Jak zaaranżować mały ogród? Praktyczne wskazówki

Nie wszyscy mają do dyspozycji duży ogród, który pozwala na dowolne zagospodarowanie przestrzeni. Jak zaaranżować mały ogród? Niewielka ilość miejsca przeznaczonego na zieleń nie musi ograniczać Twojej wyobraźni. Istnieje wiele prostych i skutecznych rozwiązań, dzięki którym nawet najmniejszy ogród nabierze głębi i będzie z powodzeniem pełnił wszystkie swoje funkcje.

Postaw na rozbudowę w pionie

Rozległy, płaski ogród z równo przystrzyżonym trawnikiem i geometrycznymi alejkami nie jest jedyną możliwą aranżacją zieleni. Jeżeli dysponujesz niewielką ilością miejsca, postaraj się rozbudować ogród w pionie. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie różnych wertykalnych stelaży dla roślin, takich jak na przykład stojaki drewniane lub metalowe na doniczki, tyczki ogrodowe lub kraty na pnącza. Można też wykonać tak zwany wgłębnik, czyli obniżenie terenu (zazwyczaj o maksymalnie 50-100 cm). Ściany wgłębnika wzmacniane są murkami oporowymi. Możliwe jest również wykonanie na jednej lub kilku z nich skarpy albo skalniaka, które wzbogacą kompozycję ogrodu i pomogą uniknąć wrażenia “klatki”.

kolorowe drewniane pudełka

Rozważnie dobieraj proporcje

Jeśli zastanawiasz się jak zaaranżować mały ogród, to odpowiedzią będzie w tym przypadku wykorzystanie mniejszych elementów składowych. Ogromna latarnia lub wysokie drzewa mogą przytłoczyć niewielką przestrzeń i sprawić, że będzie wydawała się jeszcze ciaśniejsza niż w rzeczywistości. Dlatego warto jest wykorzystać w aranżacji zminiaturyzowane elementy: karłowate odmiany drzew i krzewów, małe latarenki, niewielkie meble ogrodowe czy drobne kamienie zamiast dużych skał. Dzięki temu ogród zachowa odpowiednie proporcje, a jednocześnie nie zabraknie w nim żadnej istotnej rzeczy.

Lampy solarne w ogrodzie

Optyczne powiększanie przy pomocy barw

Kolory mają ogromny wpływ na postrzeganie przestrzeni. Można łatwo wykorzystać to w celu uzyskania efektu optycznego zmniejszania lub powiększania obiektów. Jasne barwy sprawiają, że ludzkie oko postrzega wypełnioną nimi przestrzeń jako rozleglejszą. Rośliny zmieniają kolory w zależności od stadium rozwoju i pory roku, dlatego w ogrodzie najłatwiej jest wykorzystywać właściwości barw przy pomocy elementów nieożywionych. Alejki z białego żwiru czy stojaki drewniane z jasnych gatunków drewna (na przykład sosnowe) pozwolą uzyskać wrażenie przestrzenności, a także będą pięknie komponowały się z odcieniami roślinności.

Kolorowy ogródek z pomnikiem

Wybierz wielofunkcyjne wyposażenie

W niewielkim ogrodzie każdy centymetr jest na wagę złota. Dlatego - zamiast umieszczać w nim dużo elementów - warto zdecydować się na przedmioty, które będą pełnić kilka funkcji jednocześnie. Świetnym przykładem jest zrezygnowanie z ogrodowych mebli na rzecz skrzynek, w których można przechowywać akcesoria ogrodnicze i inne rzeczy. Dodatkowe miejsce do siedzenia lub odkładania przedmiotów możesz też stworzyć, używając do grodzenia rabatek szerszego murku. Natomiast płot może posłużyć jako dodatkowa przestrzeń dla pnących gatunków roślin, na przykład róż, winogron lub bluszczu.

Dekoracja ogrodowa z kwiatami

Nietuzinkowe rozwiązania w gospodarowaniu przestrzenią

Mniejsza przestrzeń wymaga większej pomysłowości. Dostępne jest wiele rozwiązań, które ułatwiają efektowne zaaranżowanie nawet najmniejszego ogrodu. Świetnym przykładem mogą być stojaki drewniane i metalowe, duże donice lub wiszące doniczki. Doskonale sprawdzi się także zrezygnowanie z odgradzania roślinności od innych elementów ogrodu: można pozwolić zieleni nachodzić na ścieżki lub rosnąć między płytami w alejkach.

Jakie gatunki roślin sprawdzą się w małym ogrodzie?

Niewielki ogród stanowi wyzwanie, jeżeli chodzi o dobór roślin. Dobrym pomysłem jest zrezygnowanie z dużych drzew i krzewów, a zamiast tego postawienie na ich karłowate odpowiedniki oraz drobne kwiaty. W małym ogrodzie świetnie sprawdzą się takie gatunki, jak tawuła japońska, żywotnik zachodni, jałowiec płożący, jarzębina, miniaturowe odmiany róż, niezapominajki, bratki oraz szafirki. Bardziej doświadczeni ogrodnicy mogą również zdecydować się na gatunki bonsai przystosowane do polskiego klimatu - klon, sosnę, jabłoń, wiśnię lub modrzewnik. Natomiast dla miłośników roślin iglastych świetną propozycją będzie uprawa kosodrzewiny. Do małego ogrodu wspaniale nadają się wszelkiego rodzaju warzywa, krzewy owocowe i zioła: nie zajmują wiele miejsca, a ich uprawa jest prosta i satysfakcjonująca. Wśród najbardziej odpowiednich gatunków można wskazać między innymi truskawki, poziomki, pomidory, borówkę amerykańską, miętę, melisę, oregano, bazylię, tymianek, rozmaryn, maliny, jeżyny, ogórki gruntowe czy macierzankę.

Starszy ogrodnik ze skrzynią pomidorów

Instalacje wodne i wykorzystanie luster

Nawet w najmniejszym ogródku nie trzeba rezygnować z instalacji wodnych. Aby zaaranżować mały ogród, możesz założyć w nim miniaturowe oczko wodne. Świetnie wyglądać będzie również umieszczona na ścianie fontanna w formie spływającego po kamieniach źródełka lub mały strumyk przecinający ogród. Dobrym rozwiązaniem są wszelkiego rodzaju instalacje pionowe, na przykład kilka niewielkich zbiorników wodnych umieszczonych jeden nad drugim. Woda będzie stanowiła nie tylko ozdobę, ale również element przyciągający do ogrodu różne gatunki ptaków.

Wykorzystanie luster
Użycie zwierciadeł to jeden z najłatwiejszych sposobów na optyczne powiększenie przestrzeni. Choć nie jest to element często stosowany w aranżacji ogrodów, warto zastanowić się nad jego wykorzystaniem. Świetnym pomysłem jest na przykład przyklejenie na murze mozaiki wykonanej z odłamków lustra: będzie ona stanowiła nie tylko wspaniałą ozdobę, ale również sposób na stworzenie wrażenia przestrzenności i głębi, nawet w bardzo małym ogrodzie. Lustro może też zostać umieszczone poziomo na poziomie gruntu, dzięki czemu będzie można uzyskać niezwykły efekt odbijającego się na powierzchni ziemi nieba. Innym pomysłem jest oklejenie lustrami boków ogrodowych mebli, dzięki czemu będą one prezentować się bardzo interesująco i wyglądać, jakby były zawieszone w powietrzu.

Lustro z odbiciem ptaka

Ogrodowe dekoracje

Ozdoby do małego ogrodu powinny być przemyślane. Nie jest to dobre miejsce na monumentalne rzeźby czy wielkie instalacje: lepiej sprawdzą się dyskretne, drobne dekoracje. Jak zatem zaaranżować mały ogród? Najlepiej, by każda ozdoba pełniła też praktyczną funkcję. Świetnie sprawdzą się na przykład ozdobne doniczki i stojaki na kwiaty wykonane z przedmiotów codziennego użytku - poobtłukiwane ceramiczne naczynia, stare taczki czy konewki lub zniszczone meble mogą zyskać w ten sposób nowe życie i sprawić, że niewielki ogród będzie prezentował się jeszcze efektowniej. Dobrym pomysłem jest też postawienie domków i karmników dla ptaków lub motyli.

Kwiatowa dekoracja ogrodowa