Jak zrobić domowy makaron spaghetti?

Makaron jest jednym z najpopularniejszych składników używanych do przygotowywania potraw. Można wykorzystać go w wielu przepisach i nigdy się nie znudzi. Dzisiaj zagłębimy w temat świeżego makaronu domowej roboty i zobaczymy, jak zrobić go za pomocą maszynki do makaronu, a także jakie są wady i zalety takiego rozwiązania. Proces jest bardzo podobny do wytwarzania domowego makaronu ręcznie, jednak dzięki maszynce można osiągnąć lepszy rezultat w krótszym czasie. Jeśli jesteś fanem makaronów lub masz takie urządzenie w domu i nie wiesz, co z nim zrobić, czytaj dalej.

Czego potrzebujesz, żeby zrobić domowy makaron we włoskim stylu?

Przygotowanie świeżego makaronu w domu jest łatwe. Tak naprawdę z akcesoriów wystarczy użyć wałka i noża. Jednak można także wspomóc się maszynką do makaronu, dzięki której końcowy efekt będzie wyglądał bardziej jednorodnie.

Istnieją dwa rodzaje świeżej bazy makaronowej. Pierwszy to baza zrobiona z mąki z pszenicy durum i wody, którą po uformowaniu pozostawia się do wyschnięcia. Z kolei drugi rodzaj to świeży makaron jajeczny, wytwarzany z sypkiej mąki i wymagający dodatku jajka (białka), które nada cieście spójność i elastyczność. Makaron z mąki i wody będzie wymagał wysuszenia. W tym celu będzie Ci potrzebna suszarka do domowego makaronu.

Makaron jajeczny ma wyższą wartość odżywczą. Jednak warto pamiętać, że przez zawartość jajka, musi on być spożyty od razu po przygotowaniu. Można go przechowywać w lodówce przez kilka dni, ale najlepiej go natychmiast ugotować. Do tego rodzaju makaronu niektórzy dodają trochę wody, aby uzyskać odpowiednią konsystencję. Można też dodać odrobiny oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia. A niektóre przepisy wykorzystują tylko żółtka. My przedstawimy podstawowy przepis, który zawsze wychodzi doskonale! Według tego przepisu można przygotować makaron zarówno z maszynką, jak i bez.

Domowy makaron

Składniki (na porcję dla 4 osób)

Mąka pszenna 500 g
3 Jaja M

Sposób przygotowania

Wysyp mąkę na dużą stolnicę i usyp z niej górkę. Do środka wbij jajka.
Całość stopniowo mieszaj, najpierw ugniatając czubkami palców, a następnie dłonią. Należy zrobić to energicznie, aby wszystkie składniki dobrze się ze sobą połączyły.
Otrzymane ciasto powinno być lekko twarde. Oderwij je od rąk.
Jeśli jest za suche, dodaj trochę wody, a jeśli jest za mokre, trochę mąki. Wszystko zależy od rodzaju używanej mąki i wielkości jaj.
Ciasto zawiń w folię, aby nie wyschło i odstaw na godzinę. Dzięki temu stanie się bardziej elastyczne. To ogromnie pomoże, gdy przyjdzie czas na jego rozciąganie.
Podziel ciasto na porcje i je rozwałkuj. Posyp blat odrobiną mąki i każdą kulkę rozwałkuj wałkiem do ciasta. Ważne jest, aby arkusz ciasta był cienki i prostokątny, dzięki czemu krojąc go, uzyskasz ładne paski. Istnieje niezliczona ilość kształtów, które można nadać makaronowi. Tu opiszemy, jak przygotować spaghetti.
Arkusz ciasta posyp cienką warstwą mąki. Bardzo ostrym nożem tnij porcje długich kawałków. Kładź je na desce i przykrywaj ściereczką, podczas krojenia reszty makaronu.
Gdy makaron będzie gotowy, pozostaje go tylko ugotować go w osolonej wodzie.
Proporcja zalecana przez ekspertów to 10 gramów soli na każdy litr wody i jeden litr wody na każde 100 gramów makaronu. Jeśli jednak nie chcesz tracić czasu na odmierzanie proporcji, wystarczy, że użyjesz dużej ilości wody. Czas gotowania będzie zależał od grubości makaronu i może wynosić od dwóch do pięciu lub sześciu minut.

Maszynka do makaronu

Domowy makaron spaghetti można także przygotować za pomocą maszynki do makaronu. W tym przypadku, proporcje i ciasto wyrób tak, samo, jak opisaliśmy wcześniej.
Gdy będziesz już mieć uformowane ciasto, posyp je odrobiną pozostałej mąki i włóż do plastikowej torebki lub zawijamy w folię i odstaw na 20 minut.
Po tym czasie ciasto podziel na kulki, aby wygodniej pracować z nim w maszynie.
Zgnieć kulkę, aby ją trochę spłaszczyć.
Maszynę do makaronu ustaw na największą grubość i przepuść ciasto przez otwór, obracając wałek. Gdy ciasto wyjdzie, powtórz proces trzykrotnie, posypując je mąką.
Cały czas przepuszczaj ciasto przez maszynę, aby za każdym razem stawało się drobniejsze. Poziom 5 jest wskazany do przygotowywania spaghetti, do tortellini poziom 3 będzie idealny. Sam wybierz jaki rodzaj makaronu chcesz przygotować i odpowiednio ustaw maszynkę.

Domowy makaron z maszynki: plus i minusy

Zanim przystąpisz do robienia domowego makaronu, zastanów się, czy na pewno potrzebujesz maszynki. Jeśli jesteś miłośnikiem dobrego makaronu, maszynka z pewnością będzie warta pilecenia, ponieważ wysiłek przygotowania makaronu będzie wtedy minimalny, a wynik jest zachwycający.

Zalety maszynki do domowego makaronu
z pomocą maszynki można szybko i w prosty sposób zrobić domowy makaron
jest niezawodna i trwała
proces nadal wymaga trochę wysiłku, ale jest znacznie łatwiejszy niż ręczne robienie makaronu.

Minusem może okazać się jednorazowy koszt — trzeba najpierw zainwestować, żeby później móc przygotowywać dobry makaron. Może też ona z początku wydawać się skomplikowana w obsłudze, należy dać sobie czas na nabranie wprawy.

A może makaron ze sklepu? Zalety domowego makaronu wykonanego samodzielnie

Czy domowy makaron jest dla Ciebie? Oczywiście w sklepach możesz z łatwością skorzystać z gotowych produktów. Oferta makaronów zwykle jest bardzo bogata w każdym markecie. Dlaczego więc warto rozpocząć przygodę z domowo przygotowywanym makaronem?

Zalety domowego makaronu:

domowy makaron jest pyszny i o wiele lepszy w smaku,
masz większą kontrolę nad składnikami użytymi do swojego makaronu (dobra opcja dla alergików),
robienie makaronu może być ciekawe i relaksujące dla dzieci, które lubią gotować.

Proces robienia domowego makaronu