Jak urządzić funkcjonalną garderobę?

Przed wojną garderoba stanowiła jedno z ważniejszych pomieszczeń w większości willi oraz kamienic. Na kilkadziesiąt lat zapominano o funkcjonalności garderoby, rezygnując z jej aranżacji. Współcześnie pomieszczenie powraca do łask i jest uwzględniane już na etapie projektowania mieszkań. W starszych mieszkaniach nie zawsze można pozwolić sobie na wygospodarowanie oddzielnego wnętrza. Nie oznacza to jednak, że musimy zarzucić plany urządzania garderoby. Oto kilka podpowiedzi, jak urządzić funkcjonalną garderobę, nawet na niewielkiej przestrzeni.

Szafa – podstawowy element każdej garderoby

Za najbardziej praktyczne uznaje się szafy o głębokości 60 cm. Odległości pomiędzy półkami powinny być dostosowane do wielkości odzieży. Średnio przyjmuje się, że na złożone swetry i koszulki wystarczy 50 cm. W przypadku ubrań wiszących zaleca się, aby wybrać model, który zapewni 170 cm na wiszące płaszcze i sukienki oraz ok. 95 cm na koszule.

Podstawową każdej dobrze zorganizowanej garderoby jest sposób ułożenia w niej ubrań. Na najwyższej półce powinna znaleźć się odzież najrzadziej używana, po którą rzadko sięgamy. Przestrzeń ta może być również wykorzystana na odzież sezonową (np. grube, ciepłe swetry, które zakładamy tylko zimą lub letnie zwiewne sukienki). W szafie może następować rotacja – zimą letnie sukienki wędrują na najwyższe półki, a latem zamieniają się miejscami z ciepłymi swetrami.

Pewnym trikiem w wieszaniu ubrań na wieszakach jest ich segregacja według długości. Krótkie ubrania powinny być powieszone z jednej strony, długie z drugiej. Wówczas zyskamy dodatkową przestrzeń w szafie pod krótką odzieżą – na przykład na torebki lub pudełka z butami. Jeżeli w naszej garderobie znalazła się szafa o wysokości ponad 200 – 250 cm, możemy zdecydować się na powieszenie w niej dwóch drążków. W ten sposób realnie zwiększymy przestrzeń, którą możemy przeznaczyć na przechowywanie ubrań.

Stojak na buty, czyli jak prawidłowo przechowywać obuwie?

W garderobie nie może zabraknąć miejsca przeznaczonego do przechowywania obuwia. Pomocny może okazać się stojak na buty. Ciekawym modelem jest połączenie półki na buty z pufą do siedzenia. Dzięki temu podczas zakładania obuwia będzie nam wygodniej. Innym rozwiązaniem jest wyposażenie garderoby w regał z półkami na buty. Muszą być one umieszczone pod kątem, wówczas wewnątrz zmieści się więcej par butów. Stojak na buty może również występować w formie teleskopowego organizera. Pomieści on wiele mniejszych modeli obuwia (np. balerin, mokasynów). Osoby, które cenią oszczędność miejsca, mogą rozważyć zakup wieszaka na obuwie. Tego typu stojak na buty można powiesić na drzwiach wyjściowych z garderoby lub szafy. Więcej uwagi na temat przechowywania obuwia poświęciliśmy w osobnym wpisie.

Porada: w przypadku rzadziej używanych butów, warto włożyć do nich prawidła lub kawałki zwiniętej w kulkę gazety. Wtedy obuwie nie odkształci się podczas oczekiwania na kolejny sezon.

Kuferek na biżuterię – jak przechowywać błyskotki i nie tylko

Często w garderobie można wygospodarować miejsce na biżuterię. Nie powinna ona jednak być przechowywana „luzem”. Lepszym rozwiązaniem jest zapewnienie jej specjalnego, osobnego miejsca. W tym przypadku pomocny może okazać się kuferek na biżuterię. Warto postawić na model z kilkoma szufladkami, który pomieści w sobie różnego rodzaju biżuterię – od kolczyków, przez bransoletki, po zegarki. Kuferek na biżuterię dostępny jest w formie szkatułki, komódki, ozdobnych pojemników oraz drzewka na biżuterię. Oryginalnym modelem jest kuferek na biżuterię połączony z lustrem.

Aby garderoba nabrała charakteru, można zdecydować się na wyłożenie jej tapetą. Warto także zatroszczyć się o odpowiednie oświetlenie oraz wentylację.