Jak zagospodarować przestrzeń łazienki?
Funkcjonalna i praktyczna, czy też komfortowa niczym domowe spa - łazienka jest naszą prywatną strefą relaksu i odpoczynku. Może być ona urządzona w sposób tradycyjny albo łamać ogólnie przyjęte zasady. Istnieje wiele sposobów na zagospodarowanie łazienki. Niezależnie od tego, czy pragniesz, aby była ona minimalistyczna, surowa, eklektyczna, czy też z elementami boho, pamiętaj, że łazienka musi być przede wszystkim funkcjonalna i zaspokoić wszystkie Twoje potrzeby związane z higieną oraz relaksem. W tym artykule przedstawimy kilka praktycznych wskazówek dotyczących aranżacji przestrzeni łazienkowej.
Wanna czy prysznic?
Jest to kluczowe pytanie, które zawsze pojawia się podczas projektowania łazienki. Odpowiedź na nie musi być rozpatrywana pod kątem zarówno Twojego stylu życia, jak i, przede wszystkim, wielkości i funkcjonalności pomieszczenia jakim dysponujesz. Nawet największy zwolennik długich kąpieli nie poradzi nic na niewielki metraż łazienki w kawalerce. Zanim więc wybierzesz styl swojej nowej łazienki, podejmij decyzję - wanna czy prysznic?
Dysponując dużą przestrzenią możesz pozwolić sobie na oba rozwiązania. Na nieco mniejszych metrażach możesz zastosować rozwiązania w postaci armatury dwa w jednym. Natomiast w malutkiej łazience najlepiej sprawdzi się kabina prysznicowa. Jeżeli zdecydowałeś się na wannę, możesz sięgnąć po jej glamourową odsłonę ze stylizowanymi nóżkami i pięknie wyeksponować ją, by stanowiła główny element, wokół którego zbudujesz całą koncepcję aranżacyjną. Możesz też postawić na funkcjonalność i wybrać klasyczną wannę pod zabudowę.
Decydując się na prysznic zastanów się nad rodzajem deszczownicy, która to zyskała ogromną popularność w ostatnich latach. Przestrzeń prysznicowa daje Ci dodatkowe możliwości aranżacyjne. Możesz ją zostawić otwartą lub zabudować taflą ze szkła czy pleksi, bądź odgrodzić gustowną ścianką. Bogactwo wyboru jakie oferują profesjonalne salony pozwoli Ci zdecydować się na to, co najlepiej sprawdzi się w przestrzeni Twojej łazienki i spełni wszystkim Twoim oczekiwaniom. Nie bój się skorzystać z doświadczenia pracowników takich salonów. To profesjonaliści, którzy nie tylko doradzą, ale pomogą opracować projekt i dobiorą odpowiedni dla nas sprzęt. Zwizualizują Twoją koncepcję. Dzięki temu nawet tak banalna decyzja jak wybór między wieszam czy nie wieszam zasłonki prysznicowe będzie łatwiejsza do podjęcia. Taka wizualizacja pozwoli także ocenić odległości, tak by rozmieszczenie było logiczne i komfortowe, dobrać rozmiary urządzeń i mebli łazienkowych oraz prawidłowo określić ilości materiałów, jakie musimy zamówić na podłogi i ściany. I tu dochodzimy do kolejnej istotnej kwestii.

Co zamiast płytek?
Ceramiczne, imitujące beton, drewno, marmur – wybór kafli łazienkowych jest ogromny. Podobnie jest z ich wymiarami, fakturą i kolorystyką. Są one najbardziej popularną formą pokrycia ścian i podłóg łazienkowych oraz dają ogromne możliwości aranżacyjne. Kafle coraz rzadziej występują jednak jako monochromatyczna całość lub zintegrowana linia stylistyczna. W łazienkowych aranżacjach popularniejsze staje się łącznie ze sobą różnych materiałów. Wprowadzane jest drewno, betonowe płyty, szklane panele, kamień.
Wolne przestrzenie między płytkami pokrywane są specjalistycznymi nowoczesnymi farbami lub tapetami, które w kontakcie z wodą, czy zabrudzeniami są równie praktyczne jak płytki ceramiczne. Pamiętajmy, że zarówno płytki, drewno, czy beton dają nam także możliwości zabudowywania i zagospodarowywania przestrzeni łazienkowej. Stworzone z nich półki czy wnęki mogą pełnić rolę miejsc do przechowywania, ale pozwalają też na rozmieszczenie i wyeksponowanie elementów dekoracyjnych. We współczesnej łazience goszczą już nie tylko świece i puzderka, ale pojawiają się w niej coraz częściej grafiki, obrazy, czy rzeźby, mające na celu zaakcentować stylistykę całości aranżacji.

Meble do łazienki
W dzisiejszych czasach, mówiąc o meblach łazienkowych mamy na myśli nie tylko szafkę podumywalkową, czy schowane za lustrem półeczki na drobne kosmetyki. W łazienkach coraz częściej pojawiają się niespotykane w tej przestrzeni postarzane komody, fotele, desingnerskie drabinki na ręczniki, czy drewniane stoliczki. W odwrocie to tych mniej typowych rozwiązań zwolennicy bardziej funkcjonalnych wnętrz tworzą projekty zabudowy szafkowej równie precyzyjne i rozplanowane jak te kuchenne, obudowując szafkami na wzór kuchni znajdujący się w łazience sprzęt, wyposażając je w systemy samozamykania, podświetlenia itp. Oczywiście, najprostsza droga to skorzystać z gotowych rozwiązań, których producenci, wprowadzając linie stylistyczne dbają by współgrały one z ofertą armatury. Takie specjalistyczne linie łazienkowe to też gwarancja jakości materiałów, które będą musiały sprawdzić się w niełatwych, łazienkowych warunkach narażane na wilgoć i środki chemiczne. Niezależnie jednak jakiego wyboru dokonasz, pamiętaj, że w łazience zwłaszcza tej małej ergonomia musi być decydująca.

To co oczywiste wcale nie musi być oczywiste
Taka zasada pięknie sprawdza się we współczesnych łazienkach. Począwszy od grzejników, które mogą być desingnerskim majstersztykiem, skończywszy na oświetleniu i lustrach. Wszystkie te elementy to klasyki łazienki, coraz częściej jednak wybierając je sięgamy po te z nich, które wcześniej ze względu na ich formę i styl zarezerwowane były do innych pomieszczeń, i które dotąd z łazienką nie były kojarzone. I tak oto pojawiają się w łazience szklane żyrandole albo boho lampy. Obok lustra, zawisają salonowe kinkiety. A i samo lustro bardziej przypomina te, które na co dzień gości w holu czy salonie. Zasłonki prysznicowe pokrywają się nietypowymi wzorami i kolorami. Haczyki na ręczniki przybierają nieoczywiste formy, a często zastępowane są wystylizowanymi stojakami, które na pierwszy rzut więcej mają wspólnego z dziełem sztuki niż łazienkowym wieszakiem. Taka nieoczywista łazienka pozwala nam na eklektyzm i wrzucenie w łazienkowe standardy mniej oczywistych elementów takich jak drewniane pieńki, wiklinowe fotele. Elementów niby przypadkowych, ale tylko pozornie, i co zaskakujące świetnie odnajdujących się również w łazienkowej przestrzeni.