Jak zadbać o dobre miejsce do snu?

W łóżku spędzamy zwykle 1/3 swojego życia, więc niezwykle ważne jest odpowiednie przygotowanie miejsca, w którym śpimy. Nie bez znaczenia są rodzaje poduszek, twardość materaca, prześcieradło z gumką czy też materiał, z którego wykonana została pościel. Jak wybrać właściwe dla siebie elementy, żeby wreszcie zacząć się wysypiać? Poniżej znajdziesz kilka porad i dowiesz się, jak zadbać o dobre miejsce do snu.

Jeżeli nie wysypiasz się we własnym łóżku mimo tego, że śpisz 7-9 godzin, to znak, że być może masz źle dobrany materac lub poduszkę. Na co zwrócić uwagę w sypialni? Oto kilka zagadnień, które rozwiniemy w dalszej części poradnika:

  • rodzaj poduszki,
  • rodzaj materaca,
  • forma prześcieradła,
  • materiał pościeli,
  • zaciemnienie pomieszczenia,
  • wystrój wnętrza.

Stawiamy na pierze czy nowoczesne pianki?

Zacznijmy od podstaw, czyli od poduszki, która odpowiada za dobre podparcie górnej części kręgosłupa podczas snu. Aby wybrać odpowiednią poduszkę, powinniśmy zastanowić się wcześniej nad tym, w jakiej pozycji najczęściej śpimy. Jeżeli preferujesz spanie na boku lub na plecach, to bardzo ważnym zagadnieniem jest zwrócenie uwagi na wysokość poduszki. Leżąc, Twój kręgosłup powinien układać się w linii prostej. Zdecyduj się na zakup poduszki, która idealnie wypełni przestrzeń pomiędzy szyją a materacem.

Osoby, którym zdarza się spać na brzuchu, powinny pomyśleć o zmiennie pozycji. Spanie na brzuchu wymusza nienaturalną pozycję kręgosłupa i może prowadzić do wielu schorzeń. Jeżeli jednak ciężko Ci zmienić przyzwyczajenie, to wybierz poduszkę jak najniższą.

Para wybiera poduszkę do spania

Nasze babcie spały na poduszkach wypełnionych pierzem i jeżeli nie jesteś alergikiem, to nadal jest to dobry wybór. Jeżeli chcesz zdecydować się jednak na poduszkę syntetyczną, to najlepszych wyborem będzie pianka termoelastyczna. Materiał ten doskonale dopasowuje się do Twoich kształtów i zapewnia podparcie każdej części głowy i szyi.

Materac twardy, średnio twardy czy miękki?

Wybór odpowiedniego materaca jest równie ważny, jak wybór dobrej poduszki. Materac powinien być dopasowany do wagi ciała. Jeżeli ważysz 70 kilogramów i jesteś wysoki, to możesz zdecydować się na materac o większej miękkości. Dla tych, których waga przekracza 80 kilogramów przy niższym wzroście, najodpowiedniejsze będą materace twardsze.

W przypadku wyboru materaca nie bez znaczenia jest też pozycja, w której śpimy. Jeżeli lubimy spać na boku, to wybór formy materaca jest bardzo ważny. Warto postawić na ten twardszy, który dopasowuje się do kształtów Twojego ciała.

Kobieta śpi na dużym łóżku

Czy warto postawić na prześcieradło z gumką?

Prześcieradła z gumką skradły serca ludzi na całym świecie, a to wszystko za sprawą wygody spania. Taki rodzaj prześcieradła nie zsuwa się podczas snu i zawsze zostaje na swoim miejscu. Dodatkowo nie trzeba go poprawiać podczas ścielenia łóżka. Niektórzy narzekają jednak na formę przechowywania – prześcieradło z gumką zdecydowanie trudniej jest złożyć i może zajmować w szafie nieco więcej miejsca.

Najlepiej wyśpisz się w bawełnie

Bawełna to włókno, które wyróżnia się odpowiednią wentylacją, dzięki czemu osoba śpiąca pod kompletem pościeli z bawełny nie poci się tak bardzo, jak to jest w przypadku pościeli z materiałów syntetycznych. Bawełna jest włóknem, a powstałe z niej tkaniny to między innymi: flanela, satyna, perkal, kora, adamaszek czy batyst.

Sypialnia z porannym światłem

Dobrym wyborem jest też pościel z lnu, która świetnie izoluje zimno i można ją prać w wysokiej temperaturze, dzięki czemu pozbywamy się bakterii. Ceniona jest także pościel jedwabna. Wyróżnia się ona delikatnością i wrażeniem chłodu.

Odpowiednie zaciemnienie na wagę złota

Jeżeli przez nasze sypialniane okna wpada za dużo światła ulicznego, to ciężko będzie nam zasnąć. Rozwiązaniem tego problemu mogą być zasłony zaciemniające, które umożliwią osiągnięcie niemal całkowitego zaciemnienia pomieszczenia. Problemem może być jedynie większy problem z wybudzeniem, ponieważ w tym przypadku nie ma co liczyć na to, że w rozbudzeniu pomogą promienie słoneczne.

Odpoczynek i relaks

Mówi się, że najlepiej odpoczywamy we wnętrzach, które charakteryzują się stonowanymi kolorami i które nie zawierają zbyt dużej ilości ozdób. Okazuje się, że jest to jednak sprawa bardzo indywidualna. Są osoby, które relaksują się przy przewadze koloru fuksji i turkusu, a inne osiągną spokojny sen tylko w towarzystwie bieli, szarości i beżów.

Jeżeli jesteś w trakcie urządzania swojej sypialni, to dokładnie przemyśl zakup poduszki i materaca. Doskonałym zakupem może okazać się również prześcieradło z gumką i komplet pościeli z bawełny lub jedwabiu. Pamiętaj, żeby urządzać pomieszczenie według swoich indywidualnych potrzeb. Stwórz sobie sypialnię, która stanie się Twoją oazą i krainą zapewniającą błogi sen.