Jak zyskać miejsce w kuchennej szafce? Poradnik

Sprzęty kuchenne potrafią być duże i trudne w składowaniu. Nie musimy rezygnować z zakupu dodatkowego zaopatrzenia, tylko dlatego, że nasza kuchnia jest mała. Brak miejsca na rzeczy nie zawsze wynika z ograniczonej przestrzeni! Żeby zyskać miejsce w kuchni, musimy zadbać o dobrą organizację otoczenia. Wystarczy zamontować wieszak na kubki, ułożyć kuchenne sprzęty według częstotliwości użytkowania, żeby zobaczyć, jak łatwo zyskać miejsce w kuchennej szafce.

Reorganizacja

Pierwszym podstawowym krokiem, który musimy wykonać, jest gruntowna reorganizacja! Wyciągamy wszystkie nasze naczynia, garnki, sztućce, kubki i liczymy ile ich mamy. Nie powinniśmy szacować ilości, ponieważ często kupujemy lub dostajemy dodatkową zastawę, którą lubimy używać. W ten sposób sprzęty potrafią się kumulować, a my możemy tego nie zauważyć. Pomyśl, jak dużo sprzętu jest rzeczywiście potrzebne w Twoim domu i spróbuj odpowiedzieć sobie na pytania:

  • Ile osób tu mieszka?
  • Ile gości nas zazwyczaj odwiedza?
  • Jak często?
  • Czego używamy częściej?
  • Jakie sprzęty nie były przez nas ostatnio używane?

Zrób porządek

Pozbądź się nadmiaru naczyń! Wystarczy, żeby każdy domownik miał dla siebie jedną zastawę na wierzchu, plus kilka dodatkowych dla gości. Resztę możemy schować w trudniej dostępnym miejscu, bądź w składziku. Przy okazji zaoszczędzimy czas potrzebny na zmywanie! W sklepach można znaleźć garnki i patelnie z wymienną rączką, które są specjalnie wyprofilowane w taki sposób, żeby zajmowały jak najmniej miejsca. Nadmiar i nieużywane akcesoria do gotowania chowamy razem z talerzami.

Wszystkie nasze sprzęty kuchenne powinniśmy posegregować na:

  • Codziennie używane
  • Używane często
  • Rzadko używane
  • Używane odświętnie

Dzięki podzieleniu wszystkiego według kategorii poradzimy sobie nawet z większymi urządzeniami takimi jak blender, toster czy opiekacz. Jak potrzebne rzeczy umieścimy w łatwo dostępnych miejscach, manewry w kuchni będą łatwiejsze. Najrzadziej używany sprzęt odstawmy do składziku.

Zorganizuj przestrzeń - półki kuchenne przybywają na ratunek

No dobra talerze zredukowane, ale dalej miejsca w kuchni jest mało? Zastanów się, czy na pewno cała przestrzeń została w pełni wykorzystana! Najbardziej ergonomiczne umeblowanie kuchni jest wtedy, kiedy szafki tworzą literę U. Przy zbiegach ścian można zastosować narożne półki kuchenne. Nie zawsze możemy ingerować w wystrój domu, ale brak pozwolenia na wiercenie wcale nie jest przeszkodą. Istnieją rodzaje narożników z półkami, których wcale nie musimy montować na ścianie.

Półka kuchenna

Najlepiej zadbać o to, żeby szafki były umieszczone na całej wysokości ściany. Wierzch szafek zbiera kurz, który bywa bardzo kłopotliwy do czyszczenia. Oczywiście nie sugeruję, żeby zabudowywać całą kuchnię po sam sufit. Przestrzeń nad szafkami możemy wykorzystać na wiele sposobów.

Reling kuchenny - akcesoria kuchenne w jednym miejscu

Reling kuchenny może trzymać kubki i akcesoria do gotowania, których najczęściej używamy. Będziemy mieli najpotrzebniejsze rzeczy na wyciągnięcie ręki. Alternatywą może być magnetyczna belka, służąca do przechowywania noży. Przestrzeń zostanie w większym stopniu wykorzystana, a do tego odrywając nóż od magnesu ze ściany, żeby pokroić cebulę, będziemy mogli poczuć się jak prawdziwy szef kuchni.

Dodatkowe półki kuchenne

Jeżeli przestrzeń na ścianach zostanie wypełniona, to nie koniec. Możemy także użyć powierzchni szafek. Montując małe półki po wewnętrznej stronie drzwiczek, zyskamy więcej miejsca w środku. Podobnie projektowane są lodówki, których wnętrzami możemy się zainspirować, zastanawiając się jak zyskać miejsce w kuchennej szafce.

Aby ułatwić dostęp do często używanych rzeczy, w szafce możemy zamontować także dodatkową półkę kuchenną, która ma możliwość wysuwania. Dzięki prowadnicom zwiększymy dostęp do produktów, które tam umieścimy. Możliwość wyciągnięcia półki nie tylko jest użyteczna, ale także prezentuje się na ciekawą ozdobę naszej kuchni. Możemy tam umieścić pieprzniczkę albo solniczkę.

Niektóre sprzęty, których używamy w kuchni, nie muszą być pochowane po szafkach lub stać na blacie. Dobra organizacja miejsca sprawi, że nie tylko zyskamy więcej miejsca w kuchni, ale także uatrakcyjnimy jej wygląd, a gotowanie będzie łatwiejsze i przyjemniejsze.