Jak udekorować duży salon?

Duży salon to pomieszczenie, które nie łatwo zaaranżować. Taki metraż bywa problematyczny, choć są to kłopoty zupełnie innego rodzaju niż gdy mamy doczynienia z ciasną przestrzenią. Większe pokoje zazwyczaj wydają się puste i mało przytulne, a czasem również nieproporcjonalne. Jak udekorować duży salon, by wyglądał dobrze i był funkcjonalny?

Wydziel przestrzeń do każdego celu

Duży salon warto podzielić tak, aby każda jego część pełniła inne funkcje. Jeżeli w pomieszczeniu znajduje się aneks kuchenny, powinien w wyraźny sposób odznaczać się od reszty pokoju. Dobrym rozwiązaniem jest dokonanie takiego podziału przy pomocy wyspy kuchennej: jej wykorzystanie sprawi, że kuchnia będzie odseparowana od salonu, a Ty zyskasz w ten sposób dodatkowy blat do przygotowywania potraw. W pokoju dziennym powinna się znaleźć także część wypoczynkowa, miejsce do pracy, jadalnia i kącik dla dzieci. Część wypoczynkowa w dużym salonie może być rozległa i urządzona w komfortowy sposób. Możesz na przykład wydzielić specjalną “strefę relaksu”, w której centrum znajdzie się stolik kawowy otoczony fotelami i wygodna sofa. W takiej części pomieszczenia można umieścić też telewizor, urządzenia audio i inne sprzęty przeznaczone do wypoczynku i rozrywki. W miejscu przeznaczonym do pracy możesz postawić biurko i wygodne, obrotowe krzesło. Część stanowiąca jadalnię powinna być przede wszystkim wyposażona w duży stół i potrzebną ilość siedzeń, a także kredens do przechowywania dodatkowych naczyń i sztućców. Natomiast w kąciku dla dzieci mogą się znaleźć zabawki, książki i inne przedmioty należące do maluchów.

Salon z drewnianymi balami

Zaszalej z kolorami

Zbyt restrykcyjne ograniczenie kolorów na rozległej przestrzeni stwarza wrażenie pustki i sterylnego, “szpitalnego” wystroju. W dużym salonie możesz użyć wielu różnorodnych barw - ich mnogość sprawi, że pokój będzie wydawał się bardziej przytulny. Jeżeli wolisz stonowane kolory, spróbuj poeksperymentować z różnymi odcieniami neutralnymi o dużym kontraście (na przykład jasny beż plus czekoladowy brąz, czerń i biel, zróżnicowane szarości). Dzięki temu zachowasz efekt elegancji i umiaru, a jednocześnie sprawisz, że pomieszczenie nie będzie wydawało się puste. Możesz też zdecydować się na niestandardowe rozwiązania kolorystyczne, takie jak turkusowe krzesła czy ściany w odcieniu fuksji - w dużym salonie takie elementy nie przytłoczą aranżacji i będą wyglądały naprawdę interesująco.

Kolorowy salon

Zadbaj o zróżnicowane faktury, wzory i materiały

Wzory i faktury działają podobnie jak zróżnicowane kolory - im więcej różniących się między sobą elementów, tym bardziej wypełniona i kompletna wydaje się przestrzeń. Dlatego w dużym salonie można umieścić wiele zróżnicowanych dekoracji. Znakomitym pomysłem jest połączenie ze sobą mebli wykonanych z różnych materiałów - na przykład rattanowych taboretów i skórzanej kanapy. W ozdabianiu dużego pokoju pomocne może być też użycie dużej ilości warstw: kilka nakładających się na siebie koców umieszczonych na sofie lub podwójne firanki sprawią, że pomieszczenie będzie się wydawało bardziej przytulne i cieplejsze.

Mieszkanie z żółtymi dekoracjami

Duże pomieszczenia potrzebują dużych przedmiotów

Zbyt filigranowe meble będą w dużym salonie wyglądały nieproporcjonalnie. Dlatego w rozległych i wysokich pomieszczeniach warto jest umieścić większe meble. Pomocne będzie także ograniczenie liczby detali w umeblowaniu, a zamiast tego postawienie na proste i minimalistyczne formy. Ważne jest także, aby każda sfera pokoju posiadała przynajmniej jedno “zakotwiczenie” w postaci dużego elementu (na przykład mebla, ciężkich zasłon lub wysokiej rośliny doniczkowej), ponieważ wiele małych przedmiotów może sprawiać wrażenie chaosu i zaburzać harmonię aranżacji. Skala powinna zostać zachowana także w przypadku pozostałego wyposażenia salonu, takiego jak drzwi, ramy okienne czy sprzęt AGD - delikatne, miniaturowe modele będą się wydawać nieproporcjonalne.

Nowoczesny i duży salon

Wybierz odpowiednie oświetlenie

Najwygodniejszym sposobem na zapewnienie odpowiedniej ilości światła w dużych pomieszczeniach jest zastosowanie oświetlenia strefowego. W przypadku rozległego salonu będzie to oznaczało wykorzystanie osobnych lamp w każdej części użytkowej, a więc innych w obrębie aneksu kuchennego, innych nad stołem i w pozostałych częściach pokoju. Dobrym rozwiązaniem jest zróżnicowanie źródeł światła pod kątem zewnętrznego designu oraz intensywności emitowanego oświetlenia. Pozwoli to na jeszcze efektywniejsze wydzielenie stref oświetleniowych i sprawi, że wystrój będzie wydawał się ciekawszy, a wnętrze - bardziej przytulne.

Oryginalny pokój

Nie ustawiaj wszystkiego pod ścianami

Podczas aranżowania wnętrz większość osób ma tendencję do umieszczania mebli (zwłaszcza tych dużych i wysokich) pod ścianami. To logiczne, ponieważ takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić cenne miejsce. Jednak w większych pomieszczeniach warto jest przełamywać tę konwencję i nieco bardziej dzielić optycznie przestrzeń, na przykład umieszczając na granicy stref o różnym przeznaczeniu wysokie meble, parawany czy duże dekoracje. Dzięki temu można uniknąć wrażenia pustki oraz dysproporcji spowodowanej nagromadzeniem przedmiotów pod ścianami (i ich brakiem w pozostałej części pokoju). Na ścianach warto natomiast umieścić wszelkiego rodzaju obrazy, grafiki i inne ozdobne elementy, które pomogą ubogacić ich powierzchnię. Dotyczy to w szczególności przypadków, kiedy pomieszczenie jest wysokie i pomalowane na biało - jeżeli ściany pozostaną całkowicie gładkie, mogą sprawiać puste i przygnębiające wrażenie.

Mama z dzieckiem

Postaw na powtarzalność

Powtarzalne elementy pomagają wypełnić przestrzeń i nadać jej harmonijnego wyglądu. W dużym salonie możesz bez obaw postawić kilka takich samych foteli lub szafek - takie rozwiązanie nie tylko będzie się dobrze dobrze prezentowało, ale również będzie praktyczne. Ciekawą opcją jest wykorzystanie powtarzalnych motywów w dekoracjach, na przykład powieszenie na ścianie zdjęć w identycznych ramkach lub ustawienie rzędu roślin w doniczkach z jednego kompletu. Jeżeli nie lubisz umieszczać kilku takich samych elementów koło siebie, możesz zdecydować się na meble i ozdoby “korespondujące” ze sobą - na przykład w podobnym kształcie, kolorze lub deseniu.

Drewniane meble w białym pokoju