Jak urządzić mały balkon?

aranżacja balkonu

Nawet niewielki balkon może być pięknie zorganizowaną przestrzenią wypoczynkową. Podpowiadamy jak zrobić to sprytnie i w dobrym guście.

Jedni mają ogrodowe strefy SPA, inni muszą zadowolić się niewielkim balkonem. Jak zmienić tak niewielką przestrzeń w miejsce do wypoczynku na świeżym powietrzu? Nie będzie to trudne, pod warunkiem, że doskonale przemyślisz wszystkie swoje potrzeby. Oczywiście nie zmieścisz tam huśtawki czy pełnowymiarowej kanapy ogrodowej, za to możesz zaaranżować przytulną i stylową przestrzeń, w której odpoczniesz po pracy.

Aranżacja małego balkonu

W tym przypadku nie ma miejsca na błędy i przypadkowe decyzje. Dlatego aranżacja balkonu, który ma niewielką powierzchnię, powinna rozpocząć się od przygotowania dokładnego projektu. Postaw na funkcjonalność i zadaj sobie pytanie, czy w tej przestrzeni chcesz tylko wypoczywać. Wielu z nas korzysta z balkonu na kilka sposobów. Suszymy tam pranie czy przechowujemy rowery. W takiej sytuacji praktycznie niemożliwe będzie pogodzenie tych funkcji z aranżacją przestrzeni rekreacyjnej składającej się ze stałych elementów.

Dla posiadaczy niewielkich balkonów „wielofunkcyjnych” doskonałym rozwiązaniem są składane meble na balkon i taka sama suszarka na pranie. Wówczas możesz korzystać z małego balkonu na dwa sposoby. Niestety trzeba wówczas ograniczyć ilość dekoracji, aby nie sprzątać wszystkiego za każdym razem, gdy wieszasz pranie. Składane krzesła i stolik to plan minimum, jeśli chodzi o meble na balkon, ale czasem na tylko tyle pozwala jego metraż.

Tworząc projekt wystroju balkonu, pamiętaj, by pomiary wykonać bardzo dokładnie. Szczególnie w starym budownictwie, gdzie każdy wymiar może być inny. Jest to bardzo ważne w sytuacji, gdy chcesz wstawić niewielkie siedzisko, leżak czy donicę z kwiatami. Ważną kwestią jest ekspozycja balkonu, zwróć uwagę, jak słońce operuje tam przez cały dzień. Jeśli nie lubisz, gdy słońce razi, przemyśl montaż osłon balkonowych.

Przygotowując aranżację małego balkonu, pamiętaj, że zgodnie z prawem, ta część mieszkania nie jest tak naprawdę Twoją własnością. Oczywiście, jeśli przynależy on do Twojego mieszkania, to tylko Ty masz prawo z niego skorzystać. W świetle prawa balkon jest traktowany jak każda część wspólna w budynku wielorodzinnym. Dzieje się tak, ponieważ za ich stan techniczny i nasze bezpieczeństwo odpowiada administrator budynku i gdy potrzebne są naprawy konstrukcji - ich koszty ponosi wspólnota mieszkaniowa lub spółdzielnia.

Dlaczego o tym wspominamy? Ponieważ nie możesz dokonywać dużych zmian na balkonie bez zgody wspólnoty. Nie możesz samowolnie montować stałych elementów do elewacji budynku. Podsumowując: możesz na swoim balkonie ułożyć płytki lub inny rodzaj podłogi, postawić meble czy zamontować osłonę na balustradzie. Nie możesz natomiast zabudowywać balkonu szkłem lub dodawać samodzielnie stałego zadaszenia.

Niezbędne wyposażenie małego balkonu

Kwestie planowania mamy za sobą, pora wybrać styl, w jakim zaaranżujesz balkon. W ostatnich sezonach triumfy święci boho. To romantyczny i bardzo neutralny styl, który doskonale sprawdza się na balkonach. Jakie meble na balkon boho? Plecione z rattanu lub wikliny krzesła na balkon. Siedziska wyłożone miękkimi poduszkami w beżowych obiciach. Dla urozmaicenia dodaj poduszkę z etnicznym wzorem. Niewielki stolik powinny ozdobić świeczniki lub lampiony, na ścianę dekoracyjne makramy lub łapacze snów. Donice z kwiatami umieść w osłonkach plecionych z trawy morskiej lub wikliny. Również osłony na balkon wybierz z naturalnego materiału - wiklinowe maty doskonale się tutaj sprawdzą.

Czy jest jakaś alternatywa dla boho? Oczywiście - mały balkon możesz również urządzić w stylu urban jungle. Tutaj podstawowym elementem wystroju są bujne rośliny balkonowe, które skutecznie izolują nas od otoczenia. Jeśli nie masz jeszcze pnączy imponujących rozmiarów, możesz zdecydować się na osłony na balkon z roślinnym printem. Meble, tekstylia i dodatki w żywych, soczystych barwach. Dużo roślinnych wzorów i motywy zwierzęce w postaci wizerunków bajecznie kolorowych rajskich ptaków. To styl, który doskonale koresponduje z atmosferą upalnego lata.

Meble balkonowe o niewielkiej powierzchni nie będą mieć imponujących rozmiarów. Ale nawet niewielkie siedzisko może być wygodne. Dobrym pomysłem jest samodzielne wykonanie takich mebli z palet lub wstawienie na balkon skrzyni z miękkim siedziskiem. Za komfort w dużej mierze odpowiadają dodane przez Ciebie poduszki ogrodowe, natomiast sama skrzynia będzie dodatkowym miejscem do przechowywania. To praktyczne rozwiązanie, które ułatwia organizację.

Chcesz urządzić piękną strefę relaksu, ale z możliwością suszenia prania na balkonie? Zamiast tradycyjnej suszarki rozkładanej wybierz model ścienny. Zajmie niewiele miejsca, a gdy będzie potrzebna, spełni swoją praktyczną funkcję. Jeśli szukasz sprytnego gadżetu tego typu sprawdź ofertę marki Wenko w naszym sklepie.

Mały balkon - jakie rośliny wybrać?

Aranżacja balkonu bez roślin będzie niepełna. Jednak w tym przypadku również musisz zwrócić uwagę na ekspozycję. Wybierz rośliny, które będą dobrze czuły się w nasłonecznieniu, które oferuje im Twój balkon. Choć na niewielkim balkonie nie ustawisz donic z okazałymi drzewkami, to nie znaczy, że nie można go pięknie ukwiecić.

Po pierwsze rozejrzyj się za roślinami pnącymi - wieloletnie np. winobluszcz, który przetrwa na balkonie przez cały rok, ponieważ jest mrozoodporny. Jednoroczną alternatywą jest groszek pachnący - absolutnie niewymagające pnącze, które w kilka tygodni pięknie osłoni balkon zielenią. Groszek kwitnie na czerwono lub różowo, co jest dodatkowym atutem tej rośliny.

Stojące doniczki na balkon zmniejszą nam powierzchnię użytkową. Wybierz doniczki instalowane do balustrady lub wiszące, jeśli masz taką możliwość. Na parapet lub stolik postaw niewielkie, kwitnące kwiatki na balkon np. stokrotki, lawendę czy bratki. Dodadzą uroku Twojej prywatne strefie relaksu, a ich pielęgnacja nie jest skomplikowana.