Jak wybrać idealny stolik kawowy? Poradnik z pomysłami

Trudno wyobrazić sobie wnętrze salonu bez kanapy oraz dobranego stolika kawowego - są to podstawy każdej salonowej aranżacji. Stoliki kawowe to nie tylko możliwość wprowadzenia designerskiego sznytu do swojego pomieszczenia, ale również całkiem niedroga inwestycja w wygodę. W tym artykule zajmiemy się wyborem ciekawego stolika kawowego zgodnego z obowiązującymi trendami.

Jak wybrać praktyczny stolik kawowy?

Wybierając stolik kawowy, powinniśmy kierować się przede wszystkim jego funkcjonalnością oraz dopasowaniem do wnętrza. Przed zakupem stolika warto wziąć pod uwagę następujące kwestie:

 • Wysokość stolika - powinna być dopasowana do innych mebli wypoczynkowych (około 40, 50 cm). Dobrze jest sprawdzić przed zakupem, czy wysokość stolika umożliwia swobodne odkładanie rzeczy.
 • Odległość od innych mebli - najlepiej żeby przestrzeń pomiędzy meblami wynosiła od 45 do 55 cm, co umożliwi wygodne przejście.
 • Jeśli dysponujemy sporą ilości mebli i ograniczoną przestrzenią warto rozważyć wybór stolików okrągłych - pomagają one powiększyć optycznie pomieszczenie i są łatwiejsze w ustawieniu.
 • W małym mieszkaniu warto również rozważyć coraz popularniejsze ostatnio wsuwane komplety stolików kawowych o różnych wysokościach. Planujesz imprezę lub czujesz brak miejsca w salonie? Bez problemu ten typ stolików zsuniesz do największego, dzięki czemu zdobędziesz miejsce.
 • Absolutnym bestsellerem ostatnich lat są stoliki z podnoszonym blatem - w ofercie producentów można spotkać zarówno metalowe konstrukcje (np. stolik GRIS od marki Atmosphera), w których widać zawartość, jak bardziej dyskretne stoliki ze schowkami i szufladkami.

Jakie rodzaje stolików kawowych możemy spotkać?

Oferty producentów posiadają najróżniejsze rodzaje stolików kawowych, które dopasują się do każdych aranżacji. Same stoliki kawowe ze względu na wykorzystany materiał możemy podzielić na kilka kategorii:

 • Stoliki drewniane - klasyczna propozycja, którą można znaleźć również w nieco designerskim wydaniu w połączeniu z geometrycznymi szkieletami z metalu oraz dekoracyjnymi tłoczeniami. Ten typ materiału doskonale pasuje właściwie do każdego wnętrza - do nowoczesnych wnętrz szczególnie polecamy połączenia drewna oraz czarnego metalu.
 • Stoliki metalowe - drugi najpopularniejszy typ stolików kawowych. W tym materiale spotkamy zarówno oryginalne stoliki z motywem zegara, proste stoliki z ażurowymi konstrukcjami, stoliki z rączką jak i proste konstrukcje pasujące do każdego wnętrza. Szczególnie warto zwrócić uwagę na stoliki metalowe z podnoszonym blatem - mogą doskonale służyć do podawania ciepłych napojów.
 • Stoliki szklane - świetne do salonów zarówno w stylu nowoczesnym, minimalistycznym czy jako podstawa do eklektycznego miszmaszu.
 • Stoliki z tworzywa sztucznego - lekkość, odporność oraz duże pole do oryginalnych kształtów sprawiają, że stoliki z tworzywa sztucznego stają się coraz popularniejsze.
 • Stoliki z trawy morskiej oraz wikliny - najrzadziej spotykany typ stolików, który świetnie sprawdzi się we wnętrzu naturalnym lub boho. Idealne również na taras oraz balkon.

Wybieramy najciekawsze stoliki kawowe

Stolik stolikowi nierówny, możemy jednak z całą pewnością stwierdzić, że rynek jest bogaty i jest pełny atrakcyjnie wizualnie produktów w dobrych cenach. Poniżej przedstawiliśmy bestsellery kategorii stoliki kawowe, które zachwyciły nie tylko naszych klientów, ale również nas: 

 1. Zestaw stolików kawowych
 2. Stolik kawowy ze schowkiem
 3. Okrągłe stoliki kawowe
 4. Stolik okazjonalny
 5. Stolik okolicznościowy