Jak zyskać miejsce w mieszkaniu? Parawan w domu

W dzisiejszych czasach dużą popularnością cieszą się niewielkie mieszkania dwupokojowe oraz kawalerki. Jednak nawet stosunkowo mały metraż może posiadać spory potencjał aranżacyjny. Wszystko bowiem zależy od tego, jak urządzisz i zaaranżujesz swoją przestrzeń mieszkalną - często używanym trikiem do optycznego powiększenia mieszkania jest parawan. Sprawdź w naszym poradniku jak można go zastosować i zainspiruj się!

Jak podzielić niewielką przestrzeń mieszkalną? Parawan jako niedrogi sposób na lepszą przestrzeń

Małe mieszkania zazwyczaj posiadają salon wraz z aneksem kuchennym. Jednak w przypadku mieszkań posiadających tylko jeden pokój, kuchnia często bywa oddzielna. Ten jeden pokój pełni w takim wypadku rolę salonu oraz sypialni. W takiej sytuacji możesz czuć dyskomfort, podczas zapraszania gości. Za każdym razem konieczne jest bowiem składanie kanapy, a następnie wieczorne rozkładanie jej do snu. Są jednak pewne sposoby, które mogą ułatwić ci rozwiązanie tego właśnie problemu. Mowa o parawanach. 

Standardowy parawan ma za zadanie oddzielać od siebie dwie przestrzenie. Jest to świetny sposób na wydzielenie przestrzeni pełniących odmienne funkcje. Jeśli w salonie znajduje się odpowiednia ilość miejsca, aby prócz klasycznego narożnika wstawić także łóżko, warto zdecydować się na takie rozwiązanie. Przy pomocy parawanu łóżko może zostać oddzielone w stylowy i niepowtarzalny sposób. Najlepiej postawić łóżko we wnęce bądź też w narożniku, aby ułatwić podział całej przestrzeni. 

Standardowe parawany są dość wysokie i szczelne. Pomagają na rozgraniczenie dwóch przestrzeni w taki sposób, aby z jednej i drugiej można było korzystać w sposób intymny. Czy w Twoim domu od czasu do czasu zdarza się sytuacja, że dwie osoby pragną zająć się czymś innym, jednak układ mieszkania to utrudnia? Parawan pozwoli Ci podzielić przestrzeń w taki sposób, że jedna osoba będzie mogła np. spać, a druga zająć się czymś innym. Parawan nie chroni oczywiście przed hałasem, ale chroni, chociażby przed błyskami świateł telewizora.

Zastosowanie parawanu w pokoju dziecięcym

Zastosowanie parawanu w salonie to jeden sposób na podział przestrzeni. Drugim jest natomiast wykorzystanie go w pokoju dziecięcym. Być może posiadasz w domu dwójkę dzieci, a tylko jeden pokój dziecięcy. Gdy dzieci są małe, sytuacja ta może nie być dla nich problemem. Wręcz przeciwnie, prawdopodobnie będą one chętnie bawić się razem. Jednak w miarę ich dorastania, każde dziecko potrzebuje odrobiny spokoju oraz prywatności.

Ustawienie parawanu na środku pomieszczenia pomoże stworzyć każdemu dziecku własny kącik. Dzięki takiemu rozwiązaniu każde dziecko otrzyma swoją własną przestrzeń.
Parawan złożony w odpowiedni sposób będzie pozostawiał odpowiednią ilość miejsca na swobodne przejście, które powinno znajdować się w pokoju.

Jak wygląda parawan?

Parawany kojarzyć się mogą z tymi rozstawionymi nad morzem. W pierwszej chwili możesz zatem pomyśleć, że zdecydowanie nie chcesz posiadać tego typu rozwiązania w swoim domu. Jednak parawany do zastosowania w warunkach domowych znacznie różnią się od tych plażowych. Przede wszystkim są one wykonywane z wysokiej jakości materiału, zazwyczaj z lekkiego drewna. Już sam ten materiał sprawia, iż wyglądają one elegancko i mogą stanowić bardzo interesujący element wyposażenia wnętrza.

Dzisiejsze parawany oferowane przez sklepy internetowe posiadają także bardzo bogatą kolorystykę oraz wzornictwo. Większość z nich utrzymana jest w spokojnych kolorach, takich jak biel i beż. Wiele modeli posiada jednak dużo bardziej intensywne kolory, wzbogacone o niebanalne nadruki. Przykładem może być, chociażby parawan 5 częściowy malowana egzotyka

Większość modeli parawanów gwarantuje całkowitą intymność, ponieważ posiadają one gładką i zabudowaną powierzchnię. Jednak dostępne są także parawany ażurowe, które posiadają bardzo widoczne prześwity. Ich zastosowanie może wydawać się mało praktyczne, jednak parawany te świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach, które nie muszą być od siebie odgrodzone całkowicie. Ażurowa struktura sprawia, iż pomimo zastosowania przegrody, cała powierzchnia jest bardzo przejrzysta i przede wszystkim przestronna. Ma to zatem ogromne znaczenie właśnie na małych powierzchniach, ponieważ prześwitujące materiały (np. takie jak szkło) optycznie powiększają przestrzeń. 

W zależności od potrzeb możesz wybrać parawan 3 częściowy bądź też model 5 częściowy. Im więcej części, tym również dłuższy sam parawan. Ich wymiary i długość są dość różnorodne. Można je niekiedy zamawiać również pod wymiar, jeśli mają być dostosowane do konkretnej powierzchni. Motywy i malunki umieszczane na parawanach nie muszą być jednakowe z obu stron. To ogromny plus, jeśli oba "pomieszczenia", mają być utrzymane w zupełnie innym klimacie. Czy jedno z twoich dzieci lubi filmy animowane, a drugie natomiast woli świat roślin i zwierząt? W przypadku zastosowania parawanu jesteś w stanie pogodzić oba upodobania swoich dzieci. Po każdej stronie parawanu może bowiem znajdować się inny wzór.

Podsumowanie

Zastosowanie parawanu to bardzo dobre rozwiązanie, jeśli posiadasz mieszkanie o stosunkowo małym metrażu. Przy niewielkiej inwestycji finansowej, możesz otrzymać dwie odrębne przestrzenie. Możesz także sprawić, iż twoje dzieci będą miały więcej komfortu w podzielonym na dwie części pokoju. Parawan może sprawdzić się również w wielu innych pomieszczeniach. Warto wykorzystać go według swoich własnych pomysłów i przede wszystkim potrzeb, dostosowując jego wygląd do ogólnego stylu konkretnego pomieszczenia.