Jak stworzyć własny ogród Zen?

Wszystkim tym, którzy mają dom z ogrodem lub tarasem, polecamy stworzenie własnego ogrodu Zen. Jest to rozwiązanie, które swoją prostotą i elegancją wywołuje poczucie harmonii. Jeśli podobają Ci się orientalne dekoracje i chcesz wprowadzić do swojego ogrodu nutę stylistyki zen, przeczytaj ten artykuł. Pokażemy Ci, jak w prosty sposób stworzyć swój własny ogród Zen.

Ogród Zen jest również znany jako suchy ogród, ponieważ nie potrzebuje on wody, a jedynie przynosi wewnętrzną harmonię i spokój. Jest to miejsce przystosowane do kontemplacji i medytacji, dlatego, jeśli potrzebujesz swojej własnej oazy spokoju, koniecznie wypróbuj ten pomysł we własnym ogrodzie. Podstawowymi elementami ogrodu zen są piasek, żwir, kamienie i drewno. Materiały te są bardzo łatwe w obróbce i, co więcej, ekonomiczne.

Ogrody Zen pojawiły się w kulturze japońskiej, aby przywrócić władcom spokój po licznych wojnach, które prowadzili. Później stały się one wzorem doskonałej przestrzeni przeznaczonej do medytacji. Dziś każdy może mieć swój własny ogród Zen i cieszyć się z tej unikalnej przestrzeni, która przywraca wewnętrzny spokój.

Co to jest ogród zen?

Ogrody Zen, zorganizowane zgodnie ze starożytnymi zasadami, które rozwijały się przez wieki, podobne do bonsai, reprezentują naturę w miniaturze. Opanowanie tej pozornie nieuchwytnej sztuki nie jest trudne, a stworzenie własnego ogrodu Zen niewątpliwie zmieni Twoje życie.

Niezależnie od tego, czy masz mały ogród, taras, czy podwórko, możesz stworzyć swój własny ogródek zen. Zajmie Ci to naprawdę niewiele czasu, natomiast później będziesz się rozkoszować chwilami relaksu w czystej postaci. Wybierając elementy charakterystyczne dla ogrodu tego typu, z łatwością przeprowadzisz metamorfozę swojego ulubionego miejsca. Jeśli dodatkowo pozwolisz sobie umieścić nieopodal poduszki, fotele, lub hamaki ogrodowe, w na których szybko odprężysz się po ciężkim dniu, to przyjemny efekt masz jak w banku!

Japoński ogród Zen

Ogród Zen - co jest potrzebne, aby go stworzyć?

Przede wszystkim musisz dowiedzieć się, ile miejsca możesz przeznaczyć na ten pomysł. Pamiętaj, że ogród Zen reprezentuje zminiaturyzowane naturalne krajobrazy, więc dobrze byłoby lekko zaszaleć w tej kwestii.

Kiedy już wiesz, ile miejsca możesz wygospodarować, musisz wiedzieć, z jakich elementów powinien składać się ogródek Zen i zorganizować je w taki sposób, abyś mógł dopasować swoją wizję do Twojego ogrodu lub tarasu.

Piasek

Piasek jest podstawowym i niezbędnym elementem do stworzenia ogrodu Zen. W rzeczywistości jest to podstawa każdego ogrodu w tym stylu i nawet najbardziej wyszukane pomysły z wykorzystaniem piasku będą satysfakcjonująco przypominać koryta suchych rzek oraz pustynne wzgórza. Kreując wygląd piasku, postaraj się stworzyć różnorodne figury, koła i kształty takie jak fale. Możesz kupić pewną ilość piasku i umieścić go w centrum ogrodu lub w strategicznym rogu, dodając kilka kamieni w przypadkowych miejscach.

Kamienie

Kamienie są również ważne w ogrodzie Zen. W rzeczywistości skalne ogrody są dość popularne w Japonii. Mają one przypominać malowniczy widok gór i rzek, więc musisz zorganizować swoje kamienie i skałki w taki sposób, abyś patrząc na swój ogród Zen widział i “czuł” właśnie taki pejzaż w swojej wyobraźni.

W ogrodach Zen kształt i rozmieszczenie kamieni i skał jest kluczowym elementem projektu. W zależności od wielkości i sylwetki, skała może symbolizować górę, wyspę lub posąg powitany (jeśli jeśli umieścisz ją przy wejściu do ogrodu).

Mech

Bardzo popularny w Japonii, mech stał się podstawą niektórych rodzajów ogrodów Zen. Jest to roślina, którą możemy bardzo dobrze łączyć z małymi kamieniami rozrzuconymi po okolicy.

Połączenie go z małymi zbiornikami wodnymi jest również doskonałym pomysłem i bazą, na której opiera się wiele orientalnych ogrodów krajobrazowych, zarówno chińskich jak i japońskich.

Woda

Ponieważ główną funkcją każdego ogrodu Zen jest wytworzenie atmosfery spokoju, warto zadbać, aby zawierał on zarówno pierwiastek wody. Zwracając uwagę na filozoficzną estetykę japońskich ogrodów Zen, warto podkreślić, że woda i kamienie pomóc mają pogłębić harmonijny stan umysłu.

Jeśli masz mało miejsca na swoim podwórku, tarasie lub w swoim ogrodzie, nie martw się. Mały

staw lub niewielka fontanna z wodą będą absolutnie wystarczające i doskonale spełnią swoje zadanie. Ogrody orientalne, a w szczególności ogrody japońskie, wierne są idei, że mniej znaczy więcej, a prostota jest najwyższym stopniem wyrafinowania.

W praktyce oznacza to, że możesz mieć niewielki staw i kilka kamieni z odrobiną zielonego mchu na małej przestrzeni z tyłu domu lub na tarasie. Jeśli jednak zaaranżujesz tą przestrzeń w ciekawy, kreatywny i harmonijny sposób, będziesz mógł rozłożyć hamak ogrodowy, położyć się na nim i doświadczyć czystego stanu umysłu.

Meble ogrodowe - zadbaj o przyjemną perspektywę

Projektując swój ogródek Zen, nie zapomnij uwzględnić w nim jakiegoś miejsca przeznaczonego na relaks. Jeśli zależy Ci na możliwości całkowitego rozluźnienia się, odpłynięcia i odpoczynku, polecamy rozmieścić w swoim ogrodzie hamaki i huśtawki, które ukołyszą Cię podczas letnich wieczorów. Bardzo ważną rzeczą podczas wybierania miejsca dla ławki lub huśtawki jest perspektywa. Zastanów się, czy masz odpowiednio dobry widok na swój ogródek Zen? Usiądź na krześle lub hamaku i obejrzyj dokładnie plan swojego ogrodu - czy jest on dobrze widoczny? Czy widać go ze satysfakcjonującej perspektywy? Czy widok jest na poziomie oczu? Odpowiedz sobie na te pytania i ustaw zestaw wypoczynkowy w najlepszym możliwym miejscu.

Rośliny i inne elementy

Na tym etapie powinieneś już znać podstawowe elementy, które powinny znajdować się w Twoim ogrodzie Zen. Jednak jeśli masz do dyspozycji dużo wolnego miejsca, możesz także

dodać inne rośliny, takie jak paprocie lub trzciny. Najważniejsze jest, aby wszystkie elementy dekoracji dopełniały się, tworząc obraz doskonałej harmonii.

Mamy nadzieję, że nasz poradnik dotyczący tworzenia ogrodu Zen będziesz mógł niebawem wykorzystać w praktyce. Za pomocą żwiru i piasku stworzyć możesz iluzję wody, nadać odpowiedni kształt swojemu ogrodowi oraz stworzyć przestrzeń. Dodając do tego duże i małe kamienie, możesz stworzyć prawdziwe dzieło sztuki. Oczywiście, jeśli chcesz, wykorzystaj też wodę i rośliny. W końcu to ma być Twoje miejsce zadumy.