Jak zachęcić dziecko do mycia rąk

Dzieciaki w ferworze zabawy notorycznie zapominają o myciu rąk. Niektóre wręcz tego nie lubią. Dla nas rodziców ważne jest, aby dzieci potrafiły zadbać o higienę – to właśnie z brudnych rączek bakterie i wirusy trafiają do organizmu dziecka.

Jak wyrobić w dziecku nawyk mycia rąk? Przede wszystkim dając mu dobry przykład – kiedy wracacie do domu swoje pierwsze kierujcie razem do łazienki. Myjcie ręce wspólnie, pokaż dziecku jak to prawidłowo robić – myjemy ręce z każdej strony, przestrzenie między palcami również. Nie zapominamy o nadgarstkach. Kiedy wracacie z placu zabaw, gdzie malec bawił się piaskownicy w ruch powinna pójść również miękka szczoteczka – szorujemy nią dokładnie paznokcie. Z myciem rąk jest jak z myciem ząbków – ważny jest czas. Minimum to 20 sekund – wtedy mamy pewność, że zmyliśmy z dłoni zanieczyszczenia, bakterie i wirusy.

Łazienka przyjazna dla malucha

Dzieci uwielbiają być samodzielne. Aby im to ułatwić przystosuj łazienkę do potrzeb maluszka. Jeśli nie sięga jeszcze do umywalki na tyle, aby samodzielnie umyć rączki – przyda się podstawka. Dziecko stanie na niej pewnie i bezpiecznie wykona czynności higieniczne.

Zadbaj o to, aby miało własne ręczniki do wycierania rąk. Mały ręcznik z ulubionym bohaterem z bajki to krok w dobrym kierunku. Ręczniczek powinien być w zasięgu rączek dziecka. Świetnym pomysłem jest umieszczenie w łazience dodatkowego wieszaka – specjalnie dla dziecka i na odpowiedniej wysokości. Tutaj też możemy sprawić dziecku frajdę – wieszaczek nie musi być nudny.

W ofercie marki Koziol znajdziecie całą kolekcję wesołych i nieco szalonych wieszaków łazienkowych. Co powiesz na sympatycznego ludzika, na którego nóżkach możecie powiesić dziecięce ręczniki. A może uroczy ptaszek? Gwarantujemy, że spodobają się nie tylko kilkulatkom, a mycie rąk stanie się dobrą zabawą. Jest na przyssawce, więc kiedy Twój malec podrośnie możesz go łatwo przenieść nie ingerując przy tym w płytki.

Dozownik mydła, który zaprasza do mycia rąk

Zdecydowanie łatwiej jest umyć ręce z dzieckiem za pomocą mydła w płynie. Mydło w kostce gwarantuje co prawda świetną zabawę, ale maluchy na początku nie do końca radzą sobie z utrzymaniem go w mokrych dłoniach.

Kolorowy dozownik na mydło to kolejne akcesorium łazienkowe, które pomoże Ci zachęcić dziecko do mycia rąk. Jeśli mamy w domu dwu – trzylatka najlepszym wyborem będzie dozownik z tworzywa sztucznego. Proponujemy coś naprawdę wyjątkowego - dozownik płynnego mydła GRACE SENSE marki Koziol. Butelka w kształcie uroczej gąski z zakrętką przypominającą dziób. Wykonany jest z tworzywa sztucznego, ale uwaga materiał jest w 100 procentach ekologiczny. Na uwagę zasługuje faktura butelki – nie jest gładka, więc nie będzie śliska.

butelka na mydlo w plynie mycie rak

Jeśli Twoje dziecko jest starsze możesz pozwolić sobie na ceramikę. Nie rezygnuj jednak z żywych kolorów i wzorów, które dzieciaki lubią. Do dozownika możesz wlać mydło o ulubionym zapachu lub mydło antybakteryjne.

Stosowanie w łazience i kuchni dozowników na mydło do rąk ma wiele zalet. Na klasycznej mydelniczce zbierała się woda i tworzyły osady. Trzeba było ją regularnie myć. Dozownik wystarczy włożyć pod kran, a potem wytrzeć na sucho. Mycie rąk w ten sposób jest bardziej higieniczne – dozownika dotykasz jedną dłonią.

Jeśli chcesz zminimalizować ryzyko infekcji wirusowych i bakteryjnych u dziecka dbaj by regularnie myło ręce. Bakterie i wirusy nie trafiają do organizmu dziecka wyłącznie, gdy włoży ono brudną rączkę do buzi. Wystarczy, aby dotknęło oka, nosa lub ust. Kiedy jesteście na spacerze miej ze sobą żel antybakteryjny lub chusteczki nawilżane. Będziesz mógł przetrzeć ręce dziecka bezpośrednio po wyjściu dziecka z piaskownicy lub głaskaniu pieska sąsiada. Bezwzględnie rób to zawsze, gdy podajesz dziecku przekąski na dworze.

Sprytne rozwiązania do łazienki pomagają rodzicom dbać o swoje pociechy, uczyć je samodzielności również w łazience. Kolorowa łazienka zachęca dziecko, a mycie rąk może być też świetną zabawą.