Jak urządzić wnętrze w stylu glamour?

Styl glamour swoje początki, podobnie jak styl industrialny, miał w USA, jednak styl glamour narodził się wcześniej, w momencie narodzin przemysłu filmowego. Wnętrza glamour jednych olśniewają, innych przytłaczają, ale nikomu nie są one obojętne. Chciałbyś urządzić wnętrze w stylu glamour, ale nie wiesz jak się za to zabrać? Znajdziesz tu kilka praktycznych rad, które ci w tym pomogą.

Cechy stylu glamour

Styl glamour to kwintesencja klasyki i elegancji. Kiedy myślimy o wnętrzach w tym stylu od razu mamy przed oczami amerykańskie filmy z lat 30 XX wieku, ale to dobre skojarzenie, bowiem właśnie z Hollywood ten styl się wywodzi. Początkowo charakterystyczny głównie dla mody, szybko przeniósł się również do wnętrz. Definiując ten styl, musimy więc wyobrazić sobie, z czym kojarzą nam się szalone, amerykańskie lata XX-lecia międzywojennego.

Luksusowo, błyszcząco i ekstrawagancko, ale także energetycznie i przytulnie – to cechy, którymi można ten styl określić. Styl glamour charakteryzuje się charakterystyczną paletą barw oraz dużą ilością kryształowych i luksusowych dodatków. Styl ten czerpie też pełnymi garściami ze stylu innych epok, łącząc je i tworząc ciekawą mieszankę formy i ornamentyki. Nie jest łatwo urządzić takie wnętrze i nie otrzeć się o kicz, jednak harmonijny dobór dodatków sprawi, że mimo przepychu nie będziemy czuć się przeciążeni, a jednocześnie stworzymy wnętrze wyważone i nowoczesne.

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że wnętrze w stylu glamour cechuje użycie dobrej jakości, często luksusowych materiałów, ale także umiejętne wykorzystanie w aranżacji luster czy mebli stylizowanych na historyczne. Wygląd wnętrz powinny zostać opracowany na zasadzie pewnych charakterystycznych kontrastów, które nadadzą im świeżości, np. warto zestawić eleganckie, barokowe fotele z minimalistycznym stolikiem do kawy. Elementem spajającym wszystkie pomysły powinno być wrażenie luksusu. Takie zderzenie klasyki z nowoczesnością jest kwintesencją stylu glamour, który w dalszym ciągu ewoluuje, niezmiennie królując w rankingach popularności.

wnętrze w stylu glamour

Jak stworzyć styl glamour?

Aby stworzyć styl glamour, niezbędne jest użycie dobrej jakości materiałów lub ich doskonałych imitacji. Ważnym elementem będą więc meble obite atłasem, satyną lub dobrej jakości welurem, najlepiej w stylu nawiązującym do baroku lub rokoko, ale zestawione z nowoczesnymi formami innych dodatków czy mebli. Doskonałym elementem dekoracyjnym będą lustra, koniecznie w stylizowanych ramach, które mogą wisieć zamiast obrazu np. nad kanapą czy komodą. Istotne znaczenie ma również wybór oświetlenia – kryształowe żyrandole są bowiem kwintesencją stylu glamour. Źródeł świateł powinno być kilka i każde z nich powinno być stonowane na tyle, by tworzyć charakterystyczny, nieco tajemniczy nastrój.

Kolorystyka, jaką warto zastosować w pomieszczeniach w stylu glamour to przede wszystkim połączenie kremowej bieli oraz czerni, ale wnętrze w tym stylu doskonale będą dopełniać także dodatki w kolorze srebrnym, złotym lub pastelowych odcieniach różu czy fioletu. Dobierając barwy do pomieszczenia, warto wybrać kolor przewodni, który powinien być neutralny, a następnie dodawać do niego dodatki w kolorach dopełniających stylizację. Dobrze jest unikać surowych w formie, naturalnych materiałów takich jak płótna czy len, ponieważ one najlepiej nadadzą się do wnętrz w stylu rustykalnym czy vintage. Ciekawą wariacją na temat stylu może być również aranżacja wnętrza w kolorze popielatym, gdzie to dodatki wysuwają się na pierwszy plan.

Akcesoria w stylu glamour

Akcesoria są niezbędne, jeśli chcemy wprowadzić styl glamour we wnętrzach i to najczęściej właśnie one świadczą o charakterze pomieszczenia. Oświetlenie jest niezwykle ważnym elementem w tym stylu, warto więc zainwestować w żyrandol z kryształami lub taki stylizowany na kandelabr. Ponieważ styl ten charakteryzuje się konkretną paletą kolorystyczną, dobrze będą wyglądały dodatki w kolorach kontrastowych. Doskonale np. będą odznaczać się srebrne świeczniki na tle fioletowych ścian, czy złote serwetniki na tle czarnego obrusu. Lakierowana, czarna komoda świetnie będzie natomiast współgrać z matowymi srebrnymi uchwytami, podobnie krzesła stylizowane na barokowe doskonale będą wyglądały w połączeniu z chromowanymi oparciami czy giętymi, połyskującymi nogami. Styl glamour lubi również deseń w pasy.

Obowiązkowym dodatkiem wnętrz w stylu glamour są również lustra, które nie tylko pełnią funkcję dekoracyjną, ale także praktyczną, optycznie powiększając wnętrze i nadając mu blichtru. W tym stylu nie dziwi również ustawienie nowoczesnego stołu z barokowym fotelem obitym welurem. Meble klasyczne stają się glamour po odpowiedniej stylizacji.

Wnętrza w stylu glamour powinny zaskakiwać i cieszyć oko, a także zaskakiwać ze szczyptą humoru. Niezależnie od pomieszczenia, które zostanie zaaranżowane w tym stylu, powinno ono olśniewać i stanowić prawdziwą ucztę dla oczu.