Jak wybrać nawilżacz powietrza? Jaki będzie najlepszy?

Jeśli zmagasz się z problemem suchego powietrza w domu, potrzebujesz nawilżacza. Ale który model wybrać, kiedy na rynku jest ich tak wiele? Istnieją różne typy nawilżaczy. W tym artykule wyjaśnimy, na co należy zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy dla siebie nawilżacz powietrza. Wszystkie tego rodzaju urządzenia zwiększają wilgotność w domu, ale różnią się funkcjami i wyglądem. Aby znaleźć nawilżacz, który sprosta wszystkim Twoim oczekiwaniom, powinieneś zadać sobie kilka pytań:

  • jaki typ nawilżacza będzie odpowiedni dla Twoich potrzeb?
  • gdzie chcesz umieścić nawilżacz?
  • jak duża jest przestrzeń, w której chcesz umieścić urządzenie?
  • jakich akcesoriów potrzebujesz?

Rodzaje nawilżaczy

Najprostrza forma nawilżaczy - modele ceramiczne

Prostym sposobem na poprawę wilgotności powietrza będzie ceramiczny nawilżacz powietrza na kaloryfer. Jest to specjalny zbiornik, który można powiesić na grzejniku. Wystarczy wlać do niego wodę, która powoli będzie parować. Modele marki WENKO pasują do wszystkich rodzajów grzejników, a dodatkowo mają w zestawie specjalne haczyki montażowe. Ten rodzaj nawilżaczy nie wymaga użycia prądu, jest wygodny i bardzo prosty w użyciu.

Parowy dyfuzor powietrza

Parowy dyfuzor powietrza dostarcza wilgoć za pomocą pary wodnej i jest w stanie przetworzyć do 700 gramów cieczy w parę w ciągu godziny. Ciecz w zbiorniku nagrzewa się, podobnie jak w czajniku elektrycznym, zaczyna parować i tym samym wzbogaca powietrze w mikroskopijne cząsteczki wody. Modele te zwykle nie mają żadnych dodatkowych funkcji, dlatego ich cena jest bardzo przystępna. Urządzenia te wyłączają się automatycznie, gdy w zbiorniku wyczerpie się woda. Nawilżacz parowy może służyć jako urządzenie do fitoterapeutycznej inhalacji i aromatyzacji powietrza.

Wystarczy dodać do wody wybrane olejki aromatyczne lub wywary ziołowe. Do poprawnego działania tego rodzaju nawilżacza potrzebujesz tylko oczyszczonej wody, to wszystko. Modele parowe mają jednak kilka wad. Na przykład, istnieje ryzyko kontaktu ze strumieniem gorącej pary wydobywającym się z urządzenia. Ze względu na możliwość oparzenia parą nie zaleca się umieszczania ich w pokojach dziecięcych. Co więcej, aby powstała para, woda musi zagotować się, wydając przy tym charakterystyczny bulgotanie. Dla niektórych osób może to być denerwujące. Na szczęście istnieją również ciche typy nawilżaczy.

Dyfuzor parowy

Nawilżacze ultradźwiękowe

Nawilżacz ultradźwiękowy uważany jest za najbardziej nowoczesne i ekonomiczne urządzenie. Może być stosowany w sypialni lub pokoju dziecięcym, a także w szklarni czy ogrodzie zimowym. Specjalna membrana ultradźwiękowa rozbija wodę na mikroskopijne kropelki, które następnie za pomocą wentylatora elektrycznego wydostają się wraz z powietrzem. Niektóre modele mają także zamontowany higrostat i filtr czyszczący. Nawilżacze ultradźwiękowe wytwarzają dość dużo wilgotnego powietrza i działają cicho. Ich dodatkową zaletą jest to, że zużywają mało energii elektrycznej.

Nawilżacze z funkcją jonizacji powietrza

Jonizacja powietrza daje poczucie czystości i świeżości w pomieszczeniu. Proces jest dość prosty: pod wpływem prądu powietrze ulega jonizacji, tworząc cząsteczki aeroionu. Dzięki nim powietrze napełnia się “świeżością”, zmieniając swój skład chemiczny. Jony powietrza poprawiają koncentrację, wydolność, odporność człowieka oraz zapewniają zdrowy, spokojny sen. Jednak zjonizowane powietrze nie jest odpowiednie dla każdego, dlatego przed zakupem nawilżacza z jonizatorem należy skonsultować się z lekarzem w sprawie występowania chorób przewlekłych u któregokolwiek z członków rodziny.

Filtry do niektórych nawilżaczy

Do niektórych nawilżaczy można zastosować specjalne dodatkowe filtry. Mogą mieć one różne działanie. Filtry wstępne usuwają duże cząsteczki z powietrza. Nie radzą sobie jednak z bakteriami. Filtry węglowe pomagają pozbyć się nieprzyjemnych zapachów. Filtry HEPA usuwają z powietrza alergeny, kurz, bakterie, roztocza. Filtry ULPA działają jak HEPA, ale są jeszcze bardziej skuteczne. Filtry antyalergiczne pomagają zwalczać wirusy, bakterie i zarodniki pleśni. Filtry fotokatalityczne to remedium na toksyny chemiczne i szkodliwe bakterie. Łączą promieniowanie ultrafioletowe z katalizatorem.

Dodatkowe funkcje nawilżaczy

Niektóre nawilżacze mogą służyć jako dyfuzor olejków eterycznych mający dodatkowe funkcje np. nadawanie pomieszczeniom przyjemnego zapachu. W tym celu należy wlać olejki aromatyczne do specjalnej kapsułki wbudowanej w urządzenie. Na rynku znaleźć można także urządzenia z funkcją ozonowania. Ozon uszkadza skorupę bakterii, zapobiegając ich namnażaniu. Takie urządzenia są szczególnie przydatne do dezynfekcji pomieszczeń. Światło ultrafioletowe jest również używane jako środek dezynfekujący. Urządzenia z tą funkcją są w stanie oczyszczać powietrze z wirusów i bakterii, chroniąc mieszkańców domu przed chorobami zakaźnymi. Niektóre urządzenia są wyposażone w pilota. Takim nawilżaczem można sterować na odległość, leżąc na sofie.

Jakie wskaźniki są przydatne w nawilżaczu?

Jeśli nawilżacz jest wyposażony w higrostat, powinien on mieć wskaźnik poziomu wilgotności. W dużych pomieszczeniach opcja ta nie działa jednak dokładnie, ponieważ pokazuje wynik w pobliżu urządzenia. Wskaźnik temperatury określa, jaka jest temperatura w pomieszczeniu. Z kolei wskaźnik niskiego poziomu wody w urządzeniu sygnalizuje niski poziom cieczy w zbiorniku. Jeśli woda całkowicie się wyczerpie, większość urządzeń wyłączy się automatycznie. Wskaźnik trybu jest używany w urządzeniach łączących różne funkcje i pokazuje, w jakim trybie pracuje nawilżacz.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że dzięki temu przewodnikowi wiesz już, jaki nawilżacz będzie dla Ciebie najkorzystniejszą opcją. W sklepach znaleźć można wiele różnych rodzajów tych urządzeń, dlatego bardzo ważne jest, by dokładnie określić swoje oczekiwania i potrzeby.