Jak urządzić łazienkę? 6 interesujących rozwiązań

Łazienka stanowi bardzo ważne pomieszczenie w każdym domu. Odpowiednio urządzona będzie nie tylko funkcjonalna, ale będzie pełnić również rolę miejsca przeznaczonego do relaksu. Planując aranżację łazienki należy wziąć pod uwagę wiele czynników, z których najważniejszym jest dostępny metraż. To od niego głównie zależy wybór urządzeń, które znajdą się w tym pomieszczeniu oraz zastosowanie konkretnych rozwiązań architektonicznych. Warto wziąć również pod uwagę preferowany wystrój, gdyż to on nada miejscu pożądany charakter.

1. Zabudowa - czy warto?


Zastosowanie zabudowy jest doskonałym rozwiązaniem, niezależnie od metrażu jaki przeznaczony jest do dyspozycji. Szczególnie korzystne jest zastosowanie zabudowy w przypadku wąskiej łazienki. Krótszy bok pomieszczenia można zabudować od podłogi aż do sufitu szafą na domową pralnię, z deską do prasowania, koszem na bieliznę oraz miejscem na proszki i pozostałe detergenty. Zabudowa jest również niezwykle estetyczna i pozwala na ukrycie przedmiotów, które zajmowałyby niepotrzebnie miejsce w łazience oraz pozostawałyby "na widoku".

.

Odpowiednia zabudowa łazienkowa

2. Optyczne powiększenie łazienki - pomysłowo i funkcjonalnie

W celu poprawy proporcji pomieszczenia warto jest pomalować jedną, a nawet obie krótsze ściany na ciemniejszy kolor i pokryć je płytkami lub tapetą w duży wzór. Ciekawym "trikiem", który pozwoli na optyczne powiększenie wąskiej łazienki, jest ułożenie płytek na podłodze w pasy równoległe bądź skośne, w stosunku do krótszego boku. Zagospodarowanie krótszych ścian jest istotne, ponieważ umożliwia poprawę proporcji pomieszczenia. Ciekawym pomysłem jest umieszczenie z jednej strony kabiny prysznicowej, a z drugiej "ukrycie"pralki. Właściwe oświetlenie również może bardzo pomóc.
p>

Oświetlenie łazienkowe i jego rola


Środek pomieszczenia powinien być dobrze oświetlony; przy cięższych elementach można zamontować pasma LED-owe. Zainstalowanie na dłuższej ścianie dużych kinkietów będzie bardzo efektowne i przyciągnie uwagę. Drugą opcją jest powieszenie na jednej trzeciej długości łazienki ozdobnego żyrandola. Odpowiednie wyposażenie także ma wpływ na optyczne powiększenie pomieszczenia. Główna zasada polega na tym, że sprzęty nie powinny sięgać podłogi, ponieważ powoduje to zwężenie przestrzeni. Funkcjonalne będzie zastosowanie wiszącej szafki umywalkowej i WC. Wybór jak najmniejszych modeli będzie najkorzystniejszy; możliwe jest zamówienie u stolarza węższych mebli, w porównaniu ze standardowymi. Przejście przez łazienkę stanie się wówczas o wiele wygodniejsze.

3. Duże lustro - stylowe czy zbędne?

Obecnie dużą popularnością cieszą się znacznych rozmiarów lustra. Znajdują one zastosowanie w wyposażaniu jadalni, co stało się modne dzięki licznym programom kulinarnym, lecz także w aranżacji łazienek. Duże lustro jest nie tylko bardzo praktyczne. Poza aspektem praktycznym nadają one charakter i niepowtarzalny styl pomieszczeniu. W wyposażeniu łazienki mogą one również odegrać rolę w optycznym powiększeniu pomieszczenia. Lustro powinno być umieszczone na dłuższej ścianie. Można wkleić je w płytki, przygotowane na konkretny wymiar, lub zawiesić gotowe w ramie. Wygodniejszym rozwiązaniem jest wklejenie, ale nie można wówczas zapomnieć o zamontowaniu pod nim specjalnej maty grzewczej, która zapobiegnie parowaniu lustra w czasie kąpieli.

Lustro w łazience stanie się również ozdobą i nada pomieszczeniu wyjątkowy klimat. Najlepiej sprawdzi się lustro kryształowe, z najlepszego surowca. Istotne jest również jego położenie. Zaleca się, żeby wisiało ono bezpośrednio nad umywalką, ponad linią baterii. Głowa spoglądającej w lustro osoby powinna być umieszczona w środkowej części tafli, Warto, więc wziąć pod uwagę wzrost wszystkich domowników; dorosłych i dzieci. W przypadku niewielkiego metrażu łazienki można zastosować rozwiązanie "dwa w jednym" , czyli szafkę łazienkową z lustrem, przeznaczoną na lekarstwa lub leki. Możliwe jest również zamontowanie lustra na całej ścianie za umywalką. Umożliwi to dokładne przejrzenie się każdemu domownikowi oraz optycznie powiększy łazienkę.

4. Wyposażenie ma znaczenie

Wyposażenie łazienki jest bardzo ważnym elementem; powinno być praktyczne oraz komponować się ze stylem pomieszczenia. Niezbędne jest zwrócenie uwagi na odpowiednią odległość pomiędzy urządzeniami sanitarnymi, ponieważ zapewni to wygodne korzystanie z łazienki. Sedes powinien zajmować powierzchnię co najmniej 80 x 85 cm. Deska sedesowa może być tradycyjna lub dostosowana pod względem koloru i wzoru do stylu pomieszczenia. Na bidet powinien być przeznaczony obszar o wymiarach 70 x 100 cm. Bezpośrednio przed wanną powinno zostać ok. 70 x 100 cm wolnego miejsca, natomiast przed umywalką 60 x 90cm. W przypadku niewielkiej łazienki jest to nieco bardziej skomplikowane, lecz na pewno powinno się wybierać prysznic zamiast wanny.

Nowoczesna mala lazienka


W przypadku większego metrażu warto zainwestować w połączenie wanny z kabiną prysznicową. Bardzo ciekawym elementem wyposażenia jest zabudowa pralki. Takie udogodnienie jest bardzo praktyczne oraz estetyczne, więc warto zastanowić się nad ustawieniem pralki pod blatem. Blat, pod którym będzie się znajdowała pralka może być przedłużeniem blatu łazienkowego lub dodatkowym elementem w projekcie. Należy pamiętać, że blat nie może znajdować się bezpośrednio na urządzeniu i powinien być podparty z dwóch stron ściankami. Nad pralką oraz wokół niej powinna znajdować się wolna przestrzeń, która chroni konstrukcję blatu w trakcie prania. Pralka może znajdować się również we wnęce, przesłoniętej lekkimi drzwiami. Ciekawym pomysłem jest także umieszczenie nad blatem, pod którym zamontowana jest pralka, dużego lustra, które odwróci uwagę od sprzętu. W przypadku typowo funkcjonalnego wnętrza pralka może być przesłonięta

zasłoną.

5. Przechowywanie

Łazienka jest miejscem, w którym znajduje się typowy zestaw łazienkowy (deska sedesowa, kubki, mydelniczki, stojaki czy regały i pufy). Ze względu na znaczną ilość kosmetyków i przedmiotów wykorzystywanych każdego dnia, ważne jest ich przechowywanie. Najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie szafki znajdującej się pod umywalką. W przypadku, gdy zależy nam na zaoszczędzeniu przestrzeni dobrym wyborem jest szafka podwieszana. Warto, aby posiadała ona pojemne szuflady, które można wykorzystać do przechowywania ręczników, szlafroków lub pościeli.

6. Pufy - oszczędność miejsca i minimalizm

Wiele osób dysponuje jednak niewielką łazienką, w której do przechowywania rzeczy można zastosować szafki i półki znajdujące się pod sufitem. Zwolennicy minimalizmu mogą wyposażyć pomieszczenie w przytulne pufy, które oprócz swojej podstawowej funkcji mogą przechowywać drobne rzeczy, takie jak np. zapasowe kosmetyki do kąpieli, pranie lub ręczniki do twarzy. Niezbędnym elementem w każdej łazience jest również mata antypoślizgowa, która zapewni bezpieczeństwo podczas kąpieli.