Jak wybrać renowator do fug - podpowiadamy!

Ceramiczne płytki przez długie lata mogą być ozdobą Twojej kuchni czy łazienki. Niestety, wraz z upływem czasu fugi tracą swój atrakcyjny wygląd. W tej sytuacji niektórzy decydują się na ich skucie i położenie od nowa. Inni godzą się z faktem, że biel zżółkła, czerń wypłowiała, a kolory straciły swoją intensywność. Istnieje jednak bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala odświeżyć aranżację bez generalnego remontu: renowator do fug.

Czym jest renowator do fug?

Renowator do fug to preparat, który nakłada się na fugi między płytkami w celu ich odświeżenia, dzięki czemu wyglądają one jak nowe. Działa na zasadzie rozpuszczalnika - zawarte w nim środki chemiczne reagują ze składnikami fug, pozwalając przywrócić im dawny wygląd. Oferowane są różne rodzaje preparatów w niewielkich buteleczkach, przeznaczone do fug epoksydowych lub mineralnych - z tego powodu przed zakupem zawsze powinieneś upewnić się, które będą odpowiednie. W sklepach dostępne są renowatory, które miesza się z pigmentem, by nadać fugom odpowiedni kolor, a także gotowe już do użytku renowatory barwne. Po nałożeniu preparatu we wszystkie przestrzenie między płytkami i odczekaniu pewnego czasu wystarczy umyć płytki wodą i można już podziwiać ich nowy, piękny wygląd. W niektórych przypadkach ten zabieg wystarczy, by stara aranżacja wnętrza odzyskała swój blask i zachwycała odwiedzających Cię gości.

Renowator do fug - sposób działania, trwałość

Sposób działania renowatora do fug może przypominać nieco efekt flamastra, który nadaje kolor pomalowanym przestrzeniom. Chociaż w przypadku wielu produktów dostępnych na rynku aplikacja jest równie prosta, ma on znacznie głębsze działanie, które nie ogranicza się jedynie do warstwy powierzchownej. Po nałożeniu renowatora wnika on do wewnątrz substancji tworzącej fugę, doprowadzając do jej rozwarstwienia. To sprawia, że barwnik zostaje wprowadzony bardzo głęboko. To sprawia, że w prosty sposób możemy uzyskać bardzo trwały efekt. Co więcej, tego zabiegu nie trzeba wcale często powtarzać. Pokryta warstwą renowatora fuga zostaje już zabezpieczona przez długi czas. Preparat sprawia, że jest chroniona przed zabrudzeniem, wilgocią, matowieniem, blaknięciem i przebarwieniami. Kupując renowatory renomowanych firm budowlanych osiągniemy znacznie trwalszy efekt niż w przypadku samego położenia nowej fugi. W ten sposób właśnie działają preparaty dostępne w ofercie firm budowlanych.

Na co zwracać uwagę wybierając renowator do fug?

Wybierając preparat przede wszystkim trzeba sprawdzić, do jakiego rodzaju fug jest on przeznaczony. W ofercie producentów znajdziemy:

  • renowatory do fug mineralnych;
  • renowatory do fug epoksydowych.

Różnią się one między sobą składem chemicznym - tylko produkt dostosowany do rodzaju fug da oczekiwane efekty.

Renowator do fug - jaki kolor wybrać i czy ma on znaczenie?

Zdecydowana większość osób kupujących renowatory do fug kieruje się także ich kolorem. Najczęściej znajdziesz w ofercie produkty "bazowe", które są dostępne przede wszystkim w kolorze przezroczystym lub białym. W tej kategorii niewątpliwie warto zwrócić uwagę na renowator do fug WENKO kolor biały, który wyróżnia się bardzo dobrymi właściwościami kryjącymi. W sytuacji gdy chcesz odnowić białą fugę, możesz od razu przystąpić do pracy wykorzystując ten produkt w gotowej postaci. W przypadku, gdy masz fugę w innym kolorze, konieczne będzie zmieszanie renowatora do fug z odpowiednim pigmentem. Dzięki temu możesz uzyskać dokładnie taki kolor, jaki Ci pasuje. Wygodnym rozwiązaniem może być także zakup gotowego renowatora do farb z już dodanym barwnikiem. Jest to nieco wygodniejsze rozwiązanie, gdyż nie musisz już dokupować pigmentu - wystarczy użyć tylko jednego produktu. Niestety, wybór barwnych renowatorów do fug jest ograniczony - choć bez problemu dostaniesz czarny lub szary.

Sposób użycia

Sposób nakładania renowatora zwykle jest bardzo prosty i nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności ani specjalistycznego sprzętu. Na początku należy dokładnie umyć i odtłuścić fugi. To spowoduje usunięcie zanieczyszczeń i sprawi, że renowator będzie mógł docierać do głębokich warstw produktu. Następnie korzystamy z aplikatora, który zwykle stanowi również opakowanie produktu. Producenci wymyślają jednak różne rozwiązania, dzięki którym proces aplikacji renowatorów jest jeszcze prostszy - warto zwrócić uwagę na przykład na bardzo wygodny w użyciu renowator do fug w sztyfcie WENKO. Oczywiście, najlepiej rozpocząć nakładanie renowatora od niewielkiego fragmentu fugi i zobaczyć, jakie jest jego działanie. Zwykle nie powinno być żadnych problemów. W niektórych przypadkach jednak barwnik zawarty w produkcie może powodować odbarwianie się sąsiadujących płytek. Jest to jednak bardzo rzadkie.

Nadanie nowego, świeżego wyglądu ceramicznym płytkom ściennym lub podłogowym nie jest trudne. Dostępne w ofercie firm z produktami budowlanymi renowatory do fug są wygodne w użyciu i niedrogie. Należy tylko zwrócić uwagę na wybór odpowiedniego produktu, by cieszyć się wyjątkowymi efektami.

Mężczyzna nakładający fugi