Jak ugotować idealne jajko?

Gotowanie jajek to sztuka wybrania odpowiedniego momentu na wyjęcie ich z wrzątku. Z pozoru jest to łatwe zadanie. Dlaczego więc tyle osób zastanawia się jak idealnie ugotować jajko na miękko? Postanowiliśmy zebrać wszystkie najważniejsze informacje na temat gotowania jajek. Z nami przygotujesz je jak szef kuchni.

Ktoś mógłby powiedzieć - co trudnego jest w gotowaniu jajka? Teoretycznie nic - wkładamy jajko do wody i gotujemy przez jakiś czas. Jak ściągniemy skorupkę przekonamy się, jak nam się ugotowało. Takie podejście nie mieści się w głowach kucharzy i smakoszy. Jeśli chcemy zjeść jajko na miękko, a dostaniemy na twardo nie będziemy szczęśliwi. Dlatego warto nauczyć się przygotowywać jej zgodnie ze sztuką. W końcu gotowane jaja jadamy nie tylko solo - są dodatkiem do sałatek i innych dań.

Jak sprawdzić czy jajko jest świeże?

Świeżość jajka jest kluczowa - od niej zależy czy zjemy smaczny posiłek. Ale jak ją sprawdzić przed gotowaniem? Rozbijanie skorupki odpada kiedy chcemy ugotować jajko na twardo lub na miękko. Potrzeba innego sposobu - pierwszym z nich jest zapisywanie, kiedy przynieśliśmy jajka ze sklepu i kontrolowanie daty przydatności do spożycia. A co z jajkami ekologicznymi? Tutaj bierzemy udział w swoistej ruletce. Na szczęście nasze babcie opracowały niezawodne sposoby na sprawdzenie, czy jajko jest świeże.

Potrząśnij jajkiem, jeśli nie słyszysz chlupania to znaczy, że jajko jest świeże. Przez skorupkę do wnętrza jajka dostaje się powietrze. Jeśli jajko chlupie to znaczy, że leży już w lodówce jakiś czas. Innym sposobem jest włożenie jajka do szklanki z wodą. Jeśli opada na dno to znaczy, że jest świeże. Jeśli unosi się przy powierzchni wody, to lepiej go nie gotować, bo to oznacza, że może być już zepsute.

Możesz sprawdzić świeżość jajka po ugotowaniu - w przypadku tych najświeższych żółtko będzie znajdowało się w środku i będzie równomiernie otoczone białkiem. Im dłużej jajko leżało w lodówce tym bardziej żółtko zbliża się do ścianek skorupki.

TPrzygotowując jajecznicę, jajko na miękko czy jajko w koszulce korzystaj wyłącznie z najświeższych jaj. Świeżość jajka jest również bardzo ważna, gdy przygotowujemy tatara, domowy majonez lub kremy do tortów z surowymi jajami.

Ile gotować jajko na miękko?

Czas gotowania jajka na miękko zależy od tego, jakie żółtko lubisz najbardziej. Pamiętaj, że jajka wrzucamy do wrzątku - wówczas możemy dokładnie kontrolować czas gotowania, to podczas przygotowania jajka na miękko jest kluczowe. Po pięciu minutach gotowania białko jest delikatnie ścięte, natomiast żółtko płynne i ciepłe. Jeśli wolisz mocno ścięte białko poczekaj jeszcze trzydzieści sekund. Ale pamiętaj, że po upływie 6. minut gotowania żółtko zacznie się ścinać.

Jak widać idealne jajko na miękko wymaga dużej dokładności podczas odmierzania czasu. Dlatego warto mieć w kuchni minutnik do gotowania jajek. Po ustawieniu czasu powiadomi Cię o tym, że Twojej jajko jest już gotowe. Minutniki do jajek mają bardzo różne formy, większość z nich jest estetycznym dodatkiem do kuchni i może stanowić dekorację.

Ile gotować jajko na twardo?

Gotowanie na twardo trwa dłużej, ale różnica wynosi zaledwie 2 - 3 minuty. W tym przypadku również wszystko zależy od Twoich upodobań. Wiesz już, że po 6. minutach żółtko zaczyna się ścinać, ale jest jeszcze półpłynne. Kolejna minuta gotowania pozwala uzyskać efekt ściętego ale nie zestalonego żółtka. Po braniu będzie ono się kruszyć. Jeśli chcesz, aby żółtko było całkowicie ścięte i suche gotuj je 8 minut lub więcej.

Problematyczne bywa również obieranie jajek. Szczególnie, gdy chcemy mieć je idealnie gładkie. Pamiętaj, że bardzo świeże jajko będzie kłopotliwe - żółtko jeszcze bardzo dobrze przylega do skorupki. Najlepsze będą jajka kilkudniowe, one powinny obierać się idealnie. Pamiętaj by nie próbować obierać jajek ze skorupki, gdy są jeszcze gorące. Poczekaj by jajko na twardo ostygło i dopiero wtedy obieraj. Jest większa szansa, że powierzchnia białka podczas obierania nie ucierpi.