Jak urządzić pokój dla dziecka - wywiad z ekspertem

EMAKO.pl: Na początek najbardziej nurtujące nas, jako rodziców, pytanie – jakie kwestie warto wziąć pod uwagę, projektując pokój dla naszego malucha?

Arleta Kartuszewska (Francesco Design): Od strony czysto technicznej jest to z pewnością funkcjonalność. A od strony oczekiwań – potrzeby dziecka. Tutaj są dwie płaszczyzny, w których to w pierwszej decydują rodzice – w kwestii ilości i formy wyposażenia, a w drugiej decyduje samo dziecko – tj. dobiera kolory, ilość zabawek, dodatki. To ono będzie w tych przestrzeniach spędzało sporo czasu i to od niego de facto zależy, jak będzie się w nim czuło. Nikt z nas nie lubi być w miejscu, w którym się źle czuje. Kolejnym etapem jest oczywiście rozplanowanie budżetu i ustalenie preferencji dotyczących stylu, w jakim ma zostać wykonany projekt. Istotne jest, by pomieszczenie miało odpowiednią ergonomię. Należy pamiętać o wydzieleniu miejsc dedykowanych na zabawę czy naukę oraz miejsca na przechowywanie zabawek, odzieży, książek. Wszystko powinno ze sobą współgrać i zapewnić dziecku komfort, a przede wszystkim odzwierciedlać jego cechy osobowości. I być oczywiście dostosowane do wieku naszej pociechy.

EMAKO.pl: Obserwując popularne trendy w aranżacjach wnętrz, odnoszę wrażenie, że coraz popularniejsze są minimalistyczne aranżacje dla dzieci. Co Pani sądzi o tym trendzie oraz jak możemy go zastosować już na etapie projektu pokoju dziecka?

Arleta Kartuszewska (Francesco Design): Styl nowoczesny to rzeczywiście minimalizm w bryle i formie – najczęściej wybierany przez Inwestorów. Jednakże spora część rodziców przestrzeń dziecka oddaje mimo wszystko jego wyborom, nie uzależniając jej tym samym od ogólnego efektu i stylu całego domu. Producenci ułatwiają to zadanie poprzez możliwość doboru różnych rozwiązań i form. Można zastosować bardzo ciekawe rozwiązania, jak krzesła, biurka lub łóżka, które rosną wraz z dzieckiem. Funkcjonalność tychże polega na odpowiedniej konstrukcji mebla, która z czasem może być modyfikowana pod wiek i wzrost dziecka. W tym stylu znajdziemy najwięcej udogodnień. Osobiście nie jest dla mnie priorytetem w kwestii pokoju dziecka, by współgrał z resztą pomieszczeń. Bardzo duży nacisk kładę jednak na oczekiwania dziecka i oczywiście możliwości rodziców, w kroku kolejnym.

EMAKO.pl: Częstym wyzwaniem dla rodziców urządzających pokój dziecka jest wybór mebli – jest to szczególnie duże wyzwanie w przypadku projektowania małych pokojów dziecięcych. Na co przede wszystkim warto zwrócić uwagę, planując zakup mebli do pokoju dziecka? Które są najważniejsze oraz jak je wybrać?

Arleta Kartuszewska (Francesco Design): Jak już wspomniałam, producenci wychodzą nam naprzeciw i stosują coraz to ciekawsze rozwiązania w przypadku mebli dostępnych w sklepach. Zawsze można też zlecić wykonanie mebli projektantowi mebli, który stworzy z kolei coś niepowtarzalnego, oryginalnego, a przede wszystkim funkcjonalnego. Bardzo ważne jest zachowanie proporcji dostosowanych do dziecka i przełożenie tychże na projektowanie zabudowy meblowej – czy to sklepowej, czy na zamówienie. Ważne są wysokość blatu biurka i siedzisko krzesła. Nie bez znaczenia jest również materac w łóżku, który jest odpowiedzialny za odpowiedni odpoczynek dziecka. Ciekawe rozwiązania to na przykład elementy edukacyjno-relaksujące jak liny, hamaki, pufy – budujące tym samym przestrzeń dedykowaną. Przy wyborze mebli warto zasięgnąć porady osób, które mają wiedzę na temat zdrowia i rozwoju dziecka, i oczywiście projektanta, który wszystko oprawi w piękną całość – dbającą nie tylko o dobry design, lecz także o zdrowie dziecka.

EMAKO.pl: Jakie kolory warto wybrać w aranżacji pokoju dziecka? Czy istnieją określone trendy w tym względzie, które warto wziąć pod uwagę już na etapie planowania koloru ścian?

Arleta Kartuszewska (Francesco Design): Przyjęło się wybierać kolor różowy dla dziewczynek i niebieski dla chłopców. Ta kolorystyka jednak z czasem zaczyna ulegać modyfikacjom wraz z rozwojem dziecka. Świadomość wyglądu również przekłada się na przestrzeń, w której dzieci przebywają. Dlatego z czasem kolory te są odzwierciedleniem preferencji dziecka co do ubioru. Zaleca się kolorystykę harmonijną, zgodną ze sposobem bycia dziecka i jednocześnie stymulującą. Przesada w każdą ze stron nie jest polecana dla nikogo. I dziecko, również jak dorosły, ma swoje upodobania, które należy brać pod uwagę podczas projektowania. Dlatego warto po prostu z dzieckiem o tym porozmawiać.

EMAKO.pl: Dosyć ważnym dla rodziców aspektem jest prawidłowe oświetlenie pokoju dziecka. W końcu chcemy stworzyć dla niego nie tylko bezpieczne i funkcjonalne miejsce do snu, ale również kącik do zabawy i kreatywnego rozwoju. Na jakie produkty w tej kategorii warto zwrócić uwagę oraz jak Pani zdaniem powinniśmy zaplanować oświetlenie pokoju dziecka?

Arleta Kartuszewska (Francesco Design): Oświetlenie w pokoju dziecka to zdecydowanie inwestycja w dobry wzrok. Bardzo ważnym miejscem jest strefa nauki i zabawy. Nie jestem zwolennikiem pomieszczeń prześwietlonych. Nic w nadmiarze nikomu dobrze nie służy, dziecku również. Od nadmiaru światła, czy też niedoświetlenia, wzrok się męczy i łatwo o jego pogorszenie. Zalecam rozsądne lokowanie punktów świetlnych i dokonywanie podziału na strefy – dopasowanie tym samym natężenia światła. Jeśli do tego użyjemy elementów z bajek lub obszarów zainteresowań dziecka, np. sport, podróże lub cokolwiek, co u dziecka stanowi duży i pozytywny bodziec emocjonalny, nasza pociecha będzie zachwycona, a my odpowiednio zadbamy o jej wzrok. Warto zatem szukać takich lamp, które będą nawiązywały do tych tematów.

EMAKO.pl: Jakie triki uważa Pani za przydatne w urządzaniu pokoju naszego malucha?

Arleta Kartuszewska (Francesco Design): Ciekawym rozwiązaniem jest zabudowa meblowa, wykonana na zamówienie przez meblarza, łącząca elementy łóżka, szafy i biurka. To w pewnym sensie dyscyplinuje przestrzeń i przy okazji dzięki temu zyskujemy więcej miejsca, niż gdybyśmy zakupili meble jako gotowy wyrób w sklepie i ustawili jako pojedyncze bryły. Przejścia w zabudowie z jednej bryły w drugą, nadają charakter spójnej przestrzeni. Jeśli dysponujemy wysokim stropem, można pomyśleć o antresoli. Gdzie górna część jest miejscem przeznaczonym na sen, a dolna to miejsce na relaks lub miejsce na naukę – czyli może znaleźć się tam na przykład biurko. Dla młodszych pociech fajnie wyglądają wszelkie geometrie w bryle zabudowy – jak np. daszki imitujące dom. Element miły i pozytywnie skojarzeniowy dla dziecka.

EMAKO.pl: W jaki sposób stworzyć w pokoju dziecka kącik do zabawy i nauki? Na co szczególnie zwrócić uwagę?

Arleta Kartuszewska (Francesco Design): Miejsce, gdzie dziecko rozwija się i odpoczywa, to istotny element jego komfortu. Zatem dobrze jest słuchać naszych pociech oraz tego, czym się interesują. Detale, które kojarzą się im z czymś ciekawym, działają na dziecko motywująco. Mogą to być liny, namioty tipi, hamaki, drabinki, tapety z motywem tematycznym. Kolorystyka również może być podstawą do skojarzeń dotyczących zainteresowań, czy planów z pozycji przyszłości w oczach dziecka… i odwieczne pytanie – „Kim chciałbyś/chciałabyś być, jak dorośniesz?” Temat miejsca na naukę to wspomniany już wcześniej wątek. Ergonomia biurka i wygoda siedziska plus oświetlenie. To takie najważniejsze elementy. Dobrze jest również pomyśleć o bliskim dostępie do książek. Ciekawe rozwiązania ledowe to również atrakcja i gra efektem pomieszczenia za pomocą światła.

EMAKO.pl: Jakie dekoracje szczególnie mogą być ciekawe do pokoju dziecka? Jakie motywy są najbardziej popularne dla dziewczynki i chłopca?

Arleta Kartuszewska (Francesco Design): Ostatnio bardzo często królują na ścianach tapety spersonalizowane plus kojący kolor farby na ścianach. Oświetlenie i gra światłem to też interesujący pomysł na ciekawą przestrzeń. Przykładami tego typu rozwiązań są bombki, kule, ledy, neony, lampy z bohaterami naszych pociech. To także kolor, który lubi dziewczynka jak róż, beż, pastelowy żółty, ciepła biel. Tapety spersonalizowane z ulubieńcami bohaterów naszych pociech. Chłopcy z wiekiem wybierają zdecydowanie odważniejsze kolory – od niebieskiego po szary, a skończywszy na czarnym, kontrastując je jednocześnie z czerwonym czy żółtym. Dziewczynki mają różne preferencje i to, co dla mnie jest najbardziej istotne w budowaniu pomieszczeń dla dzieci, to rozmowa z nimi – spełniajmy ich marzenia, a nie tylko oczekiwania własne.