Jak zaplanować udane letnie przyjęcie z grillem?

Jednym z najlepszych sposobów na cieszenie się upalnymi i leniwymi dniami lata jest zaproszenie przyjaciół na ucztę na świeżym powietrzu. Jeśli chcesz, aby zabawa przy grillu była idealna, poniższe wskazówki z pewnością okażą się dla Ciebie przydatne. W tym artykule dowiesz się, jak przygotować i zaplanować udane letnie przyjęcie z grillem.

1. Sprawdź stan swojego sprzętu

Przed wysłaniem zaproszenia upewnij się, że Twój grill oraz akcesoria do grillowania są w dobrym stanie i nadają się do pracy. Ponadto, określając liczbę gości, upewnij się, że rozmiar grilla pozwoli ci gotować dużo jedzenia, ponieważ chcemy uniknąć niezręcznych chwil na przyjęciu. Ponadto, jeśli chcesz pokazać się jako utalentowany kucharz, doskonałym rozwiązaniem byłby duży grill z obszarem przygotowawczym.

termometr do grilla

2. Pomyśl o wygodnych siedzeniach dla gości

Zaproszone osoby będą potrzebowały wygodnego miejsca zarówno do siedzenia, jak i do jedzenia. Jeśli obszar, na którym organizujesz grillowe przyjęcie jest spory, możesz postawić na nim przestronną ławkę albo dwie. Ale jeśli Twoja impreza odbywać się będzie na niewielkiej przestrzeni, możesz zaoferować swoim znajomym kompaktowe składane krzesła.

Zadbaj o dostępność różnych opcji, aby każdy czuł się wygodnie. Niektórym gościom nie będzie przeszkadzało trzymanie talerzy na kolanach, podczas gdy inni zdecydowanie woleć będą zjeść przy stole. Jeśli nie masz możliwości rozłożenia wielu mebli ogrodowych, możesz wykorzystać palety, aby stworzyć prowizoryczne stoliki lub inne meble. Nie zapomnij przygotować także tac lub desek do serwowania.

Spotkanie z przyjaciółmi w ogrodzie

3. Przygotuj się

Nawet jeśli planujesz najzwyklejsze, proste i przyjemne przyjęcie z grillem, powinieneś je starannie zaplanować. Pamiętaj, aby zapytać gości o ich preferencje dietetyczne i napisać listę zakupów. Dzień przed imprezą konieczne będzie zarezerwowanie sobie czasu na marynowanie mięsa, przygotowywanie sałatek i szaszłyków, przygotowanie zestawu akcesoriów do grilla oraz sprawdzenie stanu mebli ogrodowych (na przykład składanych leżaków).

Zestaw akcesoriów do grilla emako

4. Zadbaj o bezpieczeństwo

Podczas przyjęcia, postaraj się uniknąć potłuczonego szkła i popękanych talerzy. Najlepiej jest zastąpić zwykły zestaw naczyń plastikowymi talerzykami piknikowymi. Możesz także wybrać plastikowe bądź metalowe kubeczki zamiast szklanek.

Dodatkowo, zadbaj o to, aby wszystkie miejsca na grilla lub ognisko znajdowały się odpowiednio daleko od suchej trawy lub gałęzi drzew. Podczas upałów, trzeba wyjątkowo ostrożnie obchodzić się z ogniem. Po zakończonej imprezie dokładnie posprzątaj wszystkie szklane butelki.

Spotkanie znajomych na grillu

5. Przygotuj różne napoje

Jeśli planujesz dużą ilość napojów, pomyśl nad odpowiednim dla nich miejscem. Możesz, na przykład, przeznaczyć osobny stolik na napoje zarówno te alkoholowe, jak i bezalkoholowe. Zadbaj o to, aby Twoim gościom nie zabrakło wody mineralnej, różnych syropów smakowych, soków owocowych dla dzieci, oraz napojów gazowanych. Podczas upalnych dni, warto także zadbać o chłodną temperaturę napojów. Wiadra na lód mogą okazać się doskonałym rozwiązaniem na schładzanie napojów.

Spotkanie w ogrodzie przy grillu

6. Utwórz strefę rozrywki dla dzieci

Strefa rozrywki dla dzieci to dobry pomysł, który zapewni dzieciom zajęcie podczas, gdy dorośli będą bawić się w swoim towarzystwie. Ważne jest, abyś wyznaczył strefę rozrywki w miejscu bezpiecznym i najlepiej oddalonym od grilla. Dzieci uwielbiają namioty, dlatego jeśli postawisz duży namiot w stylu marokańskim i wypełnisz go dywanami, poduszkami i kocami, z wielkim prawdopodobieństwem zaspokoisz dziecięce potrzeby podczas swojej imprezy.

Mama asystuje synowi podczas grillowania

7. Przygotuj pyszne desery

Podczas swojego przyjęcia z grillem, poza pełnieniem roli organizatora, z pewnością zechcesz odpocząć i porozmawiać ze znajomymi, nie rozpraszając się dodatkową pracą. Dlatego jeśli planujesz, aby w menu zagościły desery, radzimy z wyprzedzeniem przygotować proste i smaczne słodkości. Dobrym wyborem będą na przykład lekkie ciasta z dżemem, które można jeść z rękami bez talerzy. Alternatywnie, jeśli zależy Ci na czymś naprawdę wyjątkowym, możesz pomyśleć o stworzeniu swego rodzaju baru lodowego, gdzie każdy z gości mógłby nałożyć sobie parę gałek lodów o różnych smakach. Ten pomysł wymaga jednak o wiele więcej przygotowań i zastosowania rozwiązania, które pozwoliłoby na utrzymanie odpowiednio niskiej temperatury. Nie mniej jednak, gorąco zachęcamy do eksperymentowania!

Kobieta jedząca ciasto podczas grilla

8. Nie pozwól, aby deszcz zniszczył Twoją imprezę

Może się zdarzyć, że w trakcie trwania Twojego przyjęcia z grillem, nieprzewidywalna pogoda zaskoczy Cię hojną ulewą. Pomyśl o wszystkich możliwych opcjach, które pozwolą Ci przenieść przyjęcie w przypadku niepogody. Może to być „tymczasowa” altana lub namiot ogrodowy. Możesz także rozłożyć w swoim ogrodzie kilka dużych parasoli, pod które łatwo i szybko goście zdołają się przenieść, oraz które uratuję grille i akcesoria przed zamoknięciem.

Polkolisty-parasol-ogrodowy w czarnym-kolorze

9. Oświetlenie

Jeśli planujesz imprezę, która z dziennego grillowania płynnie przejdzie w wieczorną ucztę, pamiętaj, aby zająć się odpowiednim jej oświetleniem. Ciepłą i przyjemną atmosferę w prosty sposób stworzysz, wykorzystując świece lub różnego rodzaju lampki na baterie, bądź lampy solarne. Odpowiednie oświetlenie imprezy jest ważne również ze względu na bezpieczeństwo Twoje i Twoich gości ponieważ dzięki niemu uniknąć można potknięcia się o konar drzewa lub postawienia nogi na ostrym przedmiocie.

lampy solarne ogrodowe

10. Ciepło

Gdy zapadnie noc, przygotuj dużą ilość koców, aby goście mogli się nimi przykryć. Aby uzyskać dodatkowe źródło ciepła, możesz także rozpalić ognisko lub wykorzystać do tego palenisko (jeśli takie posiadasz). Zarówno ognisko, jak i rozpalone grille będą nie tylko przyjemnie ogrzewać wszystkich uczestników przyjęcia z grillem, lecz także dodatkowo oświetlą przestrzeń.

Mamy nadzieję, że przedstawiony przez nas plan na udane letnie przyjęcie z grillem pomoże Ci w organizacji doskonałej imprezy. Wszystkie przedstawione przez nas pomysły możesz oczywiście zmodyfikować w zależności od własnych potrzeb.

Ognisko w ogrodzie