Jaki chlebak wybrać do kuchni w stylu skandynawskim?

Podstawową cechą charakterystyczną kuchni w stylu skandynawskim jest to, że sprawia wrażenie przestronnej, otwartej, czystej oraz pełnej domowego ciepła. Zawdzięcza to nie tylko barwom, w jakich została utrzymana, ale także wszystkim dodatkom – w tym także chlebakowi. Zanim jednak zdecydujemy się, jaki chlebak wybrać do kuchni w stylu skandynawskim, przyjrzyjmy się bliżej, czym w ogóle charakteryzuje się ten styl.

Kuchnia w stylu skandynawskim

Kuchnia w stylu skandynawskim – podstawowe założenia

W kuchniach skandynawskich zawsze stawia się na funkcjonalność – z tego wywodzi się ten styl. Estetyka także odgrywa ważną rolę, jednak przede wszystkim liczy się praktyczność. Z tego też względu kuchnie skandynawskie najczęściej urządzone są w duchu minimalizmu i prostoty. Zawsze znajdzie się w nich miejsca na podstawowe akcesoria. Fronty szafek na ogół pozbawione są wszelkich zdobień. Są gładkie, najczęściej białe z dodatkami w kolorze naturalnego drewna. Chociaż zdarzają się i inne barwy.

Elementem łączącym wiele kuchni utrzymanych w stylu skandynawskim jest drewniany blat w wersji olejowanej. Z jednej strony nawiązuje on do natury tak bliskiej stylowi scandi, z drugiej natomiast świetnie komponuje się z akcesoriami zachowanymi w tym duchu. Coraz częściej blat drewniany zastępowany jest wariantem kamiennym. Wówczas kuchnia nabiera bardziej poważnego charakteru. Wiąże się to jednak z utratą przytulności – wielu miłośników stylu skandynawskiego uważa, że blat kamienny nie jest w stanie w pełni zastąpić blatu drewnianego.

W inspirujących aranżacjach wnętrz w stylu skandynawskim można spotkać także zabieg polegający na połączeniu nowoczesności oraz tradycji. Dla przykładu szafki kuchenne zachowane są w duchu nowoczesnym, a kredens tuż przy stole już w stylu tradycyjnym. Pomimo zastosowania dwóch różnych stylów całość prezentuje się naprawdę designersko.

Stylowi skandynawskiego mogą towarzyszyć wiszące półki. Najczęściej jest to miejsce wykorzystywane do przechowywania naczyń – kubków, talerzy czy miseczek. Pod taką półką zazwyczaj znajdują się haczyki, które służą do wieszania akcesoriów kuchennych oraz ściereczek. Czego jednak nie znajdziemy w kuchni w stylu skandynawskim? Zbędnych ozdób i gadżetów. Jeżeli we wnętrzu znalazło się miejsce na jakieś akcesoria dekoracyjne, z pewnością są one w jakiś sposób funkcjonalne lub proste w swej formie.

Wśród akcesoriów powszechnie spotykanych w kuchniach urządzonych w stylu skandynawskim znajdują się wszelkiego typu przezroczyste słoje na produkty i łakocie, wiklinowe koszyki na owoce oraz doniczki z ziołami. Ozdoby nie mogą jednak odgrywać pierwszoplanowej roli. Powinny wtapiać się w wystrój, stanowiąc uzupełnienie całej aranżacji.

W kuchniach w stylu skandynawskim ważną rolę odgrywa także oświetlenie. Powinno łączyć w sobie zarówno praktyczność, jak i funkcję dekoracyjną. Lampy we wnętrzach pojawiają się najczęściej nad blatami kuchennymi oraz nad stołem, przy którym spożywane są posiłki. Oświetlenie na długich kablach to modny dodatek aranżacyjny do wnętrz skandynawskich.

Skandynawska kuchnia

Designerski chlebak w stylu skandynawskim – czyli jaki?

Znając podstawowe założenia towarzyszące aranżacji kuchni w stylu skandynawskim, możemy bliżej przyjrzeć się akcesorium, którym jest chlebak. Przechowywanie chleba – bez względu na styl, w jakim została utrzymana przestrzeń kuchenna – jest bardzo ważne.

Wbrew pozorom nie ma jednego modelu chlebaka, który będzie idealnie komponował się ze stylem skandynawskim. Duży wybór chlebaków utrzymanych w tym charakterze może zaskoczyć. Wśród najczęściej wybieranych modeli do wnętrz w stylu skandynawskim wymienia się jednak chlebaki metalowe, drewniane oraz białe. Przyjrzyjmy się bliżej, jak wybrać chlebak w stylu scandi?

Metalowy chlebak do kuchni w stylu skandynawskim

Jak już zostało wspomniane wcześniej, styl skandynawski bezpośrednio wiąże się z nurtem minimalizmu oraz funkcjonalności. Dotyczy to także przedmiotów znajdujących się na blacie kuchennym – z reguły jest ich niewiele, a jak już są, to komponują się z resztą aranżacji.

Stylowy chlebak skandynawski to połączenie prostej formy oraz nowoczesności. Pojemniki na pieczywo ze stali nierdzewnej pokryte farbą proszkową lub emalią doskonale sprawdzą się w tej roli. W tym konkretnym przypadku warto zdecydować się na model w kształcie owalnym lub prostokątnym – oba doskonale wpiszą się w koncepcję wnętrza scandi. Najlepiej wybrać chlebak w kolorze bieli, czerni lub ecru.

Styl skandynawski nierozerwalnie wiąże się także z elementami wykonanymi z drewna. Jeżeli zależy nam na „przemyceniu” tego detalu do aranżacji, możemy zdecydować się na chlebak z deską do krojenia. Główny pojemnik wykonany jest z metalu, a jego pokrywa (będąca jednocześnie deską) z drewna – najczęściej bambusowego. W tym przypadku także najlepiej postawić na stonowaną kolorystykę – szarości, biele, beże, czernie. Drewno koniecznie powinno pozostać w odcieniu naturalnym.

Chlebakowi na blacie mogą towarzyszyć metalowe puszki służące do przechowywania sypkich produktów, np. kawy, cukru, herbaty. Ważne, aby były one kolorystycznie dopasowane do barwy chlebaka.

Drewniany chlebak do kuchni w stylu skandynawskim

Jak już zostało wspomniane, w stylu skandynawskim możemy śmiało wykorzystać elementy wykonane z drewna. Drewniany chlebak nieco rozświetli i nada przytulności prostej aranżacji. Może to być model tradycyjny z żaluzją lub pojemnik o nieco bardziej wymyślnej formie.

Wbrew pozorom drewniany pojemnik na pieczywo nie jest zarezerwowany wyłącznie do kuchni tradycyjnych. Stanowi świetne uzupełnienie także tych urządzonych w stylu skandynawskim.

Model wykonany z drewna świetnie będzie się prezentował z kamiennym, marmurowym blatem. W takim przypadku dobrze jest uzupełnić wystrój kuchni o inne drewniane akcesoria, np. przybory kuchenne zawieszone na haczykach, drewniane pojemniki na przyprawy, skrzynkę z ziołami itp.

Biały chlebak do kuchni w stylu skandynawskim

Najczęściej jednak w kuchniach utrzymanych w stylu skandynawskim pojawiają się białe pojemniki na pieczywo. Może to być chlebak ceramiczny lub wykonany z innego materiału. Ważne, aby od jego formy emanował minimalizm. Biały chlebak świetnie sprawdzi się we wnętrzach, w których zastosowano już wszelkiego rodzaju białe dodatki. Pozwoli to stworzyć spójną koncepcję kuchni w stylu skandynawskim.

Jeżeli już wybierzemy odpowiedni chlebak do kuchni w stylu skandynawskim, powinniśmy także zagłębić tajniki tego, jak o niego dbać. Bułki i chleb nie staną się pożywką dla drobnoustrojów, o ile będą właściwie przechowywane.