Jak wybrać klatkę dla zwierząt?

Klatka dla zwierząt to idealny sposób przewożenia, szczególnie dużych, zwierzą. Sprawdź, czym się kierować przy wyborze odpowiedniej klatki.

Klatka dla zwierząt – jaką wybrać?

Pierwszym i podstawowym krokiem przy wyborze klatki jest właściwy jej dobór do rozmiaru zwierzęcia. Odpowiednio dobrana klatka może służyć także jako zwykłe legowisko lub jako narzędzie treningu wychowawczego. Podłogę klatki, którą oryginalnie jest plastikowa taca, można wyłożyć kocem lub ręcznikiem – wtedy twojemu pupilowi będzie zdecydowanie bardziej wygodnie. Jest to ważne, szczególnie jeśli ma on w niej spędzać czas na co dzień.

Jaki wybrać rozmiar?

Rozmiar klatki dla zwierząt jest niezwykle istotny, szczególnie jeśli pupil nie został jeszcze poddany ułożeniu. Bez względu na rodzaj klatki musi być ona takich rozmiarów, aby pies mógł swobodnie w niej stać bez zahaczania głową o sufit klatki. Powinien się w niej również móc swobodnie obracać. Nie powinna jednak być zbyt duża – wtedy zwierzak będzie ją traktować również jako toaletę.

Klatka dla zwierząt – rodzaje

Klatka metalowa przede wszystkim stabilna i wytrzymała. Doskonale sprawdza się zarówno w domu, jak i samochodzie. Trudnością może być jednak przenoszenie klatki z miejsca na miejsce – szczególnie jeśli jest to klatka dla dużego psa. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zakupienie dwóch klatek i trzymanie jednej w mieszkaniu, a drugiej w samochodzie. Wybierając metalową klatkę, zwróć uwagę na to, czy klatka łatwo się składa. Klatki, szczególnie dla dużych psów, posiadają specjalny system składania i rozkładania się klatki, który może być sporym ułatwieniem w przenoszeniu jej z miejsca na miejsce.

Zalety

 • trwała
 • tańsza niż materiałowa
 • łatwa w czyszczeniu
 • można wyposażyć ją dodatkowo w miski lub matę do leżenia dla psa

Wady

 • jest ciężka

Klatka materiałowa jest najlepszym rozwiązaniem, szczególnie jeśli ma służyć jako transporter. Składanie jej nie stanowi większych trudności. Jej minusem jest jednak to, że jest nietrwały – pies z łatwością może go przegryźć lub zniszczyć poprzez zadrapania.

Zalety

 • jest lżejsza niż metalowa
 • jest wodoodporna
 • nie hałasuje tak jak metalowa

Wady

 • jest droższa
 • jest łatwa do zniszczenia
 • jest trudniejsza w czyszczeniu

Transporter – transporter jest idealny dla mniejszych psów, które trzeba od czasu do czasu przemieścić, na przykład do weterynarza. Transporter natomiast nie nadaje się do długiego trzymania psa w zamknięciu – jest na to zdecydowanie za mały.

Klatki dla zwierząt do zadań specjalnych – do samochodu, na rower, do samolotu i na wystawę

Klatki dla czworonogów przydadzą się nie tylko w domu, ale również w podróży oraz na wystawach. W sprzedaży można znaleźć:

Klatka dla zwierząt do samochodu – tutaj wybór tak naprawdę zależy od ciebie. Dobrze sprawdzi się zarówno tekstylna klatka transportowa, jak i specjalna krata montowana w bagażniku. Na dłuższe podróże może się również sprawdzić metalowa klatka kennelowa – pod warunkiem, że masz w samochodzie odpowiednią ilość miejsca, aby taka klatka się zmieściła w twoim aucie.

Klatka dla zwierząt do samolotu – najczęściej jest to transporter z tworzywa. Przewożenie zwierzęta w samolocie jest obarczone wieloma przepisami, transportery musza posiadać specjalne atesty. Transportery są najczęściej respektowanym sposobem przewożenia zwierząt przez większość linii lotniczych.

Klatka dla zwierząt na rower – zazwyczaj ma formę koszyka ze specjalną pokrywką z ażurowych prętów. Dobrze sprawdza się w przypadku małych psów. W przypadku większych psów bardziej sprawdzają się klatki na kółkach z zapinanymi na zamek drzwiczkami i wywietrznikami po bokach.

Klatka na wystawy – na wystawach sprawdzą się zarówno klatki transportowe, jak i metalowe. Klatki materiałowe również zdadzą egzamin.

pies bawi się