Jak urządzić industrialne wnętrze?

Styl industrialny powstał w latach 50 XX wieku w Stanach Zjednoczonych i od samego początku swojego istnienia związany jest z awangardowymi środowiskami artystycznymi. Obecnie bije jednak rekordy popularności na całym świecie. Chcesz urządzić mieszkanie w stylu industrialnym, ale nie wiesz jak się za to zabrać? Poniżej znajdziesz kilka praktycznych rad, jak to zrobić.

Jakie są cechy stylu industrialnego?

Główną cechą wyróżniającą wnętrza industrialne jest przede wszystkim przestrzeń. Wiąże się to poniekąd z historią powstania tego stylu, który powstał poprzez zaadaptowanie starych budynków przemysłowych do celów mieszkalnych. Duże przestrzenie często adaptowane były na pracownie artystyczne, stąd styl ten często kojarzy się z bohemą artystyczną lat 50 i 60. I to artystycznym duszom, które lubią proste formy i chłodne kolory styl ten przypadnie najbardziej do gustu.

Poza przestronnymi wnętrzami styl ten charakteryzuje się dużymi oknami bez zdobień, a także dodatkami typu metalowe czy szklane lampy. Industrialne wnętrze to też takie, w którym nie uświadczymy dużej ilości dodatków, a elementy takie jak wentylacja, rury czy surowe, nieotynkowane ściany to również jeden z charakterystycznych elementów. Częstym elementem dekoracyjnym ścian jest cegła lub kamień ozdobny. W mieszkaniu w stylu industrialnym dobrze odnajdzie się aranżacja w stylu wabi-sabi – surowa, prosta, autentyczna i funkcjonalna. Ważne również, by przedmioty w mieszkaniu w stylu industrialnym miały swoją własną historię, ale by wnętrza nie były przeładowane niepotrzebnymi meblami. Jeśli lubimy dużo kolorów i pstrokatych dodatków, musimy się pogodzić z faktem, że styl industrialny nie jest dla nas.

styl loft

Jak stworzyć styl industrialny?

Stworzenie stylu industrialnego w mieszkaniu to kwestia odpowiedniego przystosowania wnętrza. Gdy zdecydujemy się na styl industrialny, warto zacząć od aranżacji ścian. Powinny być one jak najbardziej surowe i nieobrobione – warto zainwestować w ścianę z cegły, ponieważ jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów tego stylu lub ozdobne, surowe tynki. Warto też wyeksponować belki sufitowe, a także filary czy rury wentylacyjne.

Do industrialnych ścian warto dobrać panele podłogowe o chłodnej, stonowanej barwie lub podłogę z odpowiedniego rodzaju betonu. Jeśli jednak zdecydujemy się na panele, warto dobrać surowe wzory z drewna lub panele winylowe, które są dobrą izolacją akustyczną. Dobrym dodatkiem są również drzwi wykonane metalu. Również meble powinny łączyć ze sobą elementy drewniane i metalowe, ponieważ jest to jeden z wyznaczników stylu.

Jeśli posiadamy mieszkanie w bloku, a chcielibyśmy urządzić mieszkanie w stylu industrialnym, to do aranżacji tego typu przestrzeni świetnie nadadzą się jasne barwy, optycznie powiększające przestrzeń, utrzymane w barwach z chłodnej palety kolorystycznej. Warto kierować się wtedy przy aranżacji pewnymi uniwersalnymi zasadami. Przede wszystkim musimy unikać zbędnych przedmiotów, które zagracają przestrzeń i wprowadzają chaos wizualny, unikać stosowania tapet, a także wprowadzić dużo światła do wnętrza. Pomogą w tym lustra oraz duże okna i umiejętnie rozmieszczone punkty oświetleniowe. Wtedy, nawet mając niewielką przestrzeń, będzie ją można urządzić w stylu industrialnym.

Styl industrialny we wnętrzach

Jakie akcesoria wybrać?

Styl industrialny we wnętrzach można zaaranżować za pomocą wielu umiejętnie dobranych dodatków, które jednak zestawione razem nie będą zagracać przestrzeni. Wnętrze w stylu industrialnym nie może być przeładowane dodatkami, warto więc postawić na pewien minimalizm i wybrać oszczędne we wzornictwie meble, łączące kilka materiałów takich jak drewno, szkło czy metal. Regały, półki czy szafy mają być jednak nie tylko praktyczne, ale także atrakcyjnie wizualnie. Doskonale pasują tutaj proste formy – otwarte, metalowe regały, półki bez oparć, czy łóżko w stylu kontynentalnym. Doskonale do takiego wnętrza nadają się również meble zrobione z palet. Ich zaletą jest również to, że możemy wykonać je samodzielnie i za niewielkie pieniądze cieszyć się modnym wystrojem mieszkania.

Stół o szklanym blacie z metalowymi elementami również doskonale będzie pasować do tego stylu. Podobnie jak nieco surowe w formie krzesła – ważne, by wszystko współgrało ze sobą kolorystycznie i było utrzymane w chłodnych, nieco zgaszonych barwach, warto je jednak przełamywać drobnymi dodatkami w kontrastowych kolorach. Idealnie sprawdzi się do tego, np. plakat filmowy z czerwonymi akcentami, powieszony na ścianie. W stylu industrialnym warto też dodać niewielkie elementy np. w stylu secesyjnym, by przełamać rutynę. Trzeba to jednak robić z wyczuciem i w duchu minimalizmu.

Niezależnie jednak od stylu, w jakim chcemy urządzić nasze wnętrze, musimy pamiętać o tym, że to my mamy się czuć w nim dobrze i przytulnie.