Jak urządzić stylowy balkon w bloku

Mieszkańcy bloków chcą jak najlepiej wykorzystać swoje cztery kąty i urządzić się w miarę komfortowo. Można to zrobić całkiem sprawnie nawet na małym metrażu. Właściciele balkonów dodatkowo mają możliwość przebywania na świeżym powietrzu, będąc równocześnie we własnym domu. Dlatego też każdy w miarę możliwości urządza sobie to miejsce, które zawsze różni się metrażem. Balkony i tarasy mogą być wąskie i nieustawne, co zawsze rodzi szereg problemów przy ich urządzaniu. Chcąc czerpać przyjemność z przebywania na balkonie, musimy uniknąć bałaganu czy zagracenia tej niewielkiej przestrzeni. Istnieje wiele sposobów na to jak urządzić balkon, zrobić to stylowo, elegancko a równocześnie nie ograniczać sobie tej i tak już małej przestrzeni.

Pomyśl o odpowiednich meblach

Urządzanie balkonu wymaga znajomości jego wymiarów, dlatego wszelkie meble jakie będziemy chcieli na nim umieścić muszą być dobrze dopasowane. Warto pomyśleć o meblach składanych jak typowo ogrodowe krzesła i stoliki. Złożone zajmują bardzo mało miejsca, a kiedy będziemy chcieli posiedzieć sobie na powietrzu w letni dzień, wystarczy rozłożyć krzesła i stoliki i już możemy miło spędzić czas. Istnieje wiele rodzajów takich krzeseł i stolików, szersze lub węższe, w różnych kolorach i kształtach. Z pewnością będziemy w stanie dopasować je do naszego balkonu. Składane meble to przede wszystkim funkcjonalne rozwiązanie, jeśli tylko chcemy składamy je z powrotem i znów możemy korzystać z przestrzeni naszego balkonu. Czasem jednak dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie stolika w rogu balkonu. Zwłaszcza jeżeli nie jest składany. Umieszczając go w rogu oszczędzamy przestrzeń a wciąż mamy do niego dostęp. Wystarczy teraz tylko postawić obok niego krzesła i mamy wspaniałe miejsce do siedzenia i odpoczynku.

Na małych balkonach czasem wystarczy po prostu postawić na minimalizm. Mały stolik kawowy na taras i dwa krzesła wystarczą aby zamienić na komfortowe miejsce nawet mały balkon. Warto zaopatrzyć się w poduszki ogrodowe, dzięki temu zyskamy wygodny dodatek a równocześnie nie zajmie to cennej przestrzeni. Na niektórych wąskich balkonach sprawdzą się narożniki modułowe, które będzie można ustawić w jednym z rogów. Dobrze ustawiony narożnik również nie zajmuje zbyt dużo przestrzeni. A tym samym zyskujemy wygodny i elegancki mebel który zamienia nasz balkon w salon na świeżym powietrzu!

Coś pod nogi

Wielu właścicieli balkonów w różny sposób radzi sobie z tym co położyć na podłogę. Podłoga balkonowa najczęściej jest po prostu betonowa i zimna. Skoro jednak chcemy czuć się komfortowo ii uniknąć nakładania butów po to by przejść w nich przez mieszkanie na balkon, warto zaopatrzyć się w różnego rodzaju maty i dywany. Dywany na balkonie również muszą cechować się odpowiednimi wymiarami. Z kolei maty są zawsze modne i przydatne, dostępne w jasnych i ciepłych kolorach. Zawsze można je zwinąć i schować, nie robiąc przy tym bałaganu na balkonie. Kształty mat są również istotne. Prostokątne maty sprawdzą się na dłuższych balkonach, okrągłe na mniejszych. Jeżeli posiadamy dzieci to mata może być ich ulubionym miejscem zabaw na balkonie. Dobrej jakości maty są produkowane ze specjalnych materiałów, zaprojektowanych w taki sposób aby zadbać o komfort termiczny w zetknięciu z zimną balkonową podłogą.

Ogród na balkonie

Kwiaty na balkonach nigdy nie wychodzą z mody. Ci mieszkańcy bloków, którzy nie posiadają ogródków czy domków letnich, chcą zrobić sobie mały ogródek na swoim balkonie. Dobrze umiejscowione kwiaty balkonowe przede wszystkim sprawią że poczujemy się dobrze, zasłonimy betonową obudowę ścian i podłogi. Zamienimy naszą małą przestrzeń w las lub ogród i będziemy mogli przebywać pośród zielonych roślin kwiatów. Ważną rolę w dobrym umiejscowieniu kwiatów odgrywa balustrada balkonowa. Powieszone na niej doniczki z kwiatami przede wszystkim zwiększa optycznie przestrzeń. Dlatego takie rozwiązanie jest idealne zarówno na większych balkonach jak i tych małych. Najlepszym rozwiązaniem jest wybranie różnokolorowych roślin. Różne, pachnące kwiaty sprawią nam wiele przyjemności letnią porą. Warto również umieścić na balkonie takie kwiaty jak fuksje, begonie, aksamitki czy pelargonie, a ich kolorowe kwiaty w niezwykły sposób ubarwią nasz balkon. Warto również wykorzystać ściany balkonów. Wieszając różne donice z kwiatami możemy wykorzystać ten skrawek przestrzeni na ozdobienie go roślinami. Kiedy ściany naszego balkonu są popękane i zniszczone, warto pomyśleć nad kwiatowymi pnączami, które są idealne w takim przypadku.

Strona ma znaczenie

Warto zwrócić uwagę na to z której strony ma się balkon. Czy wychodzi na podwórko czy bezpośrednio na ruchliwą ulicę. Dodatkowo pomocne będzie wiedza meteorologiczna, a mianowicie czy nasz balkon bywa nasłoneczniony czy przez cały dzień znajduje się w cieniu. To samo tyczy się deszczów i zimnych wiatrów. Dlatego czasem idealnym rozwiązaniem jest dobrze dobrana, szklana zabudowa balkonu. Tym samym zyskujemy idealne warunki na hodowlę roślin, ciszę oraz spokój, ochronę przed hałasem i spalinami. Podczas deszczu nasze rośliny nie mokną, jak i również nasze wyposażenie w postaci mebli i mat. Warto pomyśleć o zabudowie jeżeli chce się uniknąć wymiany zalanych rzeczy. Warto również zaopatrzyć się w stylowe dodatki, które wizualnie wzbogacą naszą balkonową przestrzeń. Dobrym przykładem jest bambusowa mata założona na barierki balustrady. Oprócz donic na ścianach doskonale sprawdzi się ozdobny kamień, lub lampy solarne. Wiszące donice z sufitu to również cieszące oko rozwiązanie, gdyż sufit to też przestrzeń którą możemy wykorzystać. Dobrym dodatkiem do całości będzie również świecznik dekoracyjny.

Jak widać, jest wiele możliwości. Musimy tylko kierować się wyobraźnią i znajomością wymiarów naszego balkonu. Nawet na bardzo małej przestrzeni jesteśmy w stanie stworzyć sobie komfortowe miejsce, do siedzenia, odpoczynku czy nawet spotkań z przyjaciółmi. Dzięki dostępnym produktom i pomysłom na aranżację możemy stworzyć swój własny balkonowy zakątek w stylu, który nam odpowiada.

Uroczy mały balkon