Jak wybrać zasłony do salonu czy sypialni? 5 niezastąpionych porad

Fajnie Cię widzieć! Szukasz pomysłu na zasłony do salonu bądź kuchni czy sypialni? Sprawdź nasz poradnik i odkryj radość aranżacji przy pomocy tych tekstyliów. Wybór zasłon jest decyzją, która będzie miała przez długi czas wpływ na charakter pomieszczenia. Z tego powodu należy poświęcić temu tematowi nieco więcej uwagi. Istnieje wiele kwestii, na które musisz koniecznie zwrócić uwagę podczas zakupu. Jeżeli stoisz przed nadciągającą koniecznością kupna nowych zasłon, to świetnie się składa! Przygotowaliśmy 5 niezastąpionych porad, które pomogą Ci w podjęciu decyzji.

Liczy się Twoja wizja

Wybierając zasłony, musisz zastanowić się, czego od nich oczekujesz. Chodzi tu nie tylko o ich wygląd, lecz także o moc zaciemniania oraz charakterystykę materiału. W salonie zwykle wiesza się zasłony w zupełnie innych barwach i o innej fakturze niż, na przykład, w kuchni. Jeśli już udało Ci się zdecydować, w jakich pomieszczeniach planujesz dokonać zmiany, rzucamy garścią kluczowych porad:

Salon

Jest to miejsce, w którym toczy się życie całego domu. To także sala reprezentacyjna, w której większość osób przyjmuje swoich gości. Z tego względu zasłony powinny wyglądać stylowo, jednak bez efektu dominowania nad resztą wnętrza. Jeżeli tkaniny będą za ciężkie albo pokryte zbyt wyrazistymi wzorkami, w mniejszych pomieszczeniach mogą one wywoływać wrażenie przytłoczenia. Dobór kanonów estetycznych będzie zależał w głównej mierze od stylu, w którym został zaaranżowany salon. Do klasycznie urządzonego pokoju możesz kupić połyskujące tkaniny, o luksusowym charakterze.

Świetnym wyborem będzie np. srebrny Model OPTIC marki Douceur d'intérieur wieszany na przelotkach, dostępny w sklepie EMAKO.pl. Salony nowoczesne z kolei lubią prostotę. Wszystkie modernistyczne aranżacje oparte są na minimalizmie. Dlatego dobierając zasłony do salonu, warto wybierać geometryczne wzory. Jeśli z kolei cenisz sobie lekkość i romantyczny charakter, doskonale sprawdzą się delikatne firanki.

Zasłony do salonu brązowe

Kuchnia

Kuchnia jest obszarem roboczym w domu. Ma ona niesamowitą energię. To właśnie w tym pomieszczeniu podejmuje się większość istotnych decyzji. Z tego powodu warto wybrać do niej zasłony o pozytywnym charakterze, nadające dynamiki całemu pomieszczeniu. Możesz tu zaszaleć z kolorami, wzorkami - niech będą naprawdę fikuśne! Zasłony kuchenne powinny dodawać Ci motywacji do pracy i sprawiać, że będziesz czuć się komfortowo.

Warto pamiętać o doborze odpowiedniego materiału. Zastosowanie klasycznych zasłon będzie kiepskim pomysłem. W kuchni cały czas coś gotujesz i smażysz, co niekoniecznie wpływa pozytywnie na stan materiałowych zasłon. Warto poszukać tutaj o wiele trwalszych tworzyw. Jeżeli masz okna w łazience, również warto się zastanowić nad zasłonami z tworzyw sztucznych. Zasłony do kuchni też nie powinny być zbyt ciężkie optycznie. Najlepiej kupić takie na połowę długości, by stale wpuszczały dużo światła, pozwalały zachować wrażenie przestrzenności, a także... dawały Ci szybki dostęp do okna, które często będziesz otwierać.

Sypialnia

Aranżacja sypialni ma bardzo istotny wpływ na Twój sen. Dzięki odpowiedniemu doborowi zasłon możesz ułatwić sobie zasypianie oraz wyciszenie, korzystając z kojącego charakteru tego miejsca. Takie zasłony powinny dać Ci wrażenie intymności oraz poczucie bezpieczeństwa. Powinny też jak najbardziej zachęcać do odpoczynku. Rewelacyjnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju grube, ciężkie zasłony. Nadadzą one przytulności pomieszczeniom. Kolory powinny być stonowane - np. możesz zastosować rozmaite odcienie szarości. Jeśli sypialnię masz od strony wschodniej lub zachodniej, warto wyposażyć się w zasłony zaciemniające, które skutecznie zablokują słońce. Nie ma nic gorszego niż ostre promienie słoneczne docierające do Twoich powiek, gdy usiłujesz spać.

Kolorystyka zasłon

Wybór odpowiedniego koloru zasłon jest bardzo ważny, dlatego koniecznie musisz zwrócić uwagę na ten aspekt podczas zakupów. Źle dobrane barwy zasłon będą gryzły się z resztą pomieszczenia. Przy podejmowaniu decyzji odnośnie kolorów, należy pamiętać o tym, że powinny one korespondować z pozostałymi elementami domowego wystroju. Nie bez znaczenia jest zatem ogólna kolorystyka pokoju. Czynniki, które są istotne przy doborze kolorów to:

Kontrast

Niektóre kolory ze sobą kontrastują, np. zielony-czerwony, fioletowy-żółty, teal-pomarańczowy. Dobranie kolorów na zasadzie kontrastu da bardzo wyrazisty, energetyzujący efekt. Jeżeli z kolei zastosujemy monochromatyczne barwy (o zbliżonej kolorystyce), uzyskamy spokojny, łagodny charakter. Warto sprawdzić na kole kolorów, jakie barwy są sobie przeciwstawne. Na tej podstawie decyduj, czy chcesz urządzić pokój bardziej kontrastowo, czy raczej monochromatycznie.  Warto wiedzieć, że szary doskonale komponuje się z większością kolorów. Należy jednak  jaśniejsze odcienie kolorów łączyć z ciemnym szarym, a ciemniejsze barwy z jasnym szarym.

Nowoczesne zasłony do salonu

Nasycenie

Od nasycenia zależy czy Twoje pomieszczenie będzie krzykliwe, czy może raczej stonowane? Wysoko nasycone kolory są bardziej wyraziste i agresywne, nadają pomieszczeniu niezwykłego charakteru, ale dla niektórych mogą one mieć zbyt silne oddziaływanie wizualne. O wiele subtelniejsze są nisko nasycone barwy, tzw. kolory pastelowe. Takie kolory jest o wiele łatwiej zastosować w pomieszczeniu, gdyż nie są one aż tak rzucające się w oczy, przez co zdecydowanie mniej kontrastują. Pastelowe barwy są dla tych, którzy cenią sobie subtelność wystroju wnętrza. Doskonale sprawdzą się również do różnego rodzaju sypialni.

Aspekty techniczne - zasłony do salonu, kuchni lub sypialni

Schodząc na ziemię z marzeń o niezwykłych połączeniach kolorów, pragniemy przypomnieć Ci o bardzo ważnych rzeczach, które koniecznie trzeba sprawdzić przy doborze zasłon:

 

  • Czy kupowana przez Ciebie zasłona ma otwory na karnisz, czy wymaga użycia żabek - często zdarza się ludziom pomylić przez nieuwagę
  • Jaką szerokość ma zasłona? Powinna dawać możliwość pełnego zasłonięcia okien. W przypadku karniszy należy pamiętać, że część szerokości zostanie "odebrana" przez zafalowania materiału
  • Jaką długość powinna mieć zasłona?
  • Czy materiał jest hipoalergiczny?
  • W przypadku szycia zasłon samodzielnie lub na zamówienie należy dopilnować by były z tych samych belek materiału. Niewielkie różnice będą zauważalne.

Jak widzisz, istnieje bardzo wiele czynników, które koniecznie należy wziąć pod uwagę przy wyborze zasłon. Znając je, możesz dokonać świadomego wyboru i rewelacyjnie wkomponować zasłony w swoje pomieszczenia.