Jaką półkę kuchenną wybrać?

półka do kuchni

Każdy centymetr dodatkowej przestrzeni do przechowywania w kuchni jest na wagę złota. Możesz niemal magicznie ją powiększyć, dodając półki kuchenne. To sprytne elementy wyposażenia, które sprawią, że Twoja kuchnia będzie lepiej zorganizowana.

Przestrzeń robocza i miejsce do przechowywania - to kluczowe elementy planowania kuchennych aranżacji. Kiedy zaczynamy projektowanie mebli i wystroju nie zawsze bierzemy pod uwagę to, że z roku na rok rzeczy przybywa. Jeśli pierwotna wersja Twojej kuchni okazała się niewystarczająca, to mamy dla Ciebie kilka pomysłów na dodanie wnętrzu funkcjonalności.

Półki kuchenne - co warto o nich wiedzieć?

Przede wszystkim to, że jest ich całkiem sporo i możemy swobodnie dobierać patenty, które odpowiedzą na nasze potrzeby. W tej kategorii mieszczą się dodatkowe półki na ścianę, relingi z wieszakami i dziesiątki sprytnych gadżetów powiększających przestrzeń do przechowywania. Kiedy rzeczy w kuchni przybywa, naturalnie zmniejsza się przestrzeń robocza na blatach. To utrudnia przygotowanie posiłków i sprawia, że kuchnia cały czas sprawia wrażenie nieposprzątanej.

Półki kuchenne to doskonale rozwiązanie, by posegregować dodatkowe pojemniki i naczynia. Poza tym wraz ze zwiększeniem ilości miejsca zyskujemy również wyższy poziom estetyki. Takie rozwiązania doskonale sprawdzają się tam, gdzie ciąg kuchenny jest krótki, a blat wystarcza ledwo na przygotowanie kanapek. Półki do kuchni będą wówczas miejscem na przyprawy i pojemniki na sypkie produkty, a blat pod spodem pozostanie do dyspozycji.

Do zalet półek i relingów możemy zaliczyć również to, że pomagają dobrze posegregować produkty spożywcze i elementy zastawy. Zdecydowanie łatwiej jest przecież utrzymać porządek, gdy mamy do dyspozycji większą przestrzeń. Sprawdźmy więc, jakie półki kuchenne mamy do wyboru.

Rodzaje półek kuchennych

Jak już wspomnieliśmy, asortyment półek do kuchni jest dość szeroki i zróżnicowany. Nie są to tylko klasyczne półki kuchenne wiszące, bo w wielu kuchniach nie ma na nie miejsca. Przyjrzyjmy się zatem bliżej tej kategorii elementów wyposażenia wnętrza.

Półka kuchenna wisząca

Nie zawsze będzie tym samym co półka na książki. W przypadku kuchni mamy raczej do czynienia z podwieszanymi modelami. Półki kuchenne wiszące to najczęściej konstrukcje mocowane pod górnym ciągiem szafek. Bardzo praktyczna może okazać się półka kuchenna wisząca w formie metalowego stelaża na kubki lub kieliszki. Taki gadżet pomoże znaleźć miejsce na nowy komplet szkła lub zaoszczędzić miejsce w szafce.

Półki kuchenne stojące

To proste konstrukcje, które możesz ustawić w dowolnym miejscu blatu kuchennego. Zwykle ustawia się je pod ścianą, wówczas są najbardziej funkcjonalne. Jakie jest przeznaczenie tego dodatku do mebli? Otóż półki kuchenne stojące doskonale sprawdzają się do przechowywania pojemniczków z przyprawami i sypkimi produktami w ozdobnych puszkach. Taka półka na przyprawy ustawiona obok kuchenki sprawi, że wszystko, czego potrzebujesz podczas gotowania, będziesz mieć pod ręką. Półka kuchenna stojąca to również doskonały sposób na zorganizowanie przestrzeni na kawę i herbatę. Piękna herbaciarka i filiżanki ustawione na dodatkowej półce będą świetną dekoracją wnętrza.

Narożna półka kuchenna

Może być zarówno stojąca, jak i wisząca. Wyjątkowy jest tutaj kształt, kory pozwala wykorzystać maksimum kuchennej przestrzeni. Półka narożna kuchenna sprawdzi się w niewielkiej kuchni - pozwoli odciążyć nieco blatu roboczego i pomoże wykorzystać miejsce, z którego do tej pory nie korzystałeś.

Relingi kuchenne

Mogłoby się wydawać, że jest to osobna kategoria, ale półki kuchenne i relingi łączy wiele. Przede wszystkim ich zadaniem jest zwiększenie przestrzeni użytkowej w pomieszczaniu. Relingi wieszane na kuchennych ścianach wbrew pozorom nie zostały wymyślone dziś. Były przodkami szafek wiszących i potrafiły pomieścić cały zestaw garnków i patelni, wszystkie utensylia i noże. Jeśli już jesteśmy przy tych ostatnich, to świetnym pomysłem na przechowywanie ostrych noży jest właśnie reling, ale magnetyczny.

Noże stabilnie pozostają na miejscu, a jednocześnie sięganie po nie nie nastręcza żadnych trudności. Relingi to takie niepozorne półki kuchenne wiszące, które możesz zaplanować dokładnie tak, jak tego potrzebujesz. Świetnie sprawdzają się jako półki na przyprawy - na haczykach możesz zawiesić małe pojemniczki. To ułatwia gotowanie i przy okazji wygląda bardzo stylowo.

Półki kuchenne - czym kierować się przy wyborze?

Pojemność, trwałość i dobrze dobrana estetyka to podstawowe cechy praktycznej półki kuchennej. Tym razem w pierwszej kolejności zajmiemy się względami estetycznymi. Półki kuchenne w formie metalowych koszyków pasują do wystroju nowoczesnych kuchni. We wnętrzach rustykalnych lepiej sprawdzą się konstrukcje z drewna lub bambusa. Jeśli interesują Cię półki kuchenne stojące, pamiętaj, aby ich kolorystyka pasowała do frontów meblowych lub blatu.

Jak wybrać pojemność dodatkowej półki? Tutaj doradzamy zrobienie porządków w kuchennych szafkach i szufladach. W ten sposób wybierzesz rzeczy, dla których brakuje już miejsca. Oczywiście musisz brać pod uwagę to, że półka kuchenna stojąca będzie doskonale widoczna. Dlatego przedmioty, które na niej ustawić powinny podnosić estetykę wnętrza. Postawienie w takim miejscu maszynki do mielenia mięsa czy odrapanych garnków to kiepski pomysł. Natomiast filiżanki, eleganckie puszki na kawę i herbatę czy inne praktyczne, ale jednocześnie ozdobne drobiazgi sprawdzą się tu doskonale.