Jak zadbać o czyste i przejrzyste okna?

Mycie okien to podobnie jak sprzątanie domu, czynność która wzbudza nas przerażenie, niechęć i często nerwy. W zależności od tego czy mieszkamy w bloku czy w domku jednorodzinnym, ilość okien może się zwiększać. Tak jak z każdą czynnością, podczas mycia okien istnieje ryzyko popełniania błędów które wzięły się z przyzwyczajeń lub porad, które niestety nie mają nic wspólnego z dobrym efektem i funkcjonalnością. Zamierzasz wymyć okna ale nie masz pewność jak się za to zabrać? Pokażemy Ci jak zadbać o czystość i przejrzystość twoich okien, oraz o ich konserwację. Okna na świat muszą być czyste! Zaczynamy!

Środki do mycia

Mycie okien nie należy do skomplikowanych czynności. Znajomość dobrych i sprawdzonych sposobów to klucz do sukcesu w tej sytuacji. Na rynku dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do czyszczenia szkła. Pamiętaj żeby nie używać żadnych past i środków o działaniu żrącym, nie wolno też zdrapywać zanieczyszczeń za pomocą ostrych narzędzi.

Można kupić również specjalne szczotki do czyszczenia okien, które możemy dostać już w cenie około 9 złotych. Papierowe ręczniczki, ściereczki oraz gumowa ściągaczka do szyb, to również niezwykle przydatne narzędzia do czyszczenia i mycia okien. Jeżeli chcesz jeszcze większej dokładności polecamy specjalny odkurzacz do okien. Ważnym trikiem jest też to że płyn do mycia okien może zostać zastąpiony przez ciepłą wodę z octem. Proporcje takiego połączenia to jedna część octu na cztery części wody.

Kobieta czyszcząca okno ściereczką

Plan działania

Zacznij najpierw od ram okien. Zarówno te drewniane jak i plastikowe najlepiej jest myć wodą z rozcieńczonym płynem do mycia naczyń. Środki do szyb mogą zawierać amoniak co może źle wpłynąć na farbę czy lakier którym pomalowane zostały ramy. Drewniane ramy możemy pielęgnować mleczkiem, warto go użyć ponieważ tworzy niewidoczną warstwę przez którą nie dostaje się brudu oraz przeciwdziała utlenianie się lakieru. Nie zapominajmy też o wymyciu zewnętrznych parapetów. One też wymagają czystości.

Okna najlepiej jest myć co cztery lub co część tygodni.

Następnie najlepiej jest rozprowadzić płyn do czyszczenia szkła, spryskać szyby z dwóch strony a następnie za pomocą mopów i szczotek przecierać szyby. Dobry sposobem na pozbycie się smug jest używanie specjalnych ściereczek z mikrofibry. Dostępne są również elektryczne myjki które mają regulowaną moc ssania.

Strużki wody które zostały na szybach najlepiej jest usunąć za pomocą suchej ściereczki. Nie chcemy przecież dodatkowych smug które powstały przez naszą nieuwagę. A właśnie podczas mycia okien mamy tendencję do braku skupienia, chcąc cały proces zakończyć jak najszybciej się da. Nie popełniajmy tego błędu!

Kobieta profesjonalnie czyszcząca szybę okienną

O czym warto pamiętać

Osoba myjąca okna często zapomina o kilku ważnych sprawach.

Pierwsza z nich to czas i pora dnia kiedy zamierzamy wymyć okna. Wiele osób sądzi że najlepsza pora na mycie to ciepłe, słoneczne dni. Nic bardziej mylnego! Pod wpływem słońca woda na szybach szybciej paruje, co sprawia że możesz nie zdążyć wytrzeć na okna na sucho. Powstaną wtedy niepotrzebne zacieki i smugi.

Dla odwrotności, nie powinno się też myć okien podczas przymrozków albo silnych mrozów. Szkło w takich warunkach robi się kruche i niewytrzymałe. Zapominając o tym, jednym nieuważnym, silnym ruchem możemy sprawić że szyba nam pęknie. Nie myślmy o myciu okien również w dni deszczowe albo podczas silnych wiatrów. Jeżeli mówimy już o porze dnia, pamiętaj żeby nie zabierać się za to po ciężkim dniu. Każdy z nas ceni sobie czas. Mycie okien jednak wymaga go więcej, wymaga też skupienia i siły jeżeli chcemy żeby okna były czyste. Dlatego najlepiej jest się zabierać za tą czynność będąc wypoczętym.

Pamiętaj również o tym by nie przecierać okna na sucho przed myciem. To częsty błąd popełniany przez osoby myjące. Niewielkie drobiny mogą porysować szkło w trakcie przecierania. I przypominamy jeszcze raz, najpierw framugi, następnie ramy, potem szyby a na końcu parapet. Taka kolejność pozwoli nam wymyć wszystko dokładnie i zapobiegnie przenoszeniu się zabrudzeń oraz niepotrzebnym zaciekom.

Warto również pamiętać o częstej zmianie wody i płynu.

Czyste i przejrzyste okno na środku pokoju

To nie koniec!

Kiedy wykonamy już wszystkie czynności związane z ramami, fugami, parapetami i szybami, pomyślmy o dobrym wypolerowaniu okien. Tutaj niezawodne będą ręczniczki papierowe które nie pozostawiają po sobie żadnych drobin oraz kłaczków a poza tym doskonale wchłaniają wilgoć. Do polerowania okien również doskonale nadają się stare gazety, umieszczona na nich farba drukarska ma działanie nabłyszczające. Niektórzy również preferują niepotrzebne już, elastyczne rajstopy podczas polerowania okien. Niezwykle ważne są ruchy które wykonujemy podczas polerowania. Najpierw z góry na dół a następnie wrzesz. Takie ruchy zapewnią uniknięcie powstania niepotrzebnych smug.

Czyste okna to więcej światła w domu, błysk oraz twój uśmiech na twarzy. Wystarczy tylko dobrze zaplanować dzień mycia, czynności z tym związane i mieć dobór skutecznych środków, które pozwolą nam na usunięcie zanieczyszczeń z szyb. Dzięki nabytej wiedzy unikniesz pozostających tu i ówdzie smug. Pamiętaj również o porze dnia, pogodzie i swoim samopoczuciu. Mycie okien, to jak wiele innych czynności w których w grę wchodzi czyszczenie, proces w którym możemy popełnić kilka błędów a już będziemy musieli zaczynać wszystko od nowa. Najgorszym chyba wynikiem popełnianych błędów będą powstające rysy. A w takim przypadku nie pomoże żadne polerowanie, tylko wymiana szyby. A tego warto uniknąć.

Czyste okna na świat błyszczą i przyjemnie się na nie patrzy. Przez nie również, nieprawdaż?