Jak wspierać dziecko w powrocie do szkoły - 3 sprawdzone sposoby

Po roku nauki zdalnej nasze dzieci szczęśliwie wróciły do szkół. To bardzo dobrze, ponieważ potrzebują bezpośredniego kontaktu z rówieśnikami i nauczycielem, aby zdrowo się rozwijać. Kolejna zmiana wymaga solidnego wsparcia ze strony rodziców.

Rok szkolny zaczął się na dobre — dzieci mogą chodzić również na zajęcia pozalekcyjne. Maluchom i nastolatkom nie jest łatwo. Ponownie zmienia się forma pracy i trzeba wrócić do znanych sprzed pandemii realiów. Nie wszystkie dzieci dobrze reagują na zmiany, natomiast wszystkie bez wyjątku lepiej rozwijają się, gdy mają odpowiednie wsparcie ze strony rodziców. Możesz budować je na trzech filarach — uważności, poczuciu bezpieczeństwa i rozwoju.

Słuchaj i obserwuj

Uważność to najważniejsza cecha rodzica. To umiejętność wsłuchania się w potrzeby pociechy, postawienia się na jej miejscu i zrozumienia jego lęków i frustracji. Pamiętaj, aby nie bagatelizować żadnego niepokojącego sygnału. Pogorszenie samopoczucia dziecka, jego ocen czy unikanie kontaktów z rówieśnikami to sygnały, które powinny dać nam rodzicom do myślenia.

Kiedy dziecko chce mówić — słuchaj. Zbywane w końcu przestanie do Ciebie przychodzić, a samo może nie poradzić sobie z problemami. Te, gdy narastają, prowadzą do poważnych zagrożeń. Uważne słuchanie tego, co dziecko ma Ci do przekazania, wcale nie musi oznaczać prowadzenia długich rozmów. Wystarczy, że okażesz pełne zainteresowanie tym, co mówi dziecko przez kilka minut. To zupełnie wystarczy — jemu by poczuć, że jest dla Ciebie ważne i Tobie, byś stał się częścią jego świata.

Bezpieczny i rozwijający pokój dla dziecka

Prywatna przestrzeń, jaką jest pokój dziecięcy powinna zapewniać młodemu lokatorowi poczucie bezpieczeństwa. Pokój dla dziecka, który wspiera rozwój to bardzo ważny element Twojego wsparcia. Wszyscy wiemy, jak bardzo otoczenie wpływa na nasze samopoczucie. Dzieci nie są tutaj wyjątkiem. Ładne, schludne wnętrze, w którym przestrzeń do nauki jest doskonale zorganizowana, ale jest tam również miejsce na zabawę i wypoczynek.

Organizując taką przestrzeń zwróć uwagę na potrzeby dziecka. Doskonałym pomysłem jest zaangażowanie go do urządzania pokoju — w końcu to dziecko będzie tam mieszkać. Wspólna aranżacja to dobra okazja, by zbliżyć się do nastolatka, który już niekoniecznie chce dzielić się z rodzicem swoimi problemami.

Małe dzieci lubią przytulne wnętrza stąd potrzeba budowania baz z kocyków. Na małej przestrzeni czują się bezpieczne i dotyczy to wszystkich dzieci. Alternatywą dla bazy jest tipi. Taki namiot dla dziecka to bardzo stylowy dodatek i miejsce, w którym maluch może bawić się i odpoczywać.

Pokój dla dziecka, który wspiera rozwój to wnętrze urządzone zgodnie z zainteresowaniami i gustem Twojej pociechy. Jeśli jest miłośnikiem dzikich zwierząt — wprowadźcie ten motyw do wnętrza. Niekoniecznie za pomocą malunków na ścianach, ale przedmiotów funkcjonalnych. Doskonałym przykładem niech będzie puf — nosorożec. Bardzo efektowne siedzisko, w kształcie zwierzaka będzie praktyczną ozdobą dziecięcego pokoju.

puf nosorozec

Zadbaj o prawidłową dietę dziecka

Nadmiar słodyczy i fast foody w diecie powodują problemy z koncentracją. Duża dawka cukru daje energię na chwilę, po szoku insulinowym następuje niepohamowana senność i uczucie zmęczenia. Zdrowe śniadanie w domu i drugie śniadanie do szkoły to dwa najważniejsze posiłki dnia.

Zdrowe, kolorowe przekąski w pudełku śniadaniowym nie przegrają z batonikiem. Oczywiście pod warunkiem, że dziecko samo wybierze owoce i przekąski, które najbardziej mu smakują. Nie tylko maluchy jedzą oczami — dlatego ważne jest również to jak posiłek jest podany. Ładne pudełko śniadaniowe, w którym są praktyczne przegródki to połowa sukcesu. Po co przegródki? Aby po otwarciu pudełka dziecko zobaczyło smakowicie wyglądające przekąski posortowane i oddzielone od siebie. Dostarczenie dziecku w diecie najważniejszych składników odżywczych jest bardzo ważne — budujemy w ten sposób odporność organizmy, wspieramy koncentrację i dajemy dziecku energię do działania.