Jak urządzić pokój dla dziecka - wywiad z ekspertem

EMAKO.pl: Na początek najbardziej nurtujące nas, jako rodziców, pytanie – jakie kwestie warto wziąć pod uwagę, projektując pokój dla naszego malucha?

Arleta Kartuszewska (Francesco Design): Od strony czysto technicznej jest to z pewnością funkcjonalność. A od strony oczekiwań – potrzeby dziecka. Tutaj są dwie płaszczyzny, w których to w pierwszej decydują rodzice – w kwestii ilości i formy wyposażenia, a w drugiej decyduje samo dziecko – tj. dobiera kolory, ilość zabawek, dodatki. To ono będzie w tych przestrzeniach spędzało sporo czasu i to od niego de facto zależy, jak będzie się w nim czuło. Nikt z nas nie lubi być w miejscu, w którym się źle czuje. Kolejnym etapem jest oczywiście rozplanowanie budżetu i ustalenie preferencji dotyczących stylu, w jakim ma zostać wykonany projekt. Istotne jest, by pomieszczenie miało odpowiednią ergonomię. Należy pamiętać o wydzieleniu miejsc dedykowanych na zabawę czy naukę oraz miejsca na przechowywanie zabawek, odzieży, książek. Wszystko powinno ze sobą współgrać i zapewnić dziecku komfort, a przede wszystkim odzwierciedlać jego cechy osobowości. I być oczywiście dostosowane do wieku naszej pociechy.

EMAKO.pl: Obserwując popularne trendy w aranżacjach wnętrz, odnoszę wrażenie, że coraz popularniejsze są minimalistyczne aranżacje dla dzieci. Co Pani sądzi o tym trendzie oraz jak możemy go zastosować już na etapie projektu pokoju dziecka?

Arleta Kartuszewska (Francesco Design): Styl nowoczesny to rzeczywiście minimalizm w bryle i formie – najczęściej wybierany przez Inwestorów. Jednakże spora część rodziców przestrzeń dziecka oddaje mimo wszystko jego wyborom, nie uzależniając jej tym samym od ogólnego efektu i stylu całego domu. Producenci ułatwiają to zadanie poprzez możliwość doboru różnych rozwiązań i form. Można zastosować bardzo ciekawe rozwiązania, jak krzesła, biurka lub łóżka, które rosną wraz z dzieckiem. Funkcjonalność tychże polega na odpowiedniej konstrukcji mebla, która z czasem może być modyfikowana pod wiek i wzrost dziecka. W tym stylu znajdziemy najwięcej udogodnień. Osobiście nie jest dla mnie priorytetem w kwestii pokoju dziecka, by współgrał z resztą pomieszczeń. Bardzo duży nacisk kładę jednak na oczekiwania dziecka i oczywiście możliwości rodziców, w kroku kolejnym.

EMAKO.pl: Częstym wyzwaniem dla rodziców urządzających pokój dziecka jest wybór mebli – jest to szczególnie duże wyzwanie w przypadku projektowania małych pokojów dziecięcych. Na co przede wszystkim warto zwrócić uwagę, planując zakup mebli do pokoju dziecka? Które są najważniejsze oraz jak je wybrać?

Arleta Kartuszewska (Francesco Design): Jak już wspomniałam, producenci wychodzą nam naprzeciw i stosują coraz to ciekawsze rozwiązania w przypadku mebli dostępnych w sklepach. Zawsze można też zlecić wykonanie mebli projektantowi mebli, który stworzy z kolei coś niepowtarzalnego, oryginalnego, a przede wszystkim funkcjonalnego. Bardzo ważne jest zachowanie proporcji dostosowanych do dziecka i przełożenie tychże na projektowanie zabudowy meblowej – czy to sklepowej, czy na zamówienie. Ważne są wysokość blatu biurka i siedzisko krzesła. Nie bez znaczenia jest również materac w łóżku, który jest odpowiedzialny za odpowiedni odpoczynek dziecka. Ciekawe rozwiązania to na przykład elementy edukacyjno-relaksujące jak liny, hamaki, pufy – budujące tym samym przestrzeń dedykowaną. Przy wyborze mebli warto zasięgnąć porady osób, które mają wiedzę na temat zdrowia i rozwoju dziecka, i oczywiście projektanta, który wszystko oprawi w piękną całość – dbającą nie tylko o dobry design, lecz także o zdrowie dziecka.

EMAKO.pl: Jakie kolory warto wybrać w aranżacji pokoju dziecka? Czy istnieją określone trendy w tym względzie, które warto wziąć pod uwagę już na etapie planowania koloru ścian?

Arleta Kartuszewska (Francesco Design): Przyjęło się wybierać kolor różowy dla dziewczynek i niebieski dla chłopców. Ta kolorystyka jednak z czasem zaczyna ulegać modyfikacjom wraz z rozwojem dziecka. Świadomość wyglądu również przekłada się na przestrzeń, w której dzieci przebywają. Dlatego z czasem kolory te są odzwierciedleniem preferencji dziecka co do ubioru. Zaleca się kolorystykę harmonijną, zgodną ze sposobem bycia dziecka i jednocześnie stymulującą. Przesada w każdą ze stron nie jest polecana dla nikogo. I dziecko, również jak dorosły, ma swoje upodobania, które należy brać pod uwagę podczas projektowania. Dlatego warto po prostu z dzieckiem o tym porozmawiać.

EMAKO.pl: Dosyć ważnym dla rodziców aspektem jest prawidłowe oświetlenie pokoju dziecka. W końcu chcemy stworzyć dla niego nie tylko bezpieczne i funkcjonalne miejsce do snu, ale również kącik do zabawy i kreatywnego rozwoju. Na jakie produkty w tej kategorii warto zwrócić uwagę oraz jak Pani zdaniem powinniśmy zaplanować oświetlenie pokoju dziecka?

Arleta Kartuszewska (Francesco Design): Oświetlenie w pokoju dziecka to zdecydowanie inwestycja w dobry wzrok. Bardzo ważnym miejscem jest strefa nauki i zabawy. Nie jestem zwolennikiem pomieszczeń prześwietlonych. Nic w nadmiarze nikomu dobrze nie służy, dziecku również. Od nadmiaru światła, czy też niedoświetlenia, wzrok się męczy i łatwo o jego pogorszenie. Zalecam rozsądne lokowanie punktów świetlnych i dokonywanie podziału na strefy – dopasowanie tym samym natężenia światła. Jeśli do tego użyjemy elementów z bajek lub obszarów zainteresowań dziecka, np. sport, podróże lub cokolwiek, co u dziecka stanowi duży i pozytywny bodziec emocjonalny, nasza pociecha będzie zachwycona, a my odpowiednio zadbamy o jej wzrok. Warto zatem szukać takich lamp, które będą nawiązywały do tych tematów.

EMAKO.pl: Jakie triki uważa Pani za przydatne w urządzaniu pokoju naszego malucha?

Arleta Kartuszewska (Francesco Design): Ciekawym rozwiązaniem jest zabudowa meblowa, wykonana na zamówienie przez meblarza, łącząca elementy łóżka, szafy i biurka. To w pewnym sensie dyscyplinuje przestrzeń i przy okazji dzięki temu zyskujemy więcej miejsca, niż gdybyśmy zakupili meble jako gotowy wyrób w sklepie i ustawili jako pojedyncze bryły. Przejścia w zabudowie z jednej bryły w drugą, nadają charakter spójnej przestrzeni. Jeśli dysponujemy wysokim stropem, można pomyśleć o antresoli. Gdzie górna część jest miejscem przeznaczonym na sen, a dolna to miejsce na relaks lub miejsce na naukę – czyli może znaleźć się tam na przykład biurko. Dla młodszych pociech fajnie wyglądają wszelkie geometrie w bryle zabudowy – jak np. daszki imitujące dom. Element miły i pozytywnie skojarzeniowy dla dziecka.

EMAKO.pl: W jaki sposób stworzyć w pokoju dziecka kącik do zabawy i nauki? Na co szczególnie zwrócić uwagę?

Arleta Kartuszewska (Francesco Design): Miejsce, gdzie dziecko rozwija się i odpoczywa, to istotny element jego komfortu. Zatem dobrze jest słuchać naszych pociech oraz tego, czym się interesują. Detale, które kojarzą się im z czymś ciekawym, działają na dziecko motywująco. Mogą to być liny, namioty tipi, hamaki, drabinki, tapety z motywem tematycznym. Kolorystyka również może być podstawą do skojarzeń dotyczących zainteresowań, czy planów z pozycji przyszłości w oczach dziecka… i odwieczne pytanie – „Kim chciałbyś/chciałabyś być, jak dorośniesz?” Temat miejsca na naukę to wspomniany już wcześniej wątek. Ergonomia biurka i wygoda siedziska plus oświetlenie. To takie najważniejsze elementy. Dobrze jest również pomyśleć o bliskim dostępie do książek. Ciekawe rozwiązania ledowe to również atrakcja i gra efektem pomieszczenia za pomocą światła.

EMAKO.pl: Jakie dekoracje szczególnie mogą być ciekawe do pokoju dziecka? Jakie motywy są najbardziej popularne dla dziewczynki i chłopca?

Arleta Kartuszewska (Francesco Design): Ostatnio bardzo często królują na ścianach tapety spersonalizowane plus kojący kolor farby na ścianach. Oświetlenie i gra światłem to też interesujący pomysł na ciekawą przestrzeń. Przykładami tego typu rozwiązań są bombki, kule, ledy, neony, lampy z bohaterami naszych pociech. To także kolor, który lubi dziewczynka jak róż, beż, pastelowy żółty, ciepła biel. Tapety spersonalizowane z ulubieńcami bohaterów naszych pociech. Chłopcy z wiekiem wybierają zdecydowanie odważniejsze kolory – od niebieskiego po szary, a skończywszy na czarnym, kontrastując je jednocześnie z czerwonym czy żółtym. Dziewczynki mają różne preferencje i to, co dla mnie jest najbardziej istotne w budowaniu pomieszczeń dla dzieci, to rozmowa z nimi – spełniajmy ich marzenia, a nie tylko oczekiwania własne.


Pościel dziecięca 140x200 cm HAPPY, dwustronna, wzór w tygrysy
Pościel dziecięca 140x200 cm HAPPY, dwustronna, wzór w tygrysy
Pościel dziecięca 140x200 cm HAPPY, dwustronna
Today
od 74,99 zł
Szafa do pokoju dziecięcego, 64 x 31 x 124 cm
Szafa do pokoju dziecięcego, 64 x 31 x 124 cm
Szafa do pokoju dziecięcego, 64 x 31 x 124 cm
Atmosphera for kids
269,99 zł
Biblioteczka dla dzieci, ze schowkiem na zabawki - EMAKO
Biblioteczka dla dzieci, ze schowkiem na zabawki - EMAKO
Biblioteczka dla dzieci, ze schowkiem na zabawki
Atmosphera for kids
489,99 zł
Namiot dla dzieci, Ø 100 cm, poliester
Namiot dla dzieci, Ø 100 cm, poliester
Namiot dla dzieci, Ø 100 cm, poliester
Atmosphera for kids
od 129,99 zł
Wyprzedany
Skrzynka na zabawki, biała, motyw kotka
Skrzynka na zabawki, szara, motyw koali
Skrzynka na zabawki na nóżkach
Home Styling Collection
139,99 zł