Jak wybrać oświetlenie do pokoju dziecięcego?

Znalezienie odpowiedniego oświetlenia pokoju dziecka nie należy do najłatwiejszych. Przy wyborze należy zwracać uwagę na parę aspektów - aby lampki były funkcjonalne, wizualnie prezentowały się doskonale (w końcu dzieci są bardzo wymagającymi klientami) oraz aby światło nie było za ostre i jasne (przeszkadza to dziecku w koncentracji oraz utrudnia zasypianie). Co więc warto wybrać? I na jakie modele lampek nocnych dla dzieci postawić przy wyborze? Propozycji jest wiele, a wybór może okazać się niezwykle trudny.

1. Dobrze dobrane oświetlenie pomaga dziecku pokonać strach i ułatwia zasypianie

Strach przed ciemnością i czyhającymi w niej potworami jest bardzo częstym zjawiskiem i nie występuje tylko u najmłodszych dzieci. Aby odegnać niepokój należy wybrać odpowiednie lampki nocne, które rozjaśnią pokój oraz zapewnią dziecku poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Najmłodsi członkowie rodziny uwielbiają rozmaite kolory i kształty, dlatego obecnie popularne są kolorowe, wzorzyste lampki lub te, których kształt nawiązuje do postaci z bajki lub kreskówki. Warto pamiętać, że kolor światła, które daje lampka nocna dla dzieci, jest bardzo ważny. Barwa żółta, ciepła pozwala na relaks oraz daje poczucie odprężenia. Jest też idealna, gdy rodzic chce poczytać dziecku przed snem. Natomiast barwa niebieska, chłodniejsza pobudza do działania i nie powinna znajdować się na szafce nocnej, ponieważ wywoła odwrotny efekt do tego zamierzonego. Warto również pamiętać, że oświetlenie pokoju dziecka powinno być dostosowane do jego wieku. Innego światła wymagają niemowlaki, a innego dzieci w wielu przedszkolnym i szkolnym.

oświetlenie do pokoju dziecięcego

2. Rozmieszczenie i barwa oświetlenia - zależne od wieku dziecka

W pokoju przygotowanym dla niemowlaka powinny dominować niewielkie lampki z żarówkami niskim natężeniu i ciepłej barwie. Dlaczego? Ponieważ niemowlę, które niedawno przebywało w brzuchu mamy, nie jest przyzwyczajone go intensywnego i ostrego światła. Najlepiej postawić na żarówki energooszczędne, świecące przez całą noc, o delikatnej poświacie. Do niemowlaka często trzeba wstawać w nocy, a zapalanie zbyt mocnego światła może go tylko bardziej rozbudzić. Obecnie modnymi modelami oświetlenia są lampki w kształcie chmurek, misia czy bajkowych bohaterów, zapewniające maluszkowi poczucie bezpieczeństwa. W pokoju przeznaczonym dla dziecka w wielu przedszkolnym rodzaj oświetlenia będzie zupełnie inny. Dzieci w wieku 3-4 lat nie przesypiają większości dnia i stają się bardzo aktywne. Potrzebują więc oświetlenia dostosowanego do ich potrzeb. Warto postawić na żyrandole czy lampy sufitowe, które dobrze oświetlą miejsce zabawy czy nauki pociechy. Należy pamiętać, że lampa musi dawać wystarczająco dużo światła, aby dziecko nie psuło sobie wzroku.

Najlepsze będą żarówki dające światło o chłodnej barwie, ponieważ pobudza ono do działania i aktywności. Maluchy w wieku przedszkolnym ciągle boją się ciemności, dlatego nie należy rezygnować z nocnych lampek, dających delikatną poświatę w ciepłych odcieniach, sprzyjających odprężeniu.

W pokoju przeznaczonym dla 6-7 latków, czyli początkujących uczniów, oświetlenie ulega zmianie. To jest moment, w którym dziecko uczy się i odrabia zadanie przy biurku, warto więc zadbać o odpowiednie oświetlenie sprzyjające koncentracji. Trzeba wziąć pod uwagę, którą ręką posługuje się pociecha - czy jest prawo czy leworęczna. Jest to bardzo istotne, ponieważ od tego zależy, po której stronie biurka należy postawić lampkę. Praworęczne osoby powinny mieć dopływ światła z lewej strony, a leworęczne z prawej. W ten sposób dziecko nie zasłania sobie światła ręką i nie psuje wzroku. Wybierając oświetlenie pokoju dziecięcego powinieneś przede wszystkim zwrócić uwagę na odpowiedni żyrandol. Powinien on doskonale oświetlać miejsce nauki oraz zabawy. Jeśli pociecha lubi czytać przed zaśnięciem warto postawić na lampkę nocną wiszącą nad łóżkiem, o ciepłej barwie.

Pokój dziecięcy z lampką

3. Jak rozplanować rozmieszczenie oświetlenia w pokoju dziecka?

Najbardziej odpowiednim rozwiązaniem jest utworzenie kilku "stref świetlnych", czyli miejsc gdzie znajdują się kolejne źródła światła. Często spotykane są podziały na trzy, bardzo ważne dla dziecka, strefy:

  • snu
  • nauki
  • zabawy

W pierwszej strefie snu, dziecko musi mieć zagwarantowane poczucie bezpieczeństwa oraz wyciszenia. Warto zapamiętać, żeby łóżko stało jak najdalej od okna, ponieważ ograniczy to dostęp niepożądanego, ostrego światła. W tym obszarze nie powinno znajdować się dużo źródeł światła. Najlepsza będzie lampka stojąca na szafce nocnej (najlepiej ze ściemniaczem) lub wisząca nad łóżkiem, służąca dziecku jako pomoc przy odprężeniu i zasypianiu. W strefie nauki bardzo ważne jest dobrze dobrane, mocniejsze światło o chłodniejszym odcieniu niż ten w strefie snu. Źródeł oświetlenia powinno być kilka - na pewno musi być to lampka stojąca na biurku oraz żyrandol, oświetlający większość pokoju. Tutaj w wyborze lampek warto postawić na klasykę - dziecko nie będzie się rozpraszało fantazyjnymi modelami czy kolorami, a skupi się na nauce i realizacji powierzonych zadań.

W strefie zabawy najważniejszą rolę odgrywa lampa sufitowa, której głównym zadaniem jest rozświetlanie jak największej powierzchni terytorium dziecka. Tutaj warto zrezygnować z mniejszych, stojących lamp na rzecz tych wiszących (oświetlają większą powierzchnię, dlatego jest to bardziej ekonomiczny wybór). Barwa światła w tej strefie powinna pobudzać mózg dziecka do większej aktywności.

Różowe wnętrze pokoju dziecięcego

4. Jakie modele oświetlenia są obecnie "na topie"?

Najmodniejsze wśród lamp sufitowych dla pokoju dziecięcego są modele o charakterystycznych, bajkowych kształtach lub takie, związane z zainteresowaniami dziecka. Są to lampki w kształcie piłek, kwiatów, deskorolek, motylków, żab, aut, samolotów czy gwiazdek. Popularne są również te w kształcie trzypunktowych kloszy z ciekawymi nadrukami lub naklejkami. Najlepszym wyborem jest LED, ponieważ oddaje rzeczywisty oddawanie barw, jest odporny na przełączenia (nie psuje się gdy dziecko bawi się w przełączanie światła) oraz oszczędza energię (bardzo przydatna funkcja, jeśli światło w pokoju jest zapalone przez cały dzień i noc).

Najbardziej popularnym wyborem wśród lamp stojących są te w kształcie zwierzaków (sowa, zebra, słoń, kot, pies itp.), z napisami oraz z różnymi formami geometrycznymi (kropki, zygzaki, trójkąty, romby itp.). Z powodzeniem sprzedają się lampy z abażurem wykonanym z delikatnego, rozpraszającego po całym pokoju światło, materiału. Należy pamiętać, żeby dziecko miało dostęp do włącznika, ponieważ ułatwi mu to włączanie i gaszenie w światła w wybranym przez siebie momencie.