Jak zautomatyzować pielęgnację ogrodu i roślin doniczkowych?

Ogrodnictwo jest przyjemnym zajęciem, ale też i czasochłonnym. Dlaczego by więc nie zautomatyzować bardziej wymagających zadań w celu zyskania większej ilości wolnego czasu?

Ciężko wyobrazić sobie ogród bez pięknych kwiatów, roślin, oraz zadbanego trawnika. Aby jednak cieszyć się spokojnym wypoczynkiem przed domem, należy zadbać o prawidłową pielęgnację tej przestrzeni. Wiele osób nie przepada za reguralnym koszeniem trawy, wyrywaniem chwastów, nawadnianiem roślin doniczkowych, oraz podlewaniem trawnika. Jak zatem rozwiązać problem prac w ogrodzie, zadbać o okresowe koszenie, zwalczyć chwasty i szkodniki oraz nawodnić glebę bez dużego wysiłku? Wszystkie te czynności muszą być wykonywane w określonej kolejności a także wymagają specjalnego sprzętu - pielęgnacja ogrodu wyłącznie przy pomocy łopaty i węża ogrodowego będzie absolutnie nieskuteczna. W tym artykule przedstawimy kilka ciekawych pomysłów na poradzenie sobie z pielęgnacją ogrodu oraz znajdujących się w nim roślin.

Potrzeba podlewania trawnika

Zraszanie krzewow i ogrodu

Jeśli jako właściciel ogrodu z pewnością pragniesz cieszyć się jego pięknym wyglądem. Jednak aby tak się stało, musi być on reguralnie podlewany, zwłaszcza podczas suchej pogody w okresie wiosenno-letnim. Brak wody powoduje znaczne pogorszenie się wyglądu trawnika oraz roślin doniczkowych znajdujących się w ogrodzie. Suchy trawnik traci swój zielony kolor i nabiera szarawego odcienia. Jednocześnie większość chwastów doskonale toleruje suszę i, korzystając z tej okazji, zajmuje duży obszar ogrodu. Podlewanie jest zatem kluczową kwestią w utrzymaniu pięknego i nasyconego kolorami ogrodu.

Automatyczny sprzęt do podlewania trawników

Jeśli zależy Ci na bardziej zaawansowanym sprzęcie do automatycznego podlewania trawnika, na rynku znajdziesz różnego rodzaju urządzenia takie jak: automatyczne zraszacze obrotowe, zegary do węży i zraszaczy, stacje pogodowe wyposażone w specjalistyczne czujniki. Z pomocą tych rozwiązań możesz stworzyć własny sprzęt do automatycznego podlewania trawnika. Dostarczanie wody do roślin w automatycznych systemach nawadniania odbywa się na różne sposoby. Może to być nawadnianie standardowe, nawadnianie kropelkowe, a nawet odżywcza mgła.

Wraz z rozwojem nowych technologii ulepszane jest wyposażenie do autowateringu, a jego możliwości rozszerzają się. Wkrótce będzie możliwe nakarmienie roślin odżywczymi mieszankami roślin, możliwość kontrolowania miejsca w trybie offline.

Półautomatyczne systemy nawadniania

Istnieje kilka pomysłowych i niedrogich alternatyw dla w pełni zautomatyzowanych systemów nawadniania. Jeśli zatem nie przekonuje się zainwestowanie w systemy wspomniane w punkcie wyżej, poniżej przedstawiamy dwie alternatywy, dzięki którym skutecznie nawodnisz zarówno trawnik jak i ogródek warzywny, krzewy, żywopłot, oraz mniejsze rośliny doniczkowe.

Systemy nawadniania
System nawilżaczyy glebowych - oszczędność czasu i wysiłku Wyobraź sobie, jak wiele czasu i energii możesz zaoszczędzić, instalując automatyczny system nawadniający w swoim ogrodzie. Co prawda proste nawilżacze glebowe ciężko wykorzystać do podlania całego trawnika, jednak stanowią one doskonałą pomoc jeśli chodzi o nawadnianie roślin doniczkowych. Po wielu pracach ogrodowych takich jak koszenie trawy, przycinanie gałązek, czy podlewanie trawnika, możesz odpocząć w przytulnej altanie lub położyć się na hamaku, podczas gdy system nawilżaczy zajmie się podlaniem żywopłotu lub roślin doniczkowych. Jeśli zatem rozważasz zakup akcesoriów ogrodowych, a nie wiesz jeszcze od czego zacząć, nawilżacze powinny znaleźć się na Twojej liście zakupów. Pomogą Ci one w utrzymaniu pięknego ogrodu, zapewniając optymalny poziom wilgoci, który jest niezbędny krzewom oraz roślinom doniczkowym. Oczywiście, możesz je także wykorzystać do domowej uprawy roślin. Jeśli w Twoim domu znajduje się wiele kwiatów doniczkowych, w kuchni na parapecie hodujesz bazylię lub inne zioła, nawadniacz glebowy pozwoli Ci wyjechać na wakacje bez proszenia sąsiadów o podlanie kwiatków. System ten dostarcza wodę przez okres dwóch tygodni.

Czasowy włącznik przepływu wody Jest to niedrogie urządzeniem do automatycznego włączania i wyłączania przepływu wody o zadanych godzinach. Timer umożliwia załączenie wody, gdy jesteś daleko lub w bardzo wczesnych godzinach porannych, kiedy odparowywanie wody jest najmniejsze.

Jak długo należy podlewać ogród?

Jeśli nie wiesz jak długo powinieneś podlewać ogród, dostosuj harmonogram nawadniania w oparciu o konkretne potrzeby roślin i obecnej pory roku. Latem, większość roślin powinno się nawadniać powolnym kapaniem przez 1 godzinę co trzy dni lub większą ilością wody podawaną przez 30 minut każdego dnia.

Jak często należy podlewać ogródek warzywny?

Korzenie warzyw sięgają zwykle o wiele płyciej od korzeni innych roślin. W związku z tym, Twój ogródek warzywny wymagać będzie częstszego podlewania, być może nawet codziennego - zwłaszcza jeśli temperatura na dworze przekracza 29 ° C. W gorących i suchych warunkach lepiej podlewaj swój ogródek warzywny nawet dwa lub trzy razy dziennie.

Wskazówki dotyczące harmonogramu automatycznego podlewania roślin

Systemy nawadniania krzewy trawy rośliny

Podlewanie ma kluczowe znaczenie dla utrzymania dobrego wyglądu trawnika. Gleba musi być wystarczająco wilgotna, aby wspierać wzrost korzeni, sprzyjać rozwojowi nowych liści i uzupełniać chlorofil; jednocześnie trawnik nie powinien być zbyt mokry. Rozmoczona gleba uniemożliwia korzeniom dostęp do powietrza, którego potrzebują.

Jeśli zależy Ci na utrzymaniu zdrowych roślin w swoim ogrodzie, wdrożenie różnego rodzaju automatycznych systemów nawadniania będzie dobrym rozwiązaniem. Podczas konfiguracji systemu ważne jest, aby ustawić harmonogram nawadniania uwzględniając rodzaj roślin, porę roku, oraz dojrzałość roślin. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci ustalić harmonogram nawadniania.

  • Podlewaj swój ogród wcześnie rano. Dzięki temu korzenie roślin wchłoną wilgoć przed wzrostem temperatur.
  • Zainstaluj deszczomierz: zamontuj wskaźnik deszczu, aby dowiedzieć się, ile wody z deszczu otrzymuje ogród co tydzień. Zasadniczo trawniki, ogrody warzywne i inne zasadzone rośliny potrzebują 2,5 centymetra wody na tydzień.
  • Czasami opadają o to opady deszczu; w przeciwnym razie będziesz musiał podlewać.
  • Rośliny w cyklu intensywnego kwitnienia bądź owocowania potrzebują zwykle więcej wody.
  • Zawsze zadbaj o dobre nawodnienie nowoposadzonych kwiatów oraz ziół.
  • Podlewaj częściej latem a rzadziej zimą.
  • Twój trawnik i ogród wymagają dużej ilości wody. Pamiętaj o tych wskazówkach przy następnym podlewaniu roślin a możesz zdziwić się, ile czasu i pieniędzy zaoszczędzisz!