Jak uczynić mały ogród wygodniejszym?

Posiadanie małego ogródka ma wiele zalet. Można go zaprojektować i obsadzić samemu, nie trzeba inwestować w kosztowne systemy nawadniające, a jego pielęgnacja wymaga zdecydowanie mniej zaangażowania. Za największą jego wadę uważa się to, że jest mały. Jednak nawet niewielki ogródek może być wygodny i funkcjonalny - wystarczy dobrze go zaplanować. Poniżej przedstawiono kilka wskazówek, dzięki którym Twój ogród stanie się przyjemniejszy i bardziej efektowny.

Zaplanuj powierzchnię ogrodu

Na początek trzeba trochę ruszyć głową. Zastanów się - jakie funkcje są dla Ciebie ważne? Do czego ma służyć powierzchnia ogrodu? Czy chcesz cieszyć się własnymi owocami i warzywami, a może ma to być tylko przestrzeń rekreacyjna? Czy ogród musi pomieścić dużą ilość znajomych wpadających na grilla? A może chcesz mieć w nim psa? Kiedy odpowiesz sobie na te pytania i dowiesz się, co jest dla Ciebie najważniejsze, zastanów się, w jakim stylu chcesz urządzić działkę. Czy ma to być klasyczny ogródek z drewnianymi meblami? A może coś nowoczesnego albo w stylu japońskim? Zainspiruj się zdjęciami i poszukaj, co Ci się naprawdę podoba. Kiedy już to wszystko zrobisz, naszkicuj na kartce plan swojego ogrodu w skali i zastanów się, gdzie najlepiej rozmieścić różne elementy. Jeśli chcesz mieć zapasowe składane krzesła do ogrodu, to gdzie będziesz je trzymać? Gdzie postawisz stolik, a gdzie będą rosły kwiaty? Dobrym pomysłem jest wycięcie poszczególnych elementów, ułożenie ich na planie w różnych konfiguracjach i porównanie opcji. Jeśli nie możesz się zdecydować, zrób zdjęcia dwóch najciekawszych opcji, wyświetl je na ekranie koło siebie lub wydrukuj. W ten sposób najlepiej porównasz ich wady i zalety. Kiedy będziesz już dokładnie wiedzieć, co chcesz osiągnąć, możesz przejść do działania.

Notatnik i warzywa

Jak posadzić rośliny?

Podstawowym elementem każdego ogrodu są rośliny. Jednak zanim cokolwiek posadzisz, musisz dowiedzieć się, po jakiej stronie domu leży Twój zielony skrawek ziemi. Kwiaty muszą być dobrane tak, aby mogły swobodnie rosnąć w warunkach nasłonecznienia Twojego ogrodu - inaczej cała Twoja praca pójdzie na marne. Jeśli zależy Ci na w miarę przestronnym trawniku, dobrym pomysłem będzie posadzenie roślinności wzdłuż granicy działki i płotu. Najwyższe rośliny, czyli drzewa i wysokie krzewy, powinny być posadzone najdalej od centrum i stanowić tło dla rosnących bliżej, niższych kwiatów. Jeśli interesuje Cię ogród nowoczesny, rabatki z kwiatami możesz zastąpić bardzo modnymi i niewymagającymi trawami ozdobnymi. Ważne jest wyraźne wydzielenie przestrzeni wypoczynkowej ze stolikiem i krzesłami ogrodowymi. Możesz wykorzystać do tego taras lub zaaranżować odpowiednią ilość miejsca pod swoje potrzeby. Najlepiej otworzyć przestrzeń wypoczynkową na najładniejszy element ogrodu, dzięki czemu będzie można się nim cieszyć w wolnych chwilach.

Ręce ogrodnika sadzące rośliny w ziemi

Warzywa i owoce w małym ogródku

Znaczna część posiadaczy własnych ogródków pragnie hodować swoje warzywa i owoce. Jednak jeśli przestrzeni jest mało, wiąże się to z dodatkowym planowaniem. Posiadanie warzywnika jest możliwe - trzeba tylko zadowolić się mniej pokaźnymi jego rozmiarami. Pamiętaj, aby przeznaczony pod uprawę teren wydzielić od innych. Tego typu rośliny potrzebują specjalnego traktowania i czyhają na nie inne zagrożenia. Jeśli masz środki i wystarczającą ilość miejsca, możesz zainwestować w małą, przydomową szklarnię. Wtedy będziesz mieć pewność, że Twoje rośliny dadzą obfity plon, nawet jeśli nie będzie ich dużo. Bez względu na to, jaką formę uprawy wybierzesz, pamiętaj aby zachować odpowiedni odstęp między grządkami, żeby móc się między nimi przemieszczać.

Organiczne warzywa w drewnianym boksie

Rodzaj ogrodzenia wpływa na komfort małej przestrzeni

Większość ludzi ma lub będzie miała sąsiadów. Można się z nimi lubić lub nie, jednak każdy rozgranicza swój teren jakiegoś rodzaju ogrodzeniem. Płot dookoła ogrodu powinien być wykonany z naturalnych materiałów i nie ograniczać za bardzo powierzchni. Jeśli mały ogród otoczysz wysokim, masywnym, ceglanym murem, to przestrzeń optycznie zmniejszy się jeszcze bardziej, a tego typu płot ją przytłoczy. Warto więc zwrócić uwagę na ażurowe konstrukcje i żywopłoty, na przykład z szybko rosnących tui. Nie zacieniają one tak bardzo przestrzeni wypoczynkowej, dzięki czemu można cieszyć się słońcem.

Drewniany płot ogrodowy z kwiatami obok

Najlepszy sposób na przestrzeń wypoczynkową

Jeżeli Twój ogród jest mały, nie możesz sobie pozwolić na wystawne altanki i duże huśtawki ogrodowe. Zastanów się, ile osób będzie najczęściej korzystać z przestrzeni? Czy będziecie korzystać z dużego stołu, przy którym można jeść, czy wystarczy niewielki? Pamiętaj, że najlepiej postawić trzy wygodne krzesła i mały stolik dla osób, które najczęściej korzystają z ogrodu. Jeśli zapragniesz urządzić grilla czy zaprosić znajomych, możesz skorzystać ze składanych krzeseł ogrodowych. Pamiętaj, aby przemyśleć, gdzie podzieją się nieużywane przedmioty. Jeśli robisz grilla raz w miesiącu i tylko latem, nie musi on stać cały czas w ogrodzie - może znaleźć swoje miejsce w piwnicy lub innym schowku.

Ogrodowa przestrzeń wypoczynkowa

Alternatywa dla małych ogrodów

Jeśli marzysz o nawet najmniejszym skrawku ziemi, jednak w ciągu dalszym pozostaje on poza Twoim zasięgiem, może zainteresować cię urządzenie mikro-ogródka na tarasie bądź balkonie. Takie rozwiązania widuje się coraz częściej, a wiele roślin zarówno ozdobnych jak i dających warzywa można z powodzeniem uprawiać w doniczkach. Część osób decyduje się na hodowlę dobroczynnych ziół. Warto jednak zwrócić uwagę, aby jadalne rośliny nie znajdowały się w pobliżu ruchliwej ulicy. Ilość toksyn w takim miejscu mogłaby zanieczyścić zbiory. Dla oszczędności miejsca możesz korzystać ze składanych krzeseł do ogrodu. Będzie można je odstawiać pod ścianę za każdym razem, kiedy będzie potrzeba większej ilość miejsca. Na tarasach i balkonach możesz ustawiać rośliny jedna nad drugą na specjalnych stojakach lub przykręcone do ściany. Taki zabieg również pomoże Ci zaoszczędzić przestrzeń.

Mężczyzna sadzący kwiatki

Głównym wyzwaniem w projektowaniu małej przestrzeni jest odpowiednie zaplanowanie jej przeznaczenia i poszczególnych elementów - musisz wiedzieć dokładnie, jaki efekt i styl chcesz uzyskać. Pamiętaj jednak, że nigdy nie jest za późno, a każdą przestrzeń da się przeorganizować. Jeśli to zadanie Cię przerasta możesz skorzystać z pomocy specjalistów w tej dziedzinie.