Jak zorganizować kino plenerowe we własnym ogrodzie?

Zorganizowanie kina plenerowego z przyjaciółmi we własnym ogrodzie jest znakomitym pomysłem. To doskonała okazja na wspólny seans ulubionego gatunku filmu oraz świetny pretekst do spotkania się z przyjaciółmi. Aby zapewnić sobie jak najlepsze warunki do oglądania, warto przemyśleć wcześniej kilka ważnych aspektów. W tym artykule podpowiemy, jak zorganizować kino plenerowe na własnym podwórku lub w ogrodzie.

Miejsce jest bardzo ważne - pamiętaj o sąsiadach!

Wybranie odpowiedniego miejsca stanowi czasami problem. Należy przewidzieć zawczasu kilka ważnych aspektów całego przedsięwzięcia. Wspólne oglądanie filmu wiąże się często z użyciem odpowiednio głośnego zestawu nagłośnieniowego. To z kolei powinno skłonić do rozważań - czy nie zostaną poszkodowane osoby sąsiadujące z działką, na której film będzie puszczany? Jeżeli mieszkasz na wsi, a w Twojej okolicy nie ma innych zabudowań, możesz być spokojny. Jednak jeśli za płotem mieszkają sąsiedzi, najlepiej podejdź do nich osobiście z pytaniem, czy Twoja impreza nie będzie im przeszkadzała. Jeżeli okaże się, że nie stanowi to dla nikogo kłopotu - problem zostanie rozwiązany. Jeśli jednak jeden sąsiad poprosi o zachowanie ciszy (na przykład ze względu na dziecko), możecie wspólnie ze znajomymi umówić się do jednego z Waszych ogrodów.

Ciekawski mężczyzna patrzący przez żaluzje

Pora dnia i pogoda są kluczowe

Decydując się na organizację kina plenerowego, należy zdać sobie sprawę, że powodzenie pomysłu w dużej mierze zależy od aury, jaka będzie wtedy panować. Do odtwarzania filmu konieczne będzie użycie elektroniki, która jest wrażliwa na wilgoć i ewentualny deszcz. Zbyt niska temperatura może okazać się przeszkodą dla wielu uczestników, a wiatr - uniemożliwić bezpieczne korzystanie ze sprzętu. Postaraj się wybrać odpowiedni dzień na podstawie kilku niezależnych od siebie prognoz pogodowych. Najlepiej zorientować się jeszcze ostatni raz kilka godzin przed rozpoczęciem seansu, korzystając z wiarygodnych źródeł informacji. Taka odległość czasu zazwyczaj pozwala na precyzyjne przewidzenie nadchodzących zmian atmosferycznych. Kino plenerowe zazwyczaj kojarzy się z użyciem ekranu i rzutnika do odtworzenia filmu. Niezależnie od tego, które rozwiązanie zamierzasz zamierzasz zastosować - warto rozpocząć seans po zachodzie słońca, pozwoli to uczestnikom odpowiednio się zrelaksować oraz umożliwi dobry odbiór filmu.

Drzewa o zachodzie słońca

Skorzystaj z komputera lub DVD

Odtwarzanie filmów kiedyś było znacznie trudniejszym zadaniem. Dzisiaj w sklepach jest bardzo łatwo dostępny sprzęt, który pozwala na elastyczne wykorzystywanie go w różnych warunkach. Warto zastanowić się wcześniej, jaki zamierzasz odtworzyć film i za pomocą jakiego nośnika. Jeżeli posiadasz go na płycie, zwykły odtwarzacz BLU-RAY lub DVD sprawdzi się bardzo dobrze. Natomiast jeśli zamierzasz skorzystać z serwisu streamingowego, do odtwarzania świetnie sprawdzi się laptop. Posiadając plik zapisany na dysku zewnętrznym, możesz skorzystać zarówno z komputera, jak i bezpośrednio z telewizora lub projektora (z odpowiednim interfejsem oraz wejściem USB), a nawet z dobrego smartfona.

Przygotuj odpowiedni ekran oraz nagłośnienie

Przemyśl odpowiednio wcześniej, kogo dokładnie zamierzasz zaprosić - powinieneś znać odpowiednio wcześniej ostateczną ilość osób, które wezmą udział w wydarzeniu. Im więcej osób, tym większy powinien być ekran, aby każdy mógł swobodnie oglądać film. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście zastosowanie dobrej jakości projektora cyfrowego oraz ekranu przystosowanego do oglądania filmów, ponieważ taki sprzęt sprawdzi się dla każdej ilości osób. Jeżeli okaże się, że seans odbędzie się w gronie zaledwie kilku osób - z dużym powodzeniem możesz po prostu użyć swojego zwykłego telewizora. Będzie to możliwie najprostsze i najtańsze rozwiązanie.

Telewizor w gabinecie

Zapewnij wszystkim dobrą jakość dźwięku

Praktycznie każdy dzisiejszy film to doskonała współpraca warstwy obrazu i warstwy dźwiękowej. Warto zadbać nie tylko o odpowiednią jakość i widoczność obrazu - koniecznie przygotuj też dobry sprzęt, który dobrze odtworzy dźwięk. Nie musisz kupować w tym celu specjalistycznego sprzętu ani zestawu kina domowego; doskonale sprawdzą się zwykłe głośniczki komputerowe z subwooferem. Dzięki nim dźwięk będzie znacznie bardziej selektywny, co poskutkuje lepszymi wrażeniami z filmu oraz da Ci pewność, że każde słowo zostanie zrozumiane (jeżeli film posiada polską wersję ścieżki dźwiękowej lub jest oglądany w oryginale, bez napisów). Zwróć wcześniej uwagę na to, jakie wyjścia audio posiada odtwarzacz, którego zamierzasz użyć - najlepiej. jeśli to będzie zwykły jack słuchawkowy (3,5mm), ponieważ większość głośniczków posiada właśnie taki rodzaj wtyku.

Czarny głośnik multimedialny

Przygotuj wygodne siedziska

Wygodne siedzenie to podstawa w momencie, kiedy człowiek ma pozostać nieruchomy przez dłuższy czas (na przykład podczas oglądania filmu). Krzesła ogrodowe często są wykonane z metalu albo twardego drewna, aby ich żywotność była możliwie najdłuższa mimo trudnych warunków, które panują na dworze. Jeżeli takie posiadasz, to świetnym pomysłem jest położenie na nich poduszek lub koców, żeby wszystkim było wygodnie. Jeżeli masz krzesła składane i to właśnie ich zamierzasz użyć, warto żebyś przy pomocy trytytek lub mocnego sznurka uniemożliwił przypadkowe złożenie się siedzeń. Podczas seansu po ciemku na pewno zdarzą się sytuacje, w których jeden z uczestników będzie potrzebował na chwilę odejść z “widowni”. Podczas wstawania, ponownego siadania i podobnych manewrów krzesła często składają się przez przypadkowe w wyniku potrącenia lub kopnięcia. Blokując je, zapewnisz większe poczucie bezpieczeństwa i komfort wszystkim uczestnikom seansu. Do oglądania filmu doskonale może się sprawdzić także leżak z podpórką na głowę. To świetne rozwiązanie, szczególnie jeżeli spotkanie odbywa się w okresie upałów.

Para relaksuje się na leżakach

Przygotuj dobre przekąski

Postaraj się przygotować do swojego kina ogrodowego odpowiednie przekąski i napoje. Prawdopodobnie całe zdarzenie będzie miało miejsce w okresie letnim, ponieważ jest to najlepszy czas na organizację kina plenerowego. Warto zatem zadbać o dużą ilość schłodzonych napojów i wody. Przygotuj wcześniej dużą ilość lodu i umieść go wewnątrz termocu lub turystycznej lodówki podłączanej do prądu. W ten sposób przez bardzo długi czas utrzymasz go w postaci stałej i będziesz mógł wrzucać sobie do kubka. Do jedzenia mogą świetnie sprawdzić się owoce (pamiętaj, aby dobrze osłonić je przed owadami) oraz kruche ciasteczka, a także chipsy, chrupki i inne słone przekąski.

Orzeźwiający napój w szklance