Jak zacienić balkon? Sposoby na relaks w przyjemnej atmosferze

Zacieniony balkon w okresie letnim może okazać się czymś, co w znacznym stopniu wpłynie na Twój komfort spędzania wolnego czasu. Zabezpieczenie balkonu przed nasłonecznieniem pozwoli Ci relaksować się w przyjemnym cieniu, ale także ochłodzi nieco pomieszczenie bezpośrednio przylegające do balkonu. Nie ważne zatem czy dysponujesz dużą przestrzenią na zewnątrz swojego domu, czy do dyspozycji masz niewielki balkon, warto postarać się, by w czasie wakacji został on dobrze zaaranżowany.

Żeby obniżyć nieco temperaturę panującą na tarasie lub balkonie nie wystarczy go jedynie zadaszyć. Sprawdzoną metodą, która w zauważalny sposób może zmienić mikroklimat balkonu, jest uprawa na nim roślin. Jakie zadaszenie sprawdzi się najlepiej i jakie rośliny warto hodować na balkonie?

Jak zacienić balkon?

Jest kilka sposobów na to, by zacienić balkon lub taras. Niektóre rozwiązania sprawdzają się zarówno na dużych, jak i małych przestrzeniach. Choć zasadniczo wybór powinien być uzależniony od rodzaju i wielkości powierzchni, którą dysponujesz na zewnątrz swojego mieszkania.

Markiza

Taras w bloku i taras w domku jednorodzinnym można zacienić na różne sposoby. Duża powierzchnia pozwala na dowolność w kwestii aranżacji przestrzeni. Jednak najprostszym i najbardziej efektywnym rozwiązaniem jest montaż markizy. Rozsuwane zadaszenie jest bardzo wygodne, a dostępne na rynku różnego rodzaju markizy, pozwolą Ci wybrać opcję, która będzie w sam raz na Twoje potrzeby.

Parasole

Parasole ogrodowe to opcja, która pomoże zacienić balkon w bloku, taras i ogród. Jest to najwygodniejsze rozwiązanie ze względu na to, że można go swobodnie przestawiać, a złożony nie zajmie dużo miejsca. Dodatkowo, w przeciwieństwie do markizy, nie wymaga ingerowania w struktury ściany. Wybierając parasole w kształcie półkola i montowane na zaczepy do barierek i balustrad, nie stracisz również przestrzeni na podłodze.

Żagiel

Metodą najprostszą i zarazem najtańszą jest wybór żagli przeciwsłonecznych. Rozpięty materiał w kształcie trójkąta lub prostokąta, mocowany za pomocą linek do słupów lub dowolnych elementów architektonicznych, pozwala na zacienienie nawet małych balkoników w bloku. Żagiel trójkątny, którego konstrukcja jest lekka, można łatwo zamontować i równie łatwo zdemontować, a po złożeniu nie zajmuje wiele miejsca.

Jak zacienić balkon w bloku?

Balkony w bloku, ze względu na swoją niewielką powierzchnię, bywają wymagające. Mając do dyspozycji małą przestrzeń trudno znaleźć optymalne rozwiązania aranżacyjne, które dodatkowo nie zmniejszy przestrzeni użytkowej. Dobrym pomysłem na zacienienie balkonu od góry jest montaż żagla. Mocno nasłoneczniony balkon można również osłonić specjalną matą, montowaną na barierkach. Maty balkonowe wykonane z tworzyw sztucznych lub naturalnych można przycinać i dopasowywać do wielkości balkonów i tarasów.

balkon

Jeśli natomiast decydujesz się na hodowanie roślin na balkonie, wykorzystaj parapety, balustrady, a przede wszystkim sufit balkonu. Wiszące rośliny w stylowych osłonkach pozwolą Ci stworzyć naturalnie piękny ogród.

Jakie rośliny na balkon?

Balkon pełen kwiatów? Czemu nie! Nie tylko ilość docierającego słońca wpływa na temperaturę panującą na balkonie. Obecność roślin ochładza powietrze, sprawia, że jest bardziej wilgotne, a poza tym kwiaty same w sobie stanowią świetną dekorację. Wybór odpowiednich kwiatów na balkon jest uzależniony od poziomu nasłonecznienia. Inne rośliny sprawdzą się na balkon od południa, a inne od północy. Wybierając roślin kwitnące takie jak pelargonia, bratki, lawenda czy petunia w naturalny sposób wprowadzisz na swój balkon dużo życia.

balkon

Jeśli natomiast wolisz otaczać się uspokajającą zielenią, wybór jest prosty! Najbardziej efektownie wyglądać będą bluszcze i inne rośliny pnące lub płożące. Wśród nich najbardziej imponująco wygąda wilec ziemniaczany, kocanka włochata, bluszcz pospolity. Podwieszone u sufitu lub na zawieszone na balustradzie balkonu mogą tworzyć wspaniałe kompozycje. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat uprawy roślin balkonowych, koniecznie zajrzyj do naszego artykułu o urządzaniu ogrodu na balkonie.