Jak urządzić mały przedpokój - wskazówki

Przedpokój to pierwsze pomieszczenie widoczne po wejściu do mieszkania, dlatego warto urządzić go w taki sposób, aby pierwsze wrażenie po otwarciu drzwi było jak najlepsze. Chociaż jest to wąski i ciasny obszar, istnieją sposoby na jego ciekawe zaaranżowanie. Najważniejsze jest minimalistyczne podejście, o ile to możliwe, ponieważ nawet uporządkowany przedpokój o niewielkich rozmiarach może szybko wydawać się obszerny - wystarczy tylko odpowiednio go urządzić. Mały, wąski przedpokój nie musi być po prostu nijaką ścieżką do pozostałej części mieszkania lub domu. W tym artykule dowiesz się, jak funkcjonalnie i ciekawie urządzić przedpokój.

Kolory na pierwszym planie

Najważniejszą rzeczą na początku planowania wyglądu przedpokoju jest wybór kolorów, które będą dominować w tej przestrzeni. Wąskie i małe pomieszczenia wymagają skupienia się na sprawdzonych rozwiązaniach, które opierają się na optycznym ulepszeniu całej przestrzeni. Dlatego powinieneś wybrać jasne kolory, na przykład biały, kremowy, jasnoszary. W połączeniu z dobrym oświetleniem te jasne odcienie dadzą złudzenie optyczne powiększonej przestrzeni.

Fiolet w przedpokoju

Meble - proste i funkcjonalne

Mała i wąska przestrzeń wymaga dobrego zagospodarowania. Niewielkie pomieszczenia narzuca przede wszystkim wybór wygodnych i funkcjonalnych mebli, które pomieszczą ubrania, buty i inne przedmioty. Wieszak na ubrania powinien być najlepiej zawieszony na ścianie, abyś mógł zyskać trochę wolnego miejsca i uniknąć wrażenia bałaganu. Z drugiej strony, szafa będzie idealnie pasować, jeśli zostanie umieszczona na dłuższej ścianie lub jeśli posiadasz wnękę przeznaczoną na zabudowę. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór bardzo wysokiej szafy, dzięki której zyskasz dużo miejsca do przechowywania ubrań i sprzętu. Ostatnim meblem, jaki powinien znaleźć się w przedpokoju jest szafka na buty. Pamiętaj, że w przypadku niewielkiego przedpokoju obowiązuje zasada “im mniej, tym lepiej” dlatego jeśli w Twoim przedpokoju znajduje się już szafa, wieszak oraz szafka na buty, dobrze zastanów się nad kolejnymi meblami. Ewentualnie, rozważyć możesz dodanie do przedpokoju niewielkiej pufy lub ławy (najlepiej z funkcją przechowywania).

Okrągłe lustro w przedpokoju

Efekty optyczne, które działają cuda

Wszystkie sztuczki, które dadzą efekt powiększenia optycznego, są stałym punktem w aranżacji takich pomieszczeń, jak mały przedpokój. Funkcjonalnym, prostym i jednocześnie skutecznym sposobem jest powieszenie dużego lustra w przedpokoju. Jest to niezbędny element wystroju korytarza, który dodatkowo rozjaśni całą przestrzeń. Oświetlenie odgrywa podobnie ważną rolę. Jasne światło pomaga optycznie powiększyć przestrzeń, dlatego powinieneś zadbać o co najmniej dwa niezależne źródła światła w przedpokoju. Jeden powinien znajdować się w środkowej części pomieszczenia, podczas gdy inne mogą znajdować się na przykład nad lustrem. Ciekawy i nowoczesny efekt osiągniesz, montując paski LED wzdłuż listew podłogowych lub szafy. Zamiast zwykłego lustra, możesz także wybrać lustrzane drzwi do szafy, którą postawisz w przedpokoju.

rower w białym przedpokoju

Tylko przechodząc

Aranżując przedpokój pamiętaj o tym, aby umożliwić swobodne poruszanie się. Pamiętaj o ostrych zakrętach w pobliżu drzwi do łazienki i sypialni, które wymagają sporego prześwitu, aby uniknąć nadzianie się na nie w nocy. Przedpokój wypełniony meblami lub akcesoriami powinien również posiadać odpowiednie oświetlenie. Unikaj dużych przedmiotów, które utrudniają swobodne poruszanie się. Zamiast tego wybierz drobne meble, takie jak pufa aksamitna VELVET, która będzie wygodnym i funkcjonalnym siedziskiem.

Przedpokój z turkusową ławą

Wiele funkcji

To, że masz mały przedpokój, nie oznacza, że ​​musi on być nudny! Pomaluj ścianę farbą tablicową, dzięki której zyskasz miejsce do pisania wiadomości i przypomnień. Możesz także użyć przestrzeni nad drzwiami, aby zawiesić półki na książki oraz zapewnić szereg małych opcji przechowywania.

Szukaj małych ale funkcjonalnych rozwiązań, dzięki któremu Twój przedpokój będzie wygodnym pomieszczeniem, w którym można się ubrać, usiąść oraz założyć buty. Niewielki drewniany regał na buty z siedziskiem to doskonała opcja dla małych przestrzeni. Zapewni on miejsce do przechowywania butów, a także wygodne siedzisko, które z pewnością zostanie docenione podczas ciągania butów.

Krzesło narożne, siedzisko, ławka lub mała sofa określają przestrzeń jako pomieszczenie, a nie tylko miejsce, w którym można szybko przejść. Dzięki temu możesz w prosty sposób zmienić swój przedpokój w naprawdę miłe miejsce. Możliwość spokojnego założenia obuwia w pozycji siedzącej zamiast chwiejnego chodzenia i opierania się o ścianę to prawdziwa zaleta, zwłaszcza jeśli nie życzysz sobie, aby Twoi goście wchodzili do domu w butach! Ławka lub pufa także będzie doskonałym pomysłem, zwłaszcza, jeśli masz dzieci.

Eleganckie wnętrze przedpokoju w bieli

Wybierz drzwi przesuwne

W przeciwieństwie do standardowych drzwi na zawiasach, które podczas otwierania zajmują powierzchnię podłogi, drzwi przesuwne zajmują niewiele więcej miejsca niż grubość drzwi. Te drzwi mają bardzo prosty mechanizm, który jest także łatwy w montażu. Ponieważ drzwi przesuwne otwierają się, sunąc po ścianie, musisz upewnić się, że masz dostateczną ilość miejsca, aby móc je przesuwać. Montaż takich drzwi pozwoli Ci na zaoszczędzenie dużej ilości miejsca w małym przedpokoju. Możesz takie drzwi wybrać, na przykład, do łazienki lub do sypialni.

eleganckie drzwi przesuwne

Nie zapomnij o dobrym oświetleniu

W małym przedpokoju musi znaleźć się dobre oświetlenie: w końcu będziesz spędzać dużo czasu przechodząc przez tą przestrzeń zarówno wieczorami, jak i nocą. Co więcej, dobre oświetlenie może pomóc Twojemu niewielkiemu korytarzowi wyglądać o wiele lepiej.

Przedpokoje są nieco dziwnymi pomieszczeniami w naszych domach i mieszkaniach, zarówno pomijanymi, jak i niedocenianymi - mijamy je wiele razy dziennie, ale tak naprawdę nie spędzamy w nich wiele czasu. Nie oznacza to jednak, że należy marnować tą przestrzeń. Przy odrobinie czasu i wysiłku mogą stać się wyjątkowymi i funkcjonalnymi pomieszczeniami.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł zainspiruje Cię do zaprojektowania wygodnego i ciekawego przedpokoju, nawet jeśli jest on niewielki.