Jak urządzić mały salon?

aranżacja małego salonu

Aranżacja salonu, który ma niewielką powierzchnię, nie jest łatwym zadaniem. Znajomość kilku podstawowych zasad pomoże Ci uniknąć przeładowania tej przestrzeni i pomoże optycznie ją powiększyć.

Na przestrzeni ostatnich kilku dekad zmieniły się standardy projektowania wnętrz w domach i mieszkaniach. Idziemy w kierunku przestronnych, otwartych aranżacji multifunkcyjnych. Stąd brak radykalnego podziału wnętrz na kuchnię, jadalnię i salon. W dużych domach wrażenia przestronności nie trzeba projektować - mamy do dyspozycji odpowiednią liczbę metrów kwadratowych. Co robić, gdy stoimy przed wyzwaniem zagospodarowania niewielkiej przestrzeni? Dziś mieszkania w bloku projektuje się tak, by to, co kiedyś było kawalerką, zmieniło się w M2. Nie ma już pokoju z kuchnią, jest kuchnia w pokoju i sypialnia. Ma to swoje dobre strony, ale bywa problematyczne, gdy chcemy zrobić piękny i funkcjonalny projekt salonu. Pomożemy Ci uporać się z tym zadaniem.

Jak urządzić niewielki salon? Przydatne porady

Niewielka powierzchnia ogranicza wybór mebli i dodatków, ale nie musisz rezygnować z funkcjonalności. Z drugiej strony salon to pomieszczenie reprezentacyjne, dlatego urządzanie salonu musi łączyć w sobie dobry gust i względy praktyczne. Jak to zrobić?

Przede wszystkim podejdź do sprawy kreatywnie - w sklepach z wyposażeniem wnętrz znajdziesz wiele multifunkcyjnych mebli i dodatków. Rozkładane kanapy czy stoliki kawowe, które można dowolnie zestawiać to tylko przykłady takich rozwiązań.

Nie przeładowuj wnętrza dekoracjami, będą zbierać kurz i sprawią, że przebywanie w pomieszczeniu będzie na dłuższą metę męczące. Wybieraj ozdoby oszczędnie - czasem jeden mocny akcent wystarczy, by aranżacja nabrała ciekawego charakteru.

Postaw na jasną, neutralną bazę, która optycznie powiększy przestrzeń. Taki zabieg sprawi, że będziesz mógł zmieniać aranżacje salonu tylko za pomocą niedrogich dodatków. Aby zmienić kolorystykę, wystarczy wtedy dobrać inne tekstylia i dekoracje do salonu.

Umiejętne podzielenie przestrzeni na strefy sprawi, że wnętrze nie będzie bardziej funkcjonalne. Rezygnujemy ze ścian, ale to nie oznacza, że chcemy wprowadzać chaos. Strefa kuchenna powinna być wyraźnie oddzielona od wypoczynkowej. Szczególnie gdy wieczorem zmienia się ona w sypialnię.

Jak urządzić nieduży salon? Postaw na odpowiednie meble

Wspomnieliśmy już o meblach multifunkcyjnych, warto je wybierać, ale pod jednym warunkiem. Ich forma musi być optycznie lekka, w przeciwnym razie pomniejszyć optycznie mały salon. Zrezygnuj z ciężkich komód i zabudowanych regałów.

Meble do salonu o mocno ograniczonej powierzchni nie muszą być jasne, ważna jest ich konstrukcja. Prosty regał na książki pomieści wiele przydatnych przedmiotów, możesz na nim również ustawić dekoracje do salonu. Zamiast masywnej komody ustaw przy ścianie nowoczesną konsolę. Konstrukcja takich mebli jest prosta i bardzo delikatna - smukłe nóżki, cienkie blaty, to wszystko sprawi, że wnętrze nie będzie robić wrażenia przeładowanego sprzętami. Zwróć również uwagę na okucia i ozdobne detale. Dobrze, jeśli odbijają światło, wówczas będą wspierać efekt optycznego powiększenia wnętrza.

Jak urządzić mały salon z kuchnią? Funkcjonalne akcesoria

Meble do salonu z kuchnią już wybraliśmy, pora na uzupełnienie wnętrza o akcesoria, które podniosą funkcjonalność tego wnętrza. Dodadzą mu również indywidualnego stylu, ponieważ ich zadaniem będzie również podnoszenie estetyki.

Kuchnia otwarta na salon to wymagające wnętrze - trzeba zadbać o przechowywanie tak, by ukryć mniej atrakcyjnie wizualnie sprzęty. Zatem wszelkiego rodzaju pudełka i organizery są jak najbardziej pożądane. Stylowe kosze i kasetki są odpowiednie do przechowywania drobiazgów i dokumentów w części wypoczynkowej. Natomiast w kuchni postaw na dobrze zaprojektowane szafki, które pomieszczą całą zastawę.

Są oczywiście takie jej elementy, które możesz śmiało wyeksponować - na przykład piękne filiżanki lub zestaw kieliszków do wina. Ozdobne misy na owoce, herbaciarki czy etażerki to takie elementy wyposażenia kuchni, które będą ją zdobić, spełniając jednocześnie swoją praktyczną funkcję. Jeśli jesteśmy już przy tym szlachetnym trunku, to doskonałym dodatkiem do kuchni otwartej na salon są stojaki na wino.

Wszelkiego rodzaju dekoracyjne półki i stojaki powinny znaleźć się w kręgu Twoich zainteresowań. Ponieważ nie masz do dyspozycji dużej powierzchni, za dekoracje do salonu niech posłużą przedmioty użytkowe - podstawki do książek, elegancka zastawa czy akcesoria do jadalni. Wszystkie te elementy dobierz tak, by aranżacja salonu i kuchni była spójna. Nie chodzi wyłącznie o kolorystykę, ale również styl wnętrza.

Wiesz już jak urządzić salon z kuchnią, pora skupić się na części wypoczynkowej. Ten fragment wnętrza warto aranżować zgodnie z duchem Hygge, czyli skandynawskiej filozofii szczęścia. Zadbaj o to, by projekt salonu uwzględnił wygodną miejsce do siedzenia, a nad nim odpowiednie oświetlenie. Miękkie poduchy i ciepły koc to obowiązkowe wyposażenie kącika wypoczynkowego.

Jakie style we wnętrzach będą odpowiedzią na pytanie: jak urządzić mały salon? Inspiracje warto czerpać z natury - ekologia i bliskość przyrody to obecnie bardzo mocny trend. Dobrze sprawdzi się również umiarkowany minimalizm, ale oparty o jasne barwy i powierzchnie odbijające światło. Nie polecamy inspiracji stylem prowansalskim lub vintage. Takie aranżacje salonu są piękne i przytulne, ale dość mocno przeładowane motywami ozdobnymi, które sprawiają, że wnętrze pomniejsza się optycznie.