Jak urządzić balkon? - inspiracje na sezon 2022

Nie posiadasz własnego ogrodu, a bardzo chciałbyś stworzyć sobie kącik, w którym mógłbyś cieszyć się otoczeniem barwnych kwiatów ozdobnych, ziół, czy nawet warzyw? Lubisz zajmować się hodowlą roślin, ale nie masz nawet najmniejszego skrawka terenu? Nic straconego! Wyczaruj namiastkę ogrodu na własnym balkonie. Nawet na bardzo niewielkiej przestrzeni zmieścisz skrzynki i donice z roślinami, a jeśli masz większy balkon lub taras, możesz śmiało pomyśleć o stole i wygodnych krzesłach, by w ciepłe dni usiąść wśród zieleni z kubkiem aromatycznej kawy.

Jak urządzić balkon tanim kosztem?

By cieszyć się własnym, funkcjonalnym ogrodem na własnym balkonie, nie potrzebujesz wielkiego budżetu. Warto wykorzystać przedmioty, które są w zasięgu naszych rąk praktycznie bez ponoszenia kosztów. Sprawdźmy, czy w piwnicy nie mamy przypadkiem nieużywanych doniczek, które wystarczy odświeżyć, pomalować i wykorzystać dając im drugie życie. Półki czy podwyższenia do ustawienia doniczek, możemy niewielkim nakładem środków i pracy, zbudować z pustych, drewnianych skrzynek po warzywach lub owocach. Jeśli dysponujemy większą przestrzenią, możemy pomyśleć o modnych meblach, które zbudować możemy z drewnianych palet. Pamiętajmy jednak, by móc cieszyć się takimi rozwiązaniami przez długie lata, wszelkie drewniane elementy, zabezpieczyć impregnatem, by uchronić je przed wpływem warunków atmosferycznych.

Salon z widokiem na zieleń

Pomysły na aranżacje balkonu

Oprócz typowych rozwiązań, takich jak skrzynki i stojące, lub wiszące, donice z dekoracyjnymi roślinami kwitnącymi, możemy postarać się o większe pojemniki, w których zasadzimy krzewy, czy nawet mniejsze drzewka. Pamiętajmy jednak, by takie pojemniki wyposażyć w warstwę izolacyjną, np. ze styropianu, by bryły korzeniowe roślin nie przemarzły w zimie. Na balkonie, obok popularnych roślin kwitnących, takich jak powszechnie spotykane pelargonie czy surfinie, możemy pokusić się o skrzynkę z ziołami, takimi jak mięta czy bazylia, a nawet mały warzywnik. Krzaczki z dojrzewającymi pomidorami mogą być nie tylko smacznym, ale i miłym dla oka akcentem.

Modne dekoracje na balkon — przegląd trendy 2022

Warto zatroszczyć się o nastrój na naszym balkonie również po zmroku. Rozwieś sznur lampionów o przyjemnym dla oka, ciepłym świetle. Niesłabnącą popularnością, cieszą się lampki LED wyposażone w panele wytwarzające prąd z energii słonecznej. To niedrogie rozwiązanie umożliwia nam cieszenie się blaskiem latarenek na balkonie czy tarasie, bez obawy o rachunki za energię elektryczną i bez konieczności uciążliwego ciągnięcia przewodów. Bogatą ofertę lampek solarnych znajdziesz dziś w wielu sklepach internetowych. Miłym dla oka akcentem, zwłaszcza gdy chcemy spędzać czas na naszym balkonie, będzie zapalenie naturalnych świec w efektownych lampionach zabezpieczających migoczące płomyki przed wiatrem.

Modne dekoracje na balkon — przegląd trendy 2022

A może mała fontanna? Szemrząca woda krążąca w obiegu zamkniętym, jest widokiem miłym dla oka. Woda w ruchu poprawia mikroklimat i wilgotność w otoczeniu. Nawet maleńka fontanna może być świetnym poidełkiem dla ptaków, które będą odwiedzały nasz balkon w upalne dni. By zapewnić sobie odrobinę dyskrecji przed sąsiadami, warto w wejściu powiesić stylową kurtynę ze sztucznych roślin, którą znajdziesz w ofercie sklepu Emako. W miejscu trudno dostępnym, w którym trudno będzie nam regularnie dotrzeć, by podlewać, lub nawozić naturalną roślinę, możemy wyeksponować kompozycję złożoną ze szklanego naczynia ze sztucznymi roślinami, które do złudzenia przypominają te prawdziwe.

Rosnąca sałata