Jak zadbać o bezpieczeństwo w łazience?

Drobne wypadki w łazience mogą prowadzić do niebezpiecznych uszkodzeń ciała. Okazuje się, że zabezpieczenie śliskiej podłogi to nie jedyne zadanie, którego powinniśmy podjąć się w celu zadbania o nasze bezpieczeństwo. Liczy się również odpowiednie oświetlenie, czujniki czy też właściwe przechowywanie chemii. Przydadzą Ci się mata antypoślizgowa do wanny, wieszak na ręczniki czy też zabezpieczenia chroniące dzieci.

Odpowiednie oświetlenie

Zacznijmy od podstaw, czyli od właściwie dobranego oświetlenia naszej łazienki. Punkt lub punkty głównego źródła światła powinny zapewnić prawidłowe oświetlenie całego pomieszczenia. W przypadku łazienki warto wybrać zimniejszą barwę światła, która umożliwi nam dojrzenie najmniejszych szczegółów. Zadbajmy też o prawidłowe oświetlenie wanny lub prysznica.

Mata antypoślizgowa do wanny

Upadki w wannie zdarzają się dość często i są niezwykle niebezpiecze. Takie sytuacje narażają nas nie tylko na utratę zdrowia, ale nawet życia. Każdą wannę warto wyposażyć w odpowiednią matę, która zagwarantuje bezpieczeństwo i większy komfort. Mata antypoślizgowa do wanny sprawdzi się również w większych brodziku. To obowiązkowy element wyposażenia dla osób starszych oraz tych, którzy posiadają małe dzieci.

Dywanik łazienkowy

Wychodząc z wanny łatwo o spektakularną wywrotkę, dlatego warto zadbać o to, żeby nawet zmoczona podłoga nie powodowała ryzyka poślizgnięcia. W tym przypadku doskonale sprawdzi się dywanik łazienkowy, który wchłonie wylaną wodę i zatrzyma stopę w miejscu.

Łazienka z wolnostojacą wanną

Poręcze, uchwyty i siedziska

Osoby starsze korzystając z łazienki często muszą wspomagać się podpieraniem oraz podciąganiem. Poręcze do łazienek wcale nie muszą sprawiać, że nasza łazienka zyska charakter szpitalny. W sklepach znajdziemy designerskie uchwyty, które wkomponowane w pozostałe akcesoria łazienkowe nawet nie wyglądają jak typowe poręcze.

Pod prysznicem warto zamontować dodatkowo wygodne siedzisko, które umożliwi spokojne i komfortowe umycie. Siedziska te są wykonane z tworzywa sztucznego, któremu niestraszny jest kontakt z wodą, więc posłużą przez długie lata.

Czujnik gazu oraz czadu

W łazienkach, w których wodę ogrzewa popularny junkers, obowiązkowym gadżetem jest czujnik gazu oraz czadu. Takie urządzenie może uratować życie Twoje i Twoich domowników. Detektor wykrywa tlenek węgla lub ulatniający się gaz i włącza alarm. Większość czujników zasilana jest poprzez baterie, więc możesz powiesić je nawet w miejscu, gdzie nie masz dostępu do zasilania sieciowego.

Chemia pod kluczem

Jeżeli z łazienki w Twoim domu korzystają dzieci, to koniecznie zabezpiecz całą posiadaną chemię. Proszki do prania, kapsułki czy też żele do mycia WC mogą prowadzić do reakcji alergicznych, utraty wzroku, a w przypadku przedostania się do układu pokarmowego nawet zgon. Środki chemiczne umieść w szafce umiejscowionej na znacznej wysokości lub zainwestuj w specjalne zabezpieczenia, dzięki którym dziecko nie będzie w stanie otworzyć szafki lub szuflady.

Dwójka dzieci w łazience

Ręczniki pod kontrolą

Okazuje się, że niebezpieczeństwa kryją się nawet w naszych ręcznikach. Tekstylia łazienkowe, których nie przechowujemy w odpowiedni sposób, mogą być siedliskiem groźnych bakterii i grzybów. Jak prawidłowo przechowywać ręczniki? Najlepiej zakupić odpowiedni stojak, który umożliwi prawidłowe rozwieszenie ręczników. Zwykłe uchwyty oraz suszenie na grzejnikach nie sprawdzają się, ponieważ w pierwszym przypadku ręczniki bardzo wolno schną, a w drugim bakterie zyskują idealne warunki do rozwoju (ciepło i wilgoć).

Nie bez znaczenia jest też często wymiana ręczników oraz pranie w wysokiej temperaturze, która zagwarantuje pozbycie się wszystkich drobnoustrojów.

Właściwe umiejscowienie sprzętów

Pamiętaj, że suszarka, lokówka czy elektryczna maszynka nie powinny znajdować się w zasięgu źródła wody. Przechowuj sprzęty z dala od umywalki, wanny lub kabiny prysznicowej. Dodatkowo zadbaj o każdorazowe wyciąganie wtyczki urządzenia z gniazdka.

Suszarka do włosów

Obowiązkowa ósemka - lista zadań do wykonania

  1. Zamontuj w łazience odpowiednie oświetlenie.
  2. Kup matę antypoślizgową do wanny lub brodzika.
  3. Kup duży dywanik łazienkowy i umieść go przy wyjściu z wanny lub spod prysznica.
  4. Jeżeli potrzebujesz, zamontuj uchwyty i poręcze.
  5. Jeśli korzystasz z domowego ogrzewania wody, to zamontuj czujnik tlenku węgla.
  6. Zabezpiecz całą chemię przed dziećmi.
  7. Zadbaj o odpowiednie suszenie i częstą wymianę ręczników.
  8. Upewnij się, że sprzęty elektryczne znajdują się z dala od źródła wody.