Jak zapewnić najmłodszym bezpieczną zabawę w przydomowym ogrodzie?

Najmłodsi chętnie spędzają czas wolny na świeżym powietrzu. Warto byś nieustannie zachęcał dzieci do jak największej aktywności pod chmurką zapewniając im odpowiednie miejsce do bezpiecznej zabawy i relaksu w ogrodzie. Tak – bezpieczeństwo to warunek konieczny. Chcesz przecież upewnić się, że nic nie zagraża Twoim pociechom, szczególnie wtedy, kiedy czeka ich zabawa w ogrodzie. Stwórz swoim skarbom przestrzeń do psot, gdzie poza rozrywką, będą też mogły odpocząć i coś przekąsić.

Mały odkrywca

Dzieci uwielbiają towarzystwo. Z radością zapraszają do siebie swoich kolegów i koleżanki, by wspólnie się bawić. A jeśli dodatkowo dysponujesz pięknym i okazałym ogrodem, małych gości możesz spodziewać się jeszcze częściej. Niestety, to co dzieciom sprawia frajdę, dla dorosłych zazwyczaj jest pewnego rodzaju utrapieniem. I to nie dlatego, że nie lubimy towarzystwa przyjaciół naszych pociech. Kłopotliwym może okazać się fakt, że nagle mamy pod opieką kilkoro małoletnich rozbójników, którzy z pewnością nie usiedzą w miejscu dłużej niż kilka minut. Zatem jak zawczasu dobrze się przygotować, by zapewnić swoim dzieciom i ich towarzyszom bezpieczną i beztroską zabawę na świeżym powietrzu?

Dzieci bawiące się w ogrodzie

Organizacja przestrzeni

Klucz do sukcesu każdego rodzica. Wyznacz miejsca w ogrodzie, w których urządzisz kącik dla najmłodszych. Odpowiednie planowanie pomoże Ci wybrać dogodne miejsce, z którego będziesz mógł swobodnie obserwować dzieci. Nie daj im szansy na nudę. Zapewnij im możliwość zabawy zaopatrując się na przykład w piaskownicę czy mały plac zabaw z drewnianym domkiem i drabinkami oraz zjeżdżalnią. Takie atrakcje z pewnością zainteresują najmłodszych i nie pozwolą im narzekać na nudę. Dodatkowym atutem wydzielonej strefy zabaw będzie ochrona Twoich grządek, rabat i pieczołowicie pielęgnowanych klombów. Dając najmłodszym ich prywatną strefę rozrywki nie ryzykujesz tym, że nagle zainteresują się roślinnością w ogrodzie lub zaczną biegać wśród roślin, nieumyślnie je niszcząc.

Dzieci skaczące na trampolinie

Jak zadbać o dobrą zabawę?

Piaskownica z zabawkami, piłki, huśtawki, drabinki powinny zdać egzamin. A w wyjątkowo ciepłe dni? Może basen lub zjeżdżalnia wodna? Jeśli chcesz uczestniczyć w zabawie lub skierować ją na bardziej rozwojowe tory, przygotuj rozwiązywanie zagadek, konkursy sprawnościowe albo rysunkowe z małymi, symbolicznymi nagrodami dla dzieci. Rywalizacja i świetna zabawa dadzą Wam wszystkim wiele radości. Im bardziej aktywne dzieci, tym bardziej Ty musisz się wykazać. Nie dawaj im szansy na bieganie samopas bez planu. Takie sytuacje często wymykają się spod kontroli, a gromadka krzyczących i ganiających w kółko bez celu dzieci może okazać się naprawdę trudna do opanowania.

Dzieci w ogrodzie

Bezpieczeństwo najmłodszych

Dobra zabawa powinna iść w parze z Twoją troską o dzieci. Teren placu zabaw, który dla nich zorganizujesz powinien znaleźć się w możliwe jak najbardziej bezpiecznym miejscu - z dala od stawu czy oczka ogrodowego, nierównego terenu, a także w odpowiedniej odległości od kolczastych roślin i ciernistych krzewów. Eliminuj zagrożenia. Upewnij się, że narzędzia, których używałeś dzień wcześniej do pielęgnacji ogrodu są schowane w garażu, altance czy chociażby w skrzynce z narzędziami i że najmłodsi nie mają do nich absolutnie dostępu. Znajdujący się o ogrodzie parasol powinien być ustabilizowany z pomocą odpowiedniej podstawy pod parasol. Nie chcesz przecież doprowadzić do sytuacji, w której silny podmuch wiatru przewróci parasol, który może zagrozić bezpieczeństwu bawiących się nieopodal dzieci. Wybierz więc podstawę betonową, która dzięki swojej masie bez trudu utrzyma parasol w miejscu, nawet podczas gwałtownych i trudnych do przewidzenia zmian pogody.

Dzieci podczas posiłku na świeżym powietrzu

A jeżeli Twojego pociechy się zmęczą, pomóż im odpocząć i podaruj odrobinę relaksu podczas przygotowanego przez siebie posiłku. Upewnij się, że wygospodarujesz kącik, w którym dzieci będą mogły usiąść i spokojnie się napić czy posilić. Dobrym pomysłem na ustawienie stolika z napojami i przekąskami będzie nieco bardziej zacieniona część ogrodu, oddalona odpowiednio od strefy aktywności i zabawy. Smaczne, kolorowe i ciekawe przysmaki oraz domowej roboty lemoniada przyciągną uwagę najmłodszych i pozwolą Ci się upewnić, ze nie spędzają one za dużo czasu na słońcu. Pamiętaj też, by mieć pod ręką nakrycie głowy dla najmłodszych!

Zabawa w ogrodzie

Zachęcając dzieci do przebywania na dworze, zadbaj by czekała na nich ekscytująca, ale jednocześnie bezpieczna zabawa w ogrodzie. Przygotuj się na pełne radości i dziecięcych aktywności popołudnia, podczas których sam będziesz korzystać z pięknej pogody. Nie pozostawiaj dzieci nigdy bez nadzoru! Nie jesteś w stanie do końca przewidzieć, co wpadnie do głowy małym poszukiwaczom przygód, więc miej ich zawsze na oku!