to, że nie chcą oni stale podawać waszemu dziecku piłki. Posadź więc rząd drzew owocowych, krzewy lub żywopłot, które będą ją skutecznie zatrzymywać.

Większość dzieci uwielbia wodę, więc jeżeli stwierdzisz, że są już wystarczająco duże, świetnym sposobem na urozmaicenie ich czasu będzie basen. Oczywiście, jest to nieco większy wydatek, ale także okazja do nauczenia dzieci samodzielności oraz pływania. W końcu to jedyny sposób, jak będą mogły czerpać radość z twojego prezentu.

Rodzinne granie w piłkę nożną w ogrodzie

Zamontuj dodatkowe atrakcje

Pozwól swoim dzieciom cieszyć się na świeżym powietrzu do maksimum dzięki małemu centrum aktywności. Jeśli jesteś majsterkowiczem, możesz go łatwo zbudować samodzielnie. Jeśli nie, to możesz skorzystać z licznych ofert dostępnych w internecie. Należy pamiętać, że ramy wspinaczkowe wymagają płaskiej, stabilnej podstawy i, jeśli są zbudowane samodzielnie, musisz się upewnić, że wytrzymają obciążenie ciężarem twoich dzieci.

Drewniane drabinki wspinaczkowe muszą być zbudowane z odpowiedniego drewna zazwyczaj poddanego obróbce ciśnieniowej. Jeśli chcesz, żeby służyły na dłużej i lepiej się prezentowały, to pomaluj je również powłoką konserwującą. Co jeszcze możesz zamontować, aby sprawić dzieciom radość? Ściana wspinaczkowa, zjeżdżalnia i huśtawka linowa będą miały mnóstwo zastosowań i poprawią umiejętności motoryczne dzieci, dlatego są zdecydowanie dobrym wyborem.

Nastolatka wspinająca się na ściance

Stwórz miejsce dla całej rodziny

Ogrodnictwo dla dzieci, szczególnie gdy są małe, może być męczące. Starsze dzieci z kolei potrzebują również miejsca do wyciszenia i rozluźnienia. Warto więc stworzyć miejsce, w którym będziecie mogli wspólnie odpocząć, pograć w gry planszowe lub zjeść wspólny posiłek. Dobrze umieścić takie miejsce w cieniu, ponieważ w miesiącach letnich jedzenie i zabawa w pełnym słońcu może być niekomfortowa, a nawet niebezpieczna dla dzieci. Możesz postawić, na przykład, okrągły stolik ogrodowy z drewna gdzieś na uboczu i w razie potrzeby przenieść na niego wszelkie gry i zabawy.

Pomyśl o parasolach lub pergolach. Jeśli nie podobają ci się takie rozwiązania, to zawsze możesz wybrać altanę, lub mały namiot polowy. Dobrym miejscem na stworzenie spokojnego zakątka w ogrodzie będzie również podwyższona powierzchnia tarasu. Przede wszystkim pozwoli dzieciom na chodzenie na boso. Co jeszcze się przyda? Koniecznie miejsce do siedzenia, czyli np. stylowe krzesła i stoliki drewniane.

Ekskluzywne meble ogrodowe

Ogrodnictwo dla dzieci

Zarówno małe, jak i nieco większe dzieci uwielbiają pomagać swoim rodzicom i ich naśladować. Warto więc to wykorzystać i zachęcić ich do zabawy w ogrodnictwo. Początkowo może być to nieco nieudolne, ale zdziwisz się, jak szybko okaże się, że jesz na śniadanie warzywa, w pełni wyhodowane przez twoją pociechę.

Rozpocznij od spokojnego zachęcania dzieci do sadzenia roślin, podlewania i pielęgnowania ich. Na początku mogą ci tylko towarzyszyć, ale z czasem same zapragną mieć własną grządkę lub kawałek ogródka. Pozwól im na to. Daj im odrobinę wolności i zachęć ich nawet do sadzenia ulubionego warzywa. Konieczność dbania o swoją roślinę będzie dla nich świetną lekcją odpowiedzialności i być może, nowym hobby na lata. Wybieramy rośliny do ogrodu dla dzieci Wybór roślin w ogrodzie, w którym będą bawić się dzieci, podporządkowane jest głównie dwóm aspektom. Pierwszym z nich jest bezpieczeństwo: unikaj roślin, które są trujące lub podrażniające skórę. Oto nazwy roślin, które nie powinny znaleźć się w ogrodzie, w którym często będą spędzać czas dzieci: konwalia, żonkil i naparstnica. Mniej popularne odmiany, którymi należy unikać, to wawrzynek, który ma trujące jagody, i wilczomlecz, ponieważ jego łodygi mogą prowadzić do podrażnienia skóry po zerwaniu. Należy również unikać wiśniowego lauru, jemioły, liści rabarbaru, szczodrzaka i ostróżki. To nie jest obszerna lista, dlatego bez problemów znajdziesz dla nich alternatywę.

Z drugiej strony zachęcaj dzieci do wybierania bezpiecznych roślin, które mogą dodatkowo przynieść owoce w postaci jedzenia np. truskawki i pomidory. Rośliny trawnikowe muszą być odporne, aby wytrzymać stratowanie przez stopy i piłki. Idealnie sprawdzą się Krokosmia, Twardziczka, Oliwnik, Trzmielina. Wszystkie z nich są bardzo trwałe, dlatego będą dobrym wyborem. Chcesz zachęcić dzieci do uprawy roślin? Wybierz łatwe w uprawie rośliny, takie jak słoneczniki, nagietki, marchew i lawenda. Mogą one wytrzymać chwilowe zaniedbanie i dodatkowo szybko rosną, co tylko zmobilizuje twoje dzieci do dalszego dbania o nie.

Fioletowe kwiatki

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że skorzystasz z naszych wskazówek i uda ci się urządzić bajeczny ogród dla swoich dzieci. Pamiętaj o bezpieczeństwie oraz funkcjonalności. Nie zapominaj także o własnej wygodzie i stworzeniu miejsca, które pozwoli ci naładować baterię z dala od wrzasku i szumu.