Jak zrobić ozdoby świąteczne - praktyczny poradnik

Boże Narodzenie to wyjątkowy czas kiedy obok dwunastu potraw na stole ważnym elementem są ozdoby świąteczne. To one znacząco wpływają na atmosferę, klimat i koloryt tej magicznej, rodzinnej kolacji. Takie dekoracje, oprócz możliwości kupna, możemy zrobić sami. Wystarczy tylko inwencja twórcza i wyobraźnia. Jak tego dokonać? Nie masz pomysłu? Zabieramy cię w krótką podróż z naszym praktycznym poradnikiem!

Świece i serwetki

Zrobienie nawet najprostszych dekoracji świątecznych nie wymaga dużego nakładu i dużych funduszy. Zacznijmy od serwetek i świec. Światło świecy daje niesamowity nastrój, a rozstawienie kilku świec na wigilijnym stole, najlepiej w jednakowym kolorze już daje nam ciekawy wizualnie klimat. Serwetki możemy również poukładać w różnych kombinacjach, wokół talerzy. Pamiętaj jednak że najlepsze są serwetki z materiału, nie z papieru. Koniecznie lekko wykrochmalone i dobrze wyprasowane, wyglądają naprawdę elegancko.

świąteczne świeczki, ozdoby i serwetki

Najważniejsze po choince

Stroiki świąteczne to niezbędny element każdej świątecznej dekoracji. Można zrobić je samemu, masz tym samym wpływ na ich kształt i elementy. Dostępna w każdej kwiaciarni czy sklepie ogrodowym gąbka florystyczna posłuży nam za bazę do stworzenia własnych stroików. Jeżeli nie chcemy żeby stroik się przesuwał, najlepiej jest wypełnić gąbką jakiś pojemnik lub skrzyneczkę. Pamiętaj żeby gąbki nie namaczać w wodzie! W tak zrobioną bazę wbijamy iglaste gałązki, następnie dekorujemy je piernikami, wbijamy świece itd. W internecie dostępnych jest wiele szczegółowych poradników na wspaniałe stroiki świąteczne. Możemy udekorować je piernikami czy suszonymi owocami. Wszystko zależy od twojej wyobraźni.

Stroik świąteczny - gałązki iglaste

Światła, bombki i aniołki

Mało osób zastanawia się jak zrobić ozdoby świąteczne samemu. Również i to nie jest trudne. Inspiracje i odrobina wyobraźni sprawi że możesz zrobić wspaniałe ozdoby z rzeczy które masz u siebie w domu. Weźmy na przykład pustą szklaną butelkę po winie. Zamiast ją wyrzucać możemy umieścić w niej lampki i już może posłużyć za ciekawą ozdobę przy świątecznym stole. Możesz również umieścić w wazonie iglaste gałązki które być może zostały Ci po postawieniu choinki. Odcięte gałązki wsadź do wazonu, możesz też zawiesić na nich bombki, a jeśli chcesz bardziej zaznaczyć zimowy akcenty - psiknij gałązkę srebrnym sprayem!

Co powiesz na łańcuchy choinkowe własnej roboty? Łączenie wstążek lub przeplatanie pasków kolorowej bibuły daje wspaniałe rezultaty. Możesz taki łańcuch zlecić do zrobienia młodszym domownikom, będą miały się czymś zająć nie przeszkadzając ci w kuchni. Jeżeli podczas ubierania choinki zostało ci kilka bombek, nie musisz je chować. Połóż je obok siebie w odpowiednim naczyniu, dodaj do tego iglastą gałązkę i już masz ozdobę świąteczną która może stać na wigilijnym stole pośród potraw.

Bardzo ciekawie wyglądają łańcuchy z suszonych owoców. Na przykład suszone plastry pomarańczy, połączone ze sobą kolorowym sznurkiem pięknie wyglądają a przy okazji stanowią ciekawy walor zapachowy.

Dekoracje świąteczne wiszące na jarmarku świątecznym

Ozdoby z papieru i z piernika

Kolorowy papier to doskonały materiał na dekoracje świąteczne. Można wycinać z nich motywy choinek lub bombek, przeplatać sznurkiem i zawieszać na choince, bądź w innym miejscu. W sklepach papierniczych są również dostępne błyszczące papiery bądź z gotowymi motywami świątecznymi. Wystarczą nożyczki i twoja wyobraźnia.

Słodkie pierniki na święta, kto z nas nie lubi ich zapachu? Ułożone w naczyniu, pośród gałązek iglastych albo figurek mikołajów bądź aniołków, daje nam doskonałą świąteczną dekorację.

Dekoracje świąteczne z piernika

Na zewnątrz

Mieszkańcy domków jednorodzinnych mogą naprawdę zaszaleć jeśli chodzi o dekoracje świąteczne. Zarówno wewnątrz swojego domu jak i na zewnątrz. Jeżeli przed domem mają zasadzone drzewa choinkowe, mogą udekorować je dodatkowymi bombkami i łańcuchami. I nie zapominajmy o lampkach, zawieszone na oknach, dachu, ganku czy na wspomnianych już choinkach, z daleka będą zwracać uwagę i pozdrawiać przechodniów świąteczną atmosferą. Nie zapomnij o poczciwym bałwanie przed domem!

Klasycznym rozwiązaniem jest zawieszenie stroika na drzwi frontowe. Stroiki z aniołkami czy twarzą pulchnego Świętego Mikołaja to tylko niektóre warianty które możemy zakupić i powiesić. Goście którzy przybędą do nas na wigilijną kolację, od progu będą mogli poczuć świąteczną atmosferę.

Zewnętrzna dekoracja na swięta

Niezastąpiona czekolada!

Tutaj potrzebna będzie dobra cukiernia. Jeżeli nie masz czasu na tworzenie własnych dekoracji albo skończyły ci się już pomysły, zaufaj cukiernikowi! Świąteczne dekoracje cukrowe jeszcze nigdy nie sprawił zawodu. Czekoladowe choinki, mikołaje czy renifery, poukładane tu i ówdzie w domu, to również doskonała dekoracja świąteczna. Istnieje możliwość zakupienia czekoladowych gwiazd które możesz powiesić na choince, bądź zawiesić na oknie. Totalną świąteczną wariacją są puzzle. Ułóż z rodziną świąteczny obrazek a w nagrodę będziecie mogli go zjeść!

Pyszna czekolada świąteczna w kubku z reniferem

To tylko niektóre z ogromnej ilości sposób na zrobienie własnych ozdób świątecznych. Mamy nadzieję nasz mały poradnik zainspiruje cię do własnych pomysłów. Jak widać można śmiało zrobić interesujące ozdoby korzystając z rzeczy znalezionych w twoim domu. Dostępne na co dzień wazony, butelki, naczynia połączone z gałązkami iglastymi, lampkami czy bombkami, tanie a jednak odpowiednio umieszczone w domu, mogą dać nam naprawdę klimatyczne święta Bożego Narodzenia, spędzone pośród ciekawych dekoracji. Te same domowe rzeczy możemy połączyć z gotowymi już dekoracjami które kupiliśmy w sklepie.

To naprawdę wielkie pole do popisu dla tych którzy chcą się pochwalić wymyślnymi pomysłami na wzbogacenie mieszkania w czasie świąt. Warto rozejrzeć się dookoła, czasem coś na co nie zwracamy uwagę może posłużyć nam za ciekawą dekorację. Trzeba być otwartym i trochę szalonym. Odrobina wyobraźni i możemy zaskoczyć naszych domowników oraz innych wigilijnych gości w naszym domu. Przecież nie tylko choinka może mienić się bombkami i kolorowymi lampkami. Z pomocą przychodzi papier, bibuła, wstążki, pierniki i owoce. Pamiętaj jednak że świąteczna atmosfera zależy przede wszystkim od twojego dobrego nastawienia