Jak zrobić warzywnik na balkonie?

Nawet na niewielkim balkonie, w przestrzeni miejskiej, możemy pokusić się o uprawę niektórych warzyw i ziół. Ciesz się własnymi plonami, nawet jeśli posiadasz tylko balkon. Uprawa roślin użytkowych, nie tylko ozdobnych, to też świetna lekcja przyrody i odpowiedzialności dla najmłodszych. Ważne jest, byśmy racjonalnie zaplanowali przestrzeń, dobrali odpowiednie skrzynki i doniczki, półeczki i podstawki, które pozwolą nam na maksymalne wykorzystanie naszej niewielkiej przestrzeni. Warzywnik możemy założyć praktycznie na każdym balkonie, który jest optymalnie naświetlony. Przeciwwskazaniem jest bliskość ruchliwej drogi, lub obecność zanieczyszczeń przemysłowych.

Jak założyć warzywnik na balkonie?

Nie ograniczajmy się tylko do tradycyjnych skrzynek zakładanych na balustradę. Śmiało możemy umieścić skrzynki i donice na półkach, czy specjalnych konstrukcjach, które bez problemu kupimy w sklepach z artykułami ogrodniczymi. Warto pomyśleć o montażu kratki dla roślin pnących. Pamiętajmy jednak o zabezpieczeniu impregnatem wszelkich drewnianych elementów wyposażenia, by uchronić je przed wpływem warunków atmosferycznych. Gdy zaplanujemy już, jak zaaranżujemy naszą przestrzeń, dobierzemy odpowiednie do naszej uprawy pojemniki, skompletujemy narzędzia, możemy skupić się na najważniejszym — na doborze roślin. W warunkach balkonowej uprawy doskonale poradzi sobie pietruszka, koper, seler naciowy, fasolka szparagowa, a nawet bakłażan czy cukinia.

Warzywa o ładnych owocach, w żywych kolorach, takie jak papryka czy pomidor, dodatkowo będą stanowiły atrakcyjny wizualnie element. Warto też wygospodarować przestrzeń dla ziół. W balkonowej skrzynce doskonale odnajdzie się mięta, tymianek, bazylia, czy rozmaryn. Świetnym pomysłem będzie też uprawa krzaczków z truskawkami czy poziomkami, te poradzą sobie już w doniczkach o średnicy 30 centymetrów. Widok dojrzewających owoców będzie cieszył oko, a zebrane z własnego krzaczka będą prawdziwym rarytasem. Jeśli dysponujemy większym balkonem, lub tarasem, możemy rozważyć posadzenie karłowatych odmian drzewek owocowych. Będą one potrzebowały znacznej objętości dużych pojemników.

Warzywnik balkonowy

Przydatne akcesoria ogrodowe — sprawdź niezbędnik ogrodnika

W prowadzeniu naszego balkonowego ogrodu przydatne będą akcesoria ogrodowe. Na początek warto kupić zestaw mocnych, dobrej jakości narzędzi. Przyda nam się też sekator, konewka i zraszacz ciśnieniowy. Ciekawym rozwiązaniem, zwłaszcza w początkowej fazie wzrostu naszych roślin, mogą być niewielkie, funkcjonalne szklarnie. By osłonić naszą uprawę przed działaniem wiatru, deszczu, lub nadmiernym działaniem słońca, warto zamontować estetyczną i funkcjonalną osłonę.

Kiedy sadzić warzywa na balkonie?

Idealnym momentem, na rozpoczęcie uprawy nie tylko warzyw, na balkonie, będzie połowa maja. Wcześniejsze umieszczenie sadzonek na zewnątrz — również w ogrodzie, może narazić nasze rośliny na ryzyko nocnych przymrozków. Jeśli zdecydujemy się na uprawę roślin z nasion, wysiew bezpośrednio do skrzynek lub doniczek możemy rozpocząć w maju. Rośliny rozwijać się będą do przełomu czerwca i lipca. Jeśli mamy mniejsze doświadczenie w uprawie, możemy zakupić gotowe rozsady, które po prostu przesadzimy do naszych pojemników. Taką formę uprawy, również możemy rozpocząć w maju, gdy minie ryzyko wystąpienia ujemnych temperatur. Zawsze zadbać musimy o regularne nawożenie oraz podlewanie naszych roślin. W utrzymaniu odpowiedniej wilgotności podłoża pomogą Ci nawilżacze glebowe.

Doniczka z miętą