Jak wyposażyć łazienkę? 7 praktycznych rozwiązań

Łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. Jej remont i aranżacja są często nie lada wyzwaniem. Urządzając to miejsce, należy postawić przede wszystkim na funkcjonalność i dobre zagospodarowanie przestrzeni. Nie można zapomnieć o odpowiedniej ilość szafek i półek do przechowywania kosmetyków i akcesoriów. Oświetlenie to także jeden z ważniejszych elementów toalety. Jak więc wyposażyć łazienkę? Poniżej 7 praktycznych porad, które ułatwią planowanie i projektowanie tego pomieszczenia.

1. Miejsce na ręczniki

W każdej łazience powinny znaleźć się uchwyty łazienkowe, na których można powiesić ręczniki bądź szlafroki. Najlepiej przymocować je do ściany lub drzwi. Wybierając te elementy, warto zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału są wykonane. Najczęściej w sklepach dostępne są plastikowe uchwyty i poręcze łazienkowe. Są one bardzo klasyczne i pasują do niemalże każdej toalety. Ich główną wadą jest jednak to, że bardzo często się łamią i ciężko jest utrzymać je w czystości. Dobrym rozwiązaniem jest więc wybór metalowych haczyków, które mogą być bardzo ozdobne i unikatowe. Ich pielęgnacja jest bardzo prosta, a materiał, z którego zostały wykonane – bardzo solidny oraz wytrzymały. Uchwyt łazienkowy to ważny element, dzięki któremu można w ciekawy sposób wyeksponować ręczniki i inne tekstylia. Dzięki niemu wszystkie mokre rzeczy szybciej schną. Poręcz zamontowana przy wannie jest również ciekawą alternatywą dla stojaków na kosmetyki czy akcesoria do kąpieli. Ten ważny element ma więc wiele ciekawych i bardzo przydatnych zastosowań.

Nowoczesna łazienka i uchwyt na ręcznik kąpielowy

2. Lustro łazienkowe

Lustro w łazience powinno znaleźć się nad umywalką. Ułatwi to codzienną pielęgnację czy makijaż. Wybierając zwierciadło należy pamiętać, by było ono odpowiedniej wielkości oraz by idealnie wkomponowało się w wystrój całego pomieszczenia. Do małych, minimalistycznych wnętrz najlepiej pasuje lustro bez ramy. Najlepiej zdecydować się na takie, które można przykleić do ściany za pomocą kleju lub taśmy montażowej. Do ozdobnej, pełnej przepychu aranżacji najlepiej dokupić zwierciadło w ramie, która doda wnętrzu klasy, szyku oraz niepowtarzalnego wyglądu. Panie, które lubią malować się w łazience, powinny dodatkowo dokupić mniejsze lusterko montowane na specjalnym stelażu. Dzięki niemu każdy szczegół make up'u zostanie idealnie dopracowany.

Lustro łazienkowe jasna łazienka

3. Oświetlenie łazienki

W łazience warto zdecydować się na minimum dwa źródła światła. Jedno z nich powinno znajdować się w centralnym punkcie pomieszczenia i oświetlać m.in. umywalkę, prysznic czy toaletę. Nad lustrem można zamontować jeden lub dwa kinkiety, które przydadzą się podczas wykonywania makijażu, codziennej pielęgnacji czy sprzątania. Oświetlenie główne w tym wnętrzu powinno być jasne, lecz niezbyt intensywne. Najlepiej by cechowało się chłodniejszą barwą. Dodatkowe źródło może być jaśniejsze, mocniejsze, jednak dalej należy zachować zimną tonację. Odpowiedni dobór lamp i kinkietów powinien dodać łazience klimatu i przytulnego charakteru. Ciekawym rozwiązaniem jest również montaż dekoracyjnych taśm LED, które nie tylko lekko podświetlą konkretne punkty w pomieszczeniu, ale wprowadzą także romantyczny nastój.

4. Miejsce do przechowywania

W każdej łazience znajduje się wiele różnorodnych kosmetyków i akcesoriów. Aby zadbać o ład i porządek należy zorganizować jak najwięcej miejsca do przechowywania. Pod umywalką można zamontować specjalną szafkę, w której zmieszczą się produkty różnej wielkości. Miejsce to powinno być zamykane na drzwiczki. Dzięki temu mało estetyczne, kolorowe opakowania nie będą zwracać na siebie uwagi, a pomieszczenie będzie wyglądało na zadbane. Produkty, które używane są codziennie mogą być poukładane na specjalnych półkach znajdujących się w pobliżu umywalki czy wanny. Pod prysznicem można umieścić koszyczki, w których znajdą się żele pod prysznic, szampony, peelingi, bombki i inne akcesoria do kąpieli. Dbając o estetykę warto zrezygnować z eksponowania różnych produktów na wannie. Kosmetyki w tym miejscu bardzo się kurzą i brudzą.

5. Stylowe dodatki

Aby łazienka dobrze się prezentowała, warto zadbać o spójne i pasujące do siebie dodatki. Należy zacząć od doboru odpowiedniego koloru akcesoriów. Jeśli pomieszczenie jest jasne, wykończone w neutralnych kolorach, najlepiej jest zdecydować się na intensywny, kontrastujący odcień elementów dekoracyjnych. Przykładowo, do szarości pasują dodatki o barwie intensywnie różowej czy niebieskiej. Akcesoria, które na pewno przydadzą się w każdej toalecie to:uchwyt na papier toaletowy,mydelniczka,pojemnik na mydło w płynie,kubek na szczoteczki,ozdobne opakowanie na waciki,małe koszyczki na kosmetyki.Często w sklepach z artykułami do domu dostępne są gotowe komplety takich akcesoriów. Można dobrać więc odpowiednią barwę, zdobienie i nie martwić się, że będzie ciężko dopasować kolejne elementy.

6. Chodniczki i dywaniki

Każda, nawet ta najbardziej przytulna łazienka będzie mało funkcjonalna, jeśli na podłodze nie znajdą się dywaniki i chodniczki. W pomieszczeniu tym najczęściej posadzka wykonana jest płytek, które na ogół są bardzo zimne. Z tego właśnie powodu, po wyjściu z kąpieli lub spod prysznica bardzo ciężko jest na nich stanąć. Istnieje dodatkowo duże niebezpieczeństwo, że mokre ciało nie złapie na nich przyczepności i dojdzie do wypadku. Inwestując w miłe oraz przyjemne w dotyku dywaniki można zapobiec tego typu perypetiom. Dodatkowo odpowiednio dobrane chodniczki będą cudowną dekoracją, która podkreśli wystrój i charakter pomieszczenia. Wybierając tego typu elementy warto zwrócić uwagę na to, czy są przystosowane do kontaktu z wilgocią oraz czy materiał, z którego są wykonane nie odkształca się. Dobry dywanik łazienkowy ma podszycie wykonane ze specjalnej tkaniny, którą można bardzo szybko wysuszyć, a nadmiar wody jest odprowadzany przez specjalne otwory między włóknami.

7. Najważniejszy element – wanna czy prysznic?

Decyzja o tym, czy w łazience zostanie zamontowana wanna czy też prysznic, powinna być dokładnie przemyślana. Należy zastanowić się, które rozwiązanie sprawdzi się lepiej oraz jakie są preferencje domowników. Do małych pomieszczeń polecana jest kabina prysznicowa, ponieważ zajmuje bardzo małą ilość miejsca. Wanna to dobre rozwiązanie do dużych łazienek oraz takich, w których znajduje się wnęka. W takim miejscu można umieścić klasyczny zbiornik lub bardziej efektowne rozwiązanie, takie jak np. jacuzzi. Dobrą alternatywą jest również montaż wanny z prysznicem. Dzięki takiemu rozwiązaniu zaoszczędzona zostanie spora ilość miejsca, a osoby korzystające z łazienki będą mogły podjąć decyzję na jaką kąpiel mają ochotę danego dnia.