Jak urządzić kuchnię funkcjonalnie? Sprytne gadżety i triki architektów wnętrz

Kuchnia z półkami

Układ funkcjonalny w kuchni zawsze pozostaje taki sam. To schemat, który warto zastosować, by wygodnie korzystać ze wszystkich sprzętów. Co zrobić, gdy blatów roboczych jest mało? Małe funkcjonalne kuchnie również istnieją - Twoja również może się taka stać. Sprawdź jak to zrobić.

Jak zaprojektować funkcjonalną kuchnię?

Powierzchnia, którą dysponujesz, nie jest z gumy. Nawet jeśli potrzebujesz większej długości blatów, nie zawsze jest to możliwe. Mała funkcjonalna kuchnia to często kompromis pomiędzy designem a pojemnością powierzchni do pracy i przechowywania. Jeśli zastanawiasz się, jak zaprojektować funkcjonalną kuchnię, zwróć uwagę na akcesoria i rozwiązania, które pomogą Ci zyskać jak najwięcej przestrzeni roboczej, bo to ona jest najważniejsza w kuchni.

Funkcjonalne rozwiązania w kuchni

Zastanawiałeś się kiedyś nad tym, co oznacza zwrot „funkcjonalna kuchnia” Zdjęcia w internecie pod tym hasłem pokazują zwykle piękne i przestronne wnętrza, a przecież nie każda kuchnia ma kilkadziesiąt metrów kwadratowych. Najczęściej są to pomieszczenia małe lub średnie albo przestrzeń wydzielona z salonu na aneks kuchenny.

Funkcjonalne kuchnie to wnętrza urządzone dokładnie tak, jak tego potrzebują ich użytkownicy. Zgodne z przeznaczeniem i ergonomiczne. Te cechy można uzyskać bez remontu - wystarczy dodać odpowiednie akcesoria.

Półki wolnostojące - odzyskaj blat roboczy

Istnieje wiele rozwiązań, które możesz dodać do gotowych mebli kuchennych. Co więcej, większość z nich nie wymaga nawet narzędzi do montażu. Jedną z najlepszych odpowiedzi na pytanie, jak urządzić funkcjonalną kuchnię są wolnostojące półki nablatowe.

Możesz je ustawić w dowolnym miejscu blatu i odzyskać przestrzeń roboczą na blacie. To bardzo proste konstrukcje, które poza praktyczną funkcją stanowią efektowną dekorację. Półki nablatowe do kuchni pozwalają wykorzystać przestrzeń w górę i w narożnikach.

Na takiej dodatkowej półce możesz ustawić pojemniki z przyprawami i utensyliami kuchennymi. Mogą posłużyć również jako stojak na doniczki ze świeżymi ziołami. Lubisz mieć pod ręką kawę i filiżanki? Ustaw dodatkową półkę obok ekspresu do kawy - zyskasz w ten sposób ciekawą dekorację, nie zajmiesz przestrzeni roboczej na blacie i zrobisz więcej miejsca w szafkach.

Powiększ swoje szafki kuchenne

Półki wolnostojące możesz również wykorzystać w szafkach kuchennych. Ich standardowa wysokość jest zwykle większa niż potrzebujemy. Z drugiej strony potrzebujemy tej przestrzeni, bo przecież w kuchni przechowujemy przedmioty różnych rozmiarów. Lepszym rozwiązaniem jest dopasowanie wnętrza półki do tego, co będziesz w niej przechowywać. Składane półki, które pomieszczą więcej małych rzeczy to doskonały pomysł.

Wiesz już czym charakteryzuje się funkcjonalna kuchnia. Porady, które zawarliśmy w artykule to tylko jeden z wielu pomysłów na lepszą organizację przestrzeni. Odwiedź nasz sklep i sprawdź pozostałe sprytne rozwiązania.