Jak ustroić koszyczek wielkanocny? Przygotowujemy święconkę

Wielkanoc w Polsce to nie tylko uroczystości o charakterze religijnym, ale również symboliczne powitanie wiosny. Ważnym elementem celebracji jest święcenie pokarmu. Zawartość koszyczka jest równie ważna jak jego dekoracja. Sprawdź z czego składa się święconka i jak udekorować koszyczek wielkanocny.

Polska tradycja wielkanocna obejmuje ponad tygodniowe obchody o charakterze religijnym. Zaczyna się od Niedzieli Palmowej, a potem od Wielkiego Czwartku codziennie odbywają się uroczyste nabożeństwa w kościołach. W sobotę przychodzimy tam by poświęcić pokarmy, które pojawią się na świątecznym stole podczas śniadania wielkanocnego w Wielką Niedzielę. To, co powinno znaleźć się w wielkanocnym koszyczku jest ściśle określone, natomiast jego dekoracja powinna nawiązywać do charakteru świąt. Podpowiemy Ci co powinien zawierać koszyczek ze święconką i zainspirujemy do udekorowania go w piękny sposób.

Święconka - co powinna zawierać?

Najważniejszym symbolem wielkanocnym jest jajko - obrazuje nam nowe życie, które podczas Wielkanocy nabiera zupełnie innego, duchowego wymiaru. Zatem do koszyczka wielkanocnego powinniśmy włożyć ugotowane na twardo jaja. Kolejnym ważnym elementem jest chleb - symbolicznie, wystarczy kromka. Do tego wędliny - pyszne wędzonki, których na świątecznym stole w Polsce nie może zabraknąć. Koszyczek wielkanocny powinien zawierać również kawałek baby wielkanocnej - tradycyjnego świątecznego wypieku. Do tego odrobina soli i tartego chrzanu - to nimi przyprawimy świąteczny żur.

Po poświęceniu pokarmy pozostają w koszyczku do niedzieli. Następnie powinny znaleźć się na stole podczas uroczystego śniadania - do ich wyeksponowania użyj ładne podstawki pod jajka. Tradycja dzielenia się jajkiem znana jest w każdym polskim domu. Składamy sobie przy tej okazji świąteczne życzenia. Pozostałe produkty w jednych regionach służą jako wkład do żurku lub elegancko podane na wiosennej zastawie. Do tego zadania doskonale sprawdzi się zestaw do przekąsek. Wielkanocne śniadanie jemy w niedzielę i poniedziałek - dlatego święconkę powinniśmy podzielić co najmniej na dwie części. Są również domy, w których część święconki pozostawia się na śniadanie w niedzielę po Wielkanocy.

Jak zrobić koszyczek wielkanocny?

Koszyczek ze święconką wymaga przygotowania. W dawnych czasach były to naprawdę imponującej wielkości wiklinowe kosze wypełnione po brzegi świątecznymi wiktuałami. Dziś koszyczki są zdecydowanie mniejsze. Do wyboru masz tradycyjne wiklinowe koszyczki lub plecione z innych naturalnych materiałów np. trawy morskiej. Co do kształtu, jest to kwestia indywidualna, są okrągłe, owalne ale też kwadratowe.

W ostatnich latach pojawiła się moda na przygotowanie koszyczka dla dziecka. Miniaturowe koszyczki z wikliny, trawy morskiej lub filcu zawierają słodycze: czekoladowe jajeczka, kurczaczki i zajączki wielkanocne. Jest to co prawda coś nowego, co nie mieści się w chrześcijańskiej tradycji, ale zwyczaj jest tak uroczy, że nikt nie ma do dzieci o to żalu.

Jak ozdobić koszyczek Wielkanocy?

Dekoracji wielkanocnych jest co niemiara - pisanki, kurczaczki, zajączki i dziesiątki innych akcentów wiosennych. Podstawą dekoracji koszyczka wielkanocnego jest serweta - to ona nadaje ton całości. Możesz wybrać białą lub haftowaną w wielkanocne symbole. W ostatnim czasie obserwujemy powrót śnieżnobiałych serwet zdobionych ręcznie robioną koronką - wygląda to niezwykle elegancko.

Na serwecie połóż kilka pisanek - bez nich koszyczek nie będzie kompletny. Poza tym tradycyjnie święconka powinna być udekorowana zieloną gałązką bukszpanu. Możesz dodać również bazie lub kwiaty. Do kompozycji możesz dodać tekstylne kokardki, ale również ozdobne piórka i zwyczajny sznurek.Twój koszyk wielkanocny powinien być piękny, ale pamiętaj by jego dekoracja nawiązywała do dekoracji świątecznego stołu. Wówczas podczas śniadania wszystko będzie pięknie do siebie pasować.

Styl w jakim udekorujesz koszyczek wielkanocny zależy od Twojego gustu i umiejętności. Możesz kupić również gotowy koszyczek z kompletem dekoracji, ale przecież cała przyjemność w tym, aby wspólnie przygotować i udekorować koszyczek wielkanocny. Korzystając z okazji, w imieniu całej redakcji przesyłamy najserdeczniejsze życzenia - przede wszystkim zdrowia, spokoju i pokoju na nadchodzący czas.