Jak walczyć z wilgocią w domu?

Wilgotność jest prawdziwym problemem dla wielu domów, szczególnie tych położonych w obszarach, które są narażone na takie warunki klimatyczne. Na szczęście istnieje kilka prostych sztuczek, aby usunąć wilgoć w domu. W dużych miastach co dziesiąty dom zawiera zbyt dużą ilość wilgoci. Co jednak zrobić, aby skutecznie zapobiec temu problemowi? W tym artykule przedstawimy kilka wskazówek dotyczących walki z wilgocią!

Po co walczyć z wilgocią w domu?

Przede wszystkim, nadmierna ilość wilgoci w domu jest szkodliwa dla zdrowia Twojego i Twoich dzieci. Osoby żyjące w wilgotnym środowisku trzy razy częściej mają problemy zdrowotne. W rzeczywistości wilgoć uszkadza twój dom oraz odpowiada za: złuszczanie farb, rozwój pleśni, grzybów i rozprzestrzenianie się owadów, w tym roztoczy. Jakość powietrza pogarsza się, co bezpośrednio wpływa na nasze zdrowie: bóle głowy, problemy z oddychaniem, alergie - to tylko niektóre z objawów chorób związanych z nadmierną wilgocią w domu.

Kropelki wilgoci na niebieskim tle

Rozpoznaj źródła wilgoci

Jeśli znajdziesz miejsce w swoim domu, w którym wilgotność jest zbyt wysoka, powinieneś poszukać przyczyny tego problemu. Zwykle jeśli w miejscach, które nie są widoczne, są pęknięte rury lub wycieki wody, odbija się to w ścianach; krok po kroku zaczną się plamić.

Należy pamiętać, że jeśli nie usuniesz tych wycieków z pękniętych rur natychmiast, stan może się pogorszyć, powodując powódź.

Starsza Pani rozpoznaje źródła wilgoci

Niektóre rośliny pomagają zmniejszyć wilgotność w domu

Jednym ze sposobów walki z nadmierną wilgocią w domu jest posadzenie roślin potrafiących rozwiązać ten problem. Czy wiesz, że niektóre rośliny czerpią wodę niezbędną do przeżycia z powietrza? Jeśli zależy Ci na naturalnym i prostym sposobie usuwania wilgoci z domu, posadź storczyka lub figowiec.

dmowe rośliny pochłaniające wilgoć

Osuszacz powietrza - rozwiązanie problemu wilgoci

Istnieje kilka rozwiązań, które mogą pomóc Ci pozbyć się nadmiernej ilości wilgoci w domu. Pierwszym z nich jest kupno osuszacza powietrza lub pochłaniacza wilgoci. Osuszacz to urządzenie współpracujące z absorbentami chemicznymi, które wymagają regularnego ładowania. Pochłania on maksymalnie 2 litry wody na tydzień, w pomieszczeniu o powierzchni od 20 do 40 m².

Osuszacze są szczególnie skuteczne, nawet w większych przestrzeniach, ponieważ mogą one absorbować 4 do 40 litrów na dzień. Osuszacz zasysa powietrze i skrapla wilgoć. W zależności od modelu woda gromadzona jest w zbiorniku i może spływać lub być pompowana do zlewu.

Biały ocet

Według licznych badań biały ocet jest jednym z naturalnych produktów służących do czyszczenia pleśni i do walki z wilgocią w domu. Może być on stosowany zarówno do ścian, jak i do wanien, ubrań i niektórych kątów kuchni. W rzeczywistości, chociaż jego zapach nie jest przyjemny, ocet jest najlepszym rozwiązaniem, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu wilgoci wewnątrz szafek.

Składniki

½ szklanki białego octu (125 ml)

¼ szklanki wody (62 ml)

1 butelka z rozpylaczem

Co powinieneś zrobić

Rozcieńczyć biały ocet wodą i wlać do butelki z rozpylaczem.

Następnie potrząśnij słoikiem i spryskaj nim wilgotne miejsca w domu.

Pozostaw do wyschnięcia i powtarzaj aplikację przez tydzień z rzędu.

Jeśli plamy wilgoci są zbyt uporczywe, użyj nierozcieńczonego octu.

biały ocet

Otwórz okna

Systematyczne otwieranie okien jest bardzo prostym działaniem, które zapobiega gromadzeniu się pleśni, roztoczy i innych zanieczyszczeń. Krążące powietrze pomaga naturalnie wysychać i zmienia środowisko, w którym grzyby i bakterie się rozwijają.

To wyjaśnia, dlaczego podczas wietrzenia domu pozbywamy się nieprzyjemnych zapachów, które zatrzymują się w środku. W ten sam sposób czyste powietrze pomaga uniknąć problemów związanych z wilgocią, ​​która ma szkodliwy wpływ na nasze zdrowie.

otwarte okno

Soda oczyszczona

Według badań przeprowadzonych przez University of North Carolina, jedną z ekonomicznych alternatyw dla naturalnego wyeliminowania zapachu i wilgoci w domu w naturalny sposób jest wodorowęglan sodu. Ten składnik nie jest agresywny w działaniu, ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze oraz ma wysoką zdolność wchłaniania.

Co powinieneś zrobić

Rozetrzyj trochę sody oczyszczonej na obszarach dotkniętych problemem wilgoci, pozostaw na dwie godziny i usuń szczoteczką.

Możesz również umieścić trochę tego składnika w kilku pojemnikach i rozprowadzić je w wilgotnych miejscach.

Sól morska

Sól morska jest naturalnym składnikiem, który może pomóc Ci wyeliminować wilgoć w zamkniętych przestrzeniach. Sól dezynfekuje, neutralizuje silne zapachy i zapobiega tworzeniu się ciemnych plam pleśni.

Co powinieneś zrobić

Włóż sól morską do małych pojemników lub torebek, włóż je do szafy i zmieniaj na nowe raz w miesiącu.

sól

Inne sztuczki, które zapobiegną wilgoci

Oprócz wyżej wymienionych zaleceń ważne jest również zapobieganie przedostawaniu się wilgoci do domu. Jak to osiągnąć? Dzięki tym prostym wskazówkom:

  • Kiedy gotujesz, włącz wentylator wyciągowy.
  • Ogrzewanie otoczenia nigdy nie powinno przekraczać 20 ° C, ponieważ sprzyja to pojawianiu się wilgoci w ścianach i w otoczeniu.
  • Po wypraniu ubrań, powieś je na zewnątrz, aby wyschły. Jeśli zostawisz je w środku, ich wilgoć zostanie przeniesiona do reszty pomieszczenia.
  • Nie trzymaj zbyt wielu roślin w tym samym środowisku. Sprzyja to wytwarzaniu się mgły, która jest parą wydzielaną przez niektóre pierwiastki.
  • Na koniec pamiętaj, że musisz również wziąć pod uwagę takie aspekty, jak naturalne oświetlenie i prądy powietrza w domu. Okna i drzwi powinny być umieszczone w taki sposób, aby sprzyjać promieniowaniu słonecznemu.