Jak ubrać choinkę - niezwykłe sposoby dekoracji

Aż trudno dziś nam uwierzyć, że drzewko choinkowe w znanej nam formie, czyli jako wolno stojąca dekoracja świąteczna pomieszczenia przywędrowało do Polski z terenu dzisiejszych Niemiec. Aż do połowy XX. wieku tradycyjna dla nas choinka używana była wyłącznie w zasobnych rodzinach, szlacheckich lub mieszczańskich. W chłopskich domach natomiast elementem świątecznej dekoracji na Święta Bożego Narodzenia były gałęzie wieszane luzem pod sufitem (powałą), czasem bardziej bujne, a czasem układane w formę wieńca zwanego podłaźniczką, jutką lub jeglijką, w zależności od regionu Polski.

Jak estetycznie ubrać choinkę?

Oczywiście nie ma dziś jednego kanonu dekorowania choinki bożonarodzeniowej, bo w ramach celebracji Świąt, czy to prywatnych, czy instytucjonalnych wolno nam absolutnie wszystko. Warto jednak trzymać się kilku zasad, aby nie tylko nadać choince indywidualny, niepowtarzalny smak i klimat, ale i wykazać się poczuciem estetyki, które zyska uznanie osób oglądających nasze dekoracje świąteczne. Dekoratorzy wnętrz jednogłośnie sugerują zasadę jednolitości stylu dekoracji, a więc świadomy wybór dominanty estetycznej choinki. Tak, aby jej wygląd był przemyślany i konsekwentny, nie zaś przypadkowy.

Bombki świąteczne - jakie są klasyczne aranżacje z bombkami?

Bombki świąteczne to bez wątpienia ważny element dekoracji choinki - szczególnie popularne są choinki jednokolorowe, utrzymane w tonacji czerwieni, złota i niebieskiego. Warto również rozważyć dekorację choinki w stylu amerykańskim - tam do strojenia choinki wykorzystuje się najczęściej kilka nasyconych kolorów bombek choinkowych. Jeśli szukasz wygodnego rozwiązania na dłuższy czas, szczególnie polecamy wykorzystanie plastikowych bombek choinkowych - nie tylko nie zbiją się w przypadku potrącenia świątecznego drzewka, ale również samą ubraną choinkę można owinąć taśmą przeźroczystą i wykorzystać w następnym roku.

Bombki choinkowe

Choinka sztuczna na lata - jakie niestandardowe dekoracje można do niej dobrać?

Choinka sztuczna nie musi być tandetna - od wielu lat w ofercie producentów można znaleźć wysokiej jakości choinki sztuczne, których wysoka jakość trwa lata. Choinki są również bezpieczne dla zdrowia i mogą być dobrą alternatywą dla żywych choinek, które po wykorzystaniu tracą swą wartość bezpowrotnie. Wybierając sztuczne choinki, możesz uratować życie kilku drzewek oraz pozbawić się problemu sprzątania wysypanych igieł. Choinka sztuczna nie musi być ozdobiona tylko i wyłącznie bombkami - można z powodzeniem do niej dobrać różne ozdoby, które nadadzą wyjątkowego charakteru aranżacji.

Choinka nieoczywista

Trzeci pomysł dotyczący dekoracji choinki przywędrował do domów, biur i galerii handlowych wprost z galerii artystycznych. Chodzi o to, aby choinką stał się dowolny przedmiot lub roślina, która formą swą wcale nie musi nawiązywać do kształtu drzewka choinkowego. A więc w tej opcji choinką bywają egzotyczne palmy, proste kubistyczne formy metalowe lub wszystko to, co wyda się odpowiednie autorowi dekoracji.

Dekoracje świąteczne przygotowane w ten sposób mogą być zabawne i zaskakujące, jako łańcucha użyć można splecionych apaszek lub szalików, jako ozdoby choinkowe służą niekiedy nawet papierowe kulki, toczone z kolorowych gazet, bombki choinkowe mogą przybierać postać produktów popkultury, a lampki choinkowe dopełniają całości zgodnie z intencją dekoratora. Czasami są to po prostu odkryte żarówki. Choinka nieoczywista sprawdzi się we wnętrzach, których użytkownicy lubią gry z konwencjami, w przeciwnym razie może ona razić i zniechęcać.

Romantyczna choinka salonowa

Ten rodzaj dekoracji drzewka na Boże Narodzenie cenią sobie szczególnie osoby rozmiłowane w tradycji salonu romantycznego. Romantyczna choinka salonowa może zawierać w sobie rodzinne pamiątki, takie jak bombki świąteczne dziedziczone z pokolenia na pokolenie. Dekoracje świąteczne w tym przypadku to migoczące złotem lub srebrem łańcuchy, zaś lampki choinkowe mogą być dobrane na kształt elektrycznych świec z wieńców adwentowych.

Tak przygotowana choinka nawiązuje swą stylistyką do romantycznego, angielskiego salonu. Jej dominujące barwy oscylują wokół purpury lub błękitu. Romantyczna choinka dobrze współgra z klasycznymi, wykwintnymi salonami, tak domowymi, jak i hotelowymi. Najlepiej także, aby ustawiona była ona obok pięknego, drewnianego fortepianu lub na przeciwległej do niej ścianie zawiesić klasyczne skrzypce. Wtedy ikonografia Świąt będzie urzekająca.

Choinka świąteczna

Dekoracje w jednym kolorze

Choinki jednobarwne popularne są od kilku dekad, najczęściej w wydaniach bieli, purpury, a ostatnio także zieleni. W tej konwencji chodzi o to, aby dekoracje świąteczne dobrać w tym samym kolorze, eksperymentując jedynie z ich formami. Ozdoby choinkowe to głównie bombki świąteczne o jednolitym odcieniu, najczęściej również tej samej wielkości i kształtu. To, co ożywia tego typu konwencję to lampki choinkowe. Mogą one oświetlać dekorację także światłem tego samego koloru lub - wręcz przeciwnie - kontrastującym z całością.

Zwolennicy stylu monochromatycznego, a więc stosowanie jednej barwy jako zasady dekoracyjnej choinki, podkreślają równowagę i spokój efektu takiej koncepcji. Nie każdy jednak będzie nim usatysfakcjonowany i w nie każdym wnętrzu choinka jednokolorowa odniesie sukces. Dekoracje świąteczne choinki to nie tylko same ozdoby choinkowe lub lampki choinkowe.

Projektując aranżację wnętrza, można wykorzystać jego indywidualne atuty, takie jak: kominek, fortepian, efektowną komodę lub sofę. Dekoratorzy wnętrz podpowiadają również, że choinka może świetnie współgrać z tłem, a więc odpowiednio przygotowaną ścianą, na której powiesimy matę lub dywanikiem pod choinką, tworzącym wraz z drzewkiem wyspę swoistą Świąt. Etnografowie i specjaliści w dziedzinie aranżacji wnętrz jednogłośnie sugerują, aby trzymać się w tym względzie jednej, przyjętej koncepcji. Niezależnie od tego, czy będzie to choinka rustykalna, inspirowana skansenem, czy modernistyczna, nadająca wnętrzu posmak artystowskiej gry z tradycją.