Jak utrzymać porządek w domu - 4 proste triki

Utrzymanie nienagannego porządku w mieszkaniu może być dla niektórych dużym wyzwaniem. Nawarstwiający się kurz i kilkadziesiąt przedmiotów, które znajdują się na nieswoim miejscu, potrafią zrobić z pięknie urządzonego mieszkania miejsce, do którego nie chce się wchodzić. Jak utrzymać porządek w domu? Przedstawiamy cztery proste triki, dzięki którym Twoje mieszkanie będzie lśniło, a Ty nie zmarnujesz całej swojej energii na sprzątanie.

1. Im mniej, tym lepiej

Im mniej, tym lepiej – to złota zasada, która rozwiąże większość Twoich problemów z utrzymaniem porządku. Przed podjęciem się jakichkolwiek działań, podziel swoje rzeczy na te do zachowania, wyrzucenia oraz te do oddania lub sprzedania. Skończ z nadmiernymi sympatiami i zostaw jedynie garstkę rzeczy, która ma dla Ciebie wartość sentymentalną. Najlepiej, gdyby rzeczy te zmieściły się w jednym pudełku średniej wielkości.

Kobieta zaglądająca do pudełka

Jak utrzymać porządek w domu? Wyrzuć lub oddaj stare ubrania oraz te, które nie są w Twoim rozmiarze. Pozbądź się zabawek, którymi nie bawią się już Twoje dzieci. Staranną selekcję przeprowadź również w bibelotach, które zwykle zajmują zbyt dużo miejsca.

Wiele z nas uwielbia gromadzić pudełka po butach lub plastikowe reklamówki. Zrób z nimi porządek, a sama zdziwisz się, że udało Ci się zgromadzić ich aż tak wiele.

2. Zaopatrz się w odpowiednie akcesoria

Od setek lat ludzie wymyślają akcesoria i gadżety, które mają ułatwić nam sprzątanie. Obecnie na sklepowych pułkach znajdziemy różnorodne mopy, roboty odkurzające lub ściereczki czy też miotełki zbierające kurz.

Absolutnym hitem wśród gadżetów ułatwiających sprzątanie jest automatyczny odkurzacz, który zajmuje się brudem znajdującym się na naszej podłodze nawet podczas naszej nieobecności w domu. Jeżeli wysypaliśmy coś na podłogę, to możemy w mgnieniu oka sprzątnąć to za pomocą odkurzacza ręcznego.

Odkurzacz ręczny

Kolejnym ciekawym gadżetem może być robot czyszczący okna. Urządzenie porusza się po szybie i dokładnie zbiera zabrudzenie. Dodatkowo możesz na zawsze zapomnieć o smugach.

Sprzątanie ułatwią także myjki i mopy parowe, za pomocą których Twoje podłogi zyskają dawny blask.

3. Dzień porządków

Jeżeli nie możesz zmobilizować się do sprzątania, to ustal sobie w tygodniu jeden dzień, w którym zajmiesz się umyciem łazienki i wyczyszczeniem mebli z kurzu. Doskonale sprawdza się sobota, która zwykle daje nam kilka wolnych godzin.

W ten wybrany dzień zacznij od odłożenia na miejsce wszystkich rzeczy, które w ciągu całego tygodnia znalazły się w innym miejscu, niż powinny. Następnie zalej armaturę w łazience odpowiednimi detergentami i w tym czasie zajmij się odkurzaniem podłogi. Jeżeli masz robota sprzątającego, to odetchnij. Włącz go i zetrzyj z mebli zalegający kurz. Na koniec wróć do łazienki i umyj armaturę. Gotowe! Cały proces zajął Ci nie więcej niż godzinę. Teraz możesz poświecić resztę doby, na co tylko zechcesz! Oczywiście zakładając, że porządek w kuchni utrzymujesz na bieżąco.

4. Akcja organizacja

Jeżeli porządki wydają Ci się prawdziwą udręką i twierdzisz, że na nic nie masz miejsca, to są tego trzy powody. Pierwszy - masz za dużo niepotrzebnych przedmiotów. Drugi – Twoje całe mieszkanie ma 15 metrów kwadratowych. Trzeci – jesteś właścicielką przestrzeni, która jest źle zorganizowana.

W pierwszym przypadku już wiesz, co masz robić – zrób porządną selekcję i pozbądź się rzeczy, których nie używasz. Drugi powód jest raczej mało prawdopodobny, więc zatrzymajmy się przy trzecim punkcie.

Posiadanie dużej szafy nie jest równoznaczne z dobrą organizacją mieszkania. Ważna jest między innymi przestrzeń w tej szafie oraz w szafkach kuchennych, łazienkowych czy nawet w komodzie znajdującej się w sypialni. W małych mieszkaniach liczy się wykorzystanie każdego centymetra, więc warto zorganizować odpowiednie miejsca, w których będziemy przechowywać wszystkie nasze rzeczy.

Z pomocą przychodzą pudełka, organizery, szkatułki czy też worki próżniowe. W te ostatnie możemy zapakować ubrania zimowe, które wyciągniemy dopiero za pół roku, komplety pościeli czy dodatkowe koce i kołdry. Tekstylia zapakowane w ten sposób zajmą znacznie mniej miejsca, dzięki czemu zyskamy dodatkową półkę lub całą szafkę.

Nowoczesny dom z półkami

Pudełka różnej wielkości powinny być obowiązkowymi akcesoriami wyposażenia wnętrz. Możemy trzymać w nich niemal wszystko, a te dekoracyjne, które położymy na blacie kuchennym lub w łazience, mogą nadać pomieszczeniu wyjątkowego charakteru.