Jak wybrać odpowiedni karmnik dla ptaków?

domki dla ptaków

Idealny karmnik dla ptaków jest wystarczająco wytrzymały, aby wytrzymać zimową pogodę i odwiedziny wiewiórki. Odpowiednio szczelny, aby nasiona pozostały suche, łatwy w montażu i, co najważniejsze, łatwy do utrzymania w czystości. Pokażemy również, że karmnik dla ptaków może być również piękny. Wybierzmy wspólnie taki, który będzie służył skrzydlatym gościom i zdobił ogród.

Każdy ogrodnik wie, że piękny ogród to nie tylko rośliny, ale również zwierzęta odwiedzające Twoją zieloną strefę relaksu. Dzięki nim ogród żyje, a środowisko naturalne może prawidłowo funkcjonować. Jesienią, zimą i wczesną wiosną trzeba dokarmiać ptaki, latem warto wystawić w ogrodzie poidełko, aby mogły pokrzepić się podczas upałów. W ten sposób możesz odwdzięczyć się za usuwanie szkodników i komarów.

Rodzaje karmników dla ptaków

Aby wybrać odpowiedni karmnik, zapoznamy się z ich rodzajami, ponieważ nie wszystkie są takie same. Każdy typ ma swoje zalety i zaspokaja potrzeby różnych gatunków ptaków.

Karmniki tacowe lub platformowe

Tace przyciągają najszerszą gamę ptaków żywiących się nasionami, w tym gołębie, szpaki i wróble, ale także grubodzioby. Karmniki tego typu nie zapewniają ochrony przed deszczem i śniegiem. Dlatego powinny mieć system drenażowy, aby nasiona nie zrobiły się na tyle mokre, aby wykiełkować w karmniku. Poza tym wilgotne nasiona mogą również sprzyjać rozwojowi grzybów i bakterii.

Najlepsze karmniki tego typu mają dno z sitkiem, a nie z litego materiału, co ułatwia całkowity drenaż. Oczywiście taki karmnik trzeba często myć. Codziennie lub co dwa dni podawaj w karmniku niewielką ilość nasion. Możesz również wybrać karmnik z dozownikiem, w którym zapas nasion jest zabezpieczony przed wilgocią i ptasimi odchodami.

Karmniki umieszczone blisko ziemi najprawdopodobniej przyciągną ptaki żerujące na ziemi, takie jak gołębie, sójki, kosy i wróble (wraz z wiewiórkami i innymi stworzeniami). Podajnikowe karmniki można zainstalować na poręczach, słupkach, pniach. Można je również powiesić na sznurkach lub metalowych łańcuszkach. Niektóre modele mają dach, który zapewnia pewną ochronę przed warunkami atmosferycznymi.

Piękne karmniki w formie domków

Ten rodzaj karmnika dość dobrze chroni nasiona przed warunkami atmosferycznymi i ptasimi odchodami. Jednak warto wybrać naprawdę szczelny, ponieważ jeśli nasiona w zbiorniku zmokną, bakterie i grzyby będą się tam rozwijać w najlepsze.

Karmniki tego typu są atrakcyjne dla większości małych ptaków, w tym zięb, sójek, kardynałów, trznadli, wróbli i sikorek. Naturalnie przyciągają również wiewiórki. Wiele pojemników może pomieścić wystarczającą ilość nasion na kilka dni, ale trzeba kontrolować czy nie zamokły i starać się utrzymywać karmnik w czystości.

Wiszące karmniki dla ptaków mogą mieć niesamowitą i naprawdę piękną formę. Kolorowe, dekoracyjne domki będą prześlicznie wyglądać w Twoim ogrodzie. Zainteresują nie tylko ptactwo, ale również twoich gości. Jak ten uroczy karmnik dla ptaków domek odwzorowany z najdrobniejszymi szczegółami.

Inna propozycja to zabawna chatka surfera. Bardzo kolorowa i dekoracyjna. Będzie ciekawym elementem wystroju ogrodu lub balkonu.

Karmniki rurowe i siatkowe

Mają prostą budowę - rurka lub siatka w kształcie skarpetki wypełniona jest ziarnem. Ptaki przylatują do niej i częstują się przez odpowiedniej wielkości otwory. Takie karmniki dobrze sprawdzają się, gdy chcesz karmić wyłącznie małe ptaki takie jak wróble czy sikorki.

Podczas dodawania nowych nasion do karmników rurowych zawsze najpierw opróżniaj stare nasiona. Fakt, że drenaż jest bardzo wydajny, a nasiona nie są moczone w stojącej wodzie. Jednak ze względu na ażurową budowę karmniki siatkowe narażone są stale na działanie czynników zewnętrznych.

Karmnik do nowoczesnego ogrodu

Pokazaliśmy już tradycyjne karmniki i ich piękne formy. Pora na gadżet, który wyglądem zupełnie nie przypomina karmnika. Z pewnością domyślasz się, że jest produkt marki Koziol, która słynie z niebanalnych form. Tym razem projektanci marki przygotowali karmnik z tworzywa sztucznego, który idealnie sprawdza się dla małych ptaków. Materiał jest całkowicie odporny na wilgoć, a forma zabezpiecza przed przedostawaniem się wilgoci do dozownika. Całość prezentuje się „kosmicznie” i jak zwykle produkt dostępny jest w kilku kolorach do wyboru.

Poidełka dla ptaków

Nie tylko ziarna, ale również woda jest potrzebna ptakom do przetrwania. Poidełko dla ptaków na czystą wodę jest niezbędne podczas silnych mrozów i upałów. Ptaki również cierpią, gdy jest gorąco - poidła powinny znaleźć się nie tylko w ogrodach, ale również na balkonach. W mieście znacznie trudniej jest znaleźć ptakom wodę niż na wsi. Pamiętajmy o tym, projektując nasze miejskie strefy relaksu na balkonach i tarasach.