Jak wybrać plecak szkolny dla dziecka?

Plecak szkolny, to nie tylko kwestia koloru. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim wzrost naszego dziecka. W poniższym poradniku podpowiemy, co jeszcze jest bardzo istotne przy kupowaniu plecaka szkolnego.

Podejrzewamy, że nie tylko nam jest znany problem z wyborem odpowiedniego plecaka szkolnego dla dziecka. Ba! Żeby to chodziło tylko o plecak. Tutaj nawet na początku nie wiemy czy chcemy tornister, torbę czy plecak właśnie. Jak zdecydować, gdy niewiadomych jest tak dużo?

Plecak szkolny, torba czy tornister?

Przy wyborze jednego z tych akcesoriów warto przyjrzeć się gabarytom naszej pociechy. Wiadomo, że obciążenie w postaci kilku książek i podstawowych przyborów jest nie zawsze znośne dla drobnych dzieci. W przypadku, gdy ciężar jest zbyt duży, możemy zdecydować się na plecako-torbę na kółkach, która jest świetną alternatywą. Warto pod uwagę wziąć również tornister, który posiada zupełnie inne usztywnienie i konstrukcję, niż zwyczajny plecak. Nie odkształca się dzięki temu pod wpływem zawartości czy czynników zewnętrznych.

plecak szkolny

Plecak szkolny, ale jaki?

Starsze dzieci chętniej wybierają zwyczajne plecaki szkolne. Ich podstawową zaletą jest przede wszystkim lekkość. Nie posiadają sztywnej konstrukcji, która dodatkowo obciąża. Są stosunkowo pojemne, mimo, że zajmują zdecydowanie mniej miejsca niż tornister. Dla dziecka ważny jest głównie aspekt wizualny, czyli kształt i kolor. Asortyment dostępny na naszej stronie zdecydowanie spełni oczekiwania każdego dziecka.

Co warto wziąć pod uwagę?

Kwestię wyglądu pozostawiamy dzieciom, natomiast na nas jako rodzicach, spoczywa odpowiedzialność za pozostałe elementy. Zatem, co warto wziąć pod uwagę przy wyborze plecaka szkolnego dla naszego dziecka?

plecak szkolny

Najistotniejsza kwestią jest usztywnienie części, przylegającej bezpośrednio do pleców. Zabezpiecza ona przed dyskomfortem i fizycznym odczuwaniem zawartości plecaka.
Następnie warto zwrócić uwagę na szerokość szelek. Im szersze, tym lepsze rozłożenie ciężaru na ramionach i brak uczucia „wbijania się” pasków.
Ważną kwestią jest również układ plecaka, czyli jego podział na przegrody i kieszenie. Książki nie powinny być w tej samej kieszeni, co śniadanie albo drobne przedmioty. Żeby uniknąć niepotrzebnego bałaganu w rzeczach, warto zadbać o to, by wszystko miało swoje własne miejsce.

Odpowiednie zabezpieczenie plecaka i dziecka

Przy wyborze odpowiedniego plecaka ważne jest, by zwrócić uwagę czy posiada on odpowiednie atesty. To da nam gwarancję, że jest to produkt bezpieczny dla zdrowia naszego dziecka. Ponadto wraz z plecakiem można zakupić od razu pokrowiec przeciwdeszczowy, który potem umieścimy w jednej z mniejszych kieszonek. Jeśli zaś chodzi o dodatkowe zabezpieczenie naszego dziecka, to polecamy do zakupionego plecaka czy tornistra, od razu doczepić odblask. To niewielki element, ale za to jak ważny, gdy dziecko pokonuje samodzielnie choć część drogi do szkoły!

plecak szkolny

Personalizacja plecaka szkolnego

Co w sytuacji, gdy nasze dziecko wciąż jest niezadowolone z oferty, która w naszym odczuciu jest korzystna? Każdy plecak można przerobić, tak by odzwierciedlał on styl naszej pociechy. Podstawowy wygląd łatwo zmienić za pomocą kilku wyszywanek, przypinek czy cyrkonii. Przerobienie plecaka jest banalnie proste, a umożliwi Ci kreatywne spędzenie czasu z własnym dzieckiem.