Jaki dywan do pokoju dziecka?

Żadne wnętrze nie jest prawdziwie przytulne, jeśli nie ma w nim odpowiedniego dywanu. Szczególnie dotyczy to pokoju dziecięcego, gdzie dobrze dobrany dywan potrafi zmienić wnętrze dokładnie tak, jak podpowie dziecku wyobraźnia, ponieważ większość dzieci uwielbia zabawy na dywanie. Jakie dywany do pokoju dziecięcego będą najlepsze?

Czym kierować się przy wyborze dywanu dla dziecka?

Wybór dywanu dla dziecka nie może być ograniczony tylko do wyboru kolorystyki czy dopasowania do wnętrza. Ponieważ dzieci często spędzają dużo czasu na zabawę na dywanie, dywan dla dzieci nie może być wykonany z drażniącego, twardego tworzywa, musi być też łatwy w pielęgnacji, gdyż ważne jest, by utrzymywać pokój dziecięcy w czystości. Sprawdzi się tutaj więc dywan z krótkim włosiem, najlepiej wykonany z wysokiej jakości materiałów syntetycznych, odpornych na wilgoć i antystatycznych. Doskonałym materiałem na dywan jest więc dywan z włókien z tzw. uszlachetnionego polipropylenu, który nie tylko jest miękki, ale także spełnia powyższe wymagania.

Wybierając dywany dla dzieci, koniecznie należy zwrócić uwagę także na wykończenie, ponieważ potrafi ono sprawiać dużo problemów, m.in. podwijać się podczas użytkowania. Doskonale sprawdzą się dywany podgumowane, które są ciężkie na krawędziach i nie podwijają się. Dywan warto przymocować do powierzchni odpowiednią taśmą klejącą.

Dopiero kiedy zwrócimy uwagę na kwestie bezpieczeństwa, można wybrać wzór, który zadowoli naszych milusińskich. Wybór jest szeroki, wobec tego każdy może wybrać coś dla siebie. Niezmiennie od wielu lat rekordy popularności biją dywany w deseń ulicy, gdzie dzieci mogą bawić się samochodami. Można wybrać również wzór z grą w klasy, który zadowoli szczególnie aktywne pociechy. Na dywanie w kształcie boiska w ruch pójdą płaskie krążki, czy kapsle - sposobów na wykorzystanie tego typu dywanów zawsze znajdzie się mnóstwo. Pokój dziecięcy dla małych dzieci warto przyozdobić dywanem w stonowanych kolorach i wzorach.

dywany do pokoju dziecka

Dywany okrągłe

Kształt dywanu również nie jest bez znaczenia i powinien zostać wybrany zgodnie z wnętrzem oraz naszymi wymaganiami, co do niego. Wybrać możemy spośród standardowych dywanów prostokątnych, jednak szczególnie dobrze prezentować się będą dywany okrągłe. Wybierając jednak okrągły dywan do pokoju dziecięcego, powinniśmy kierować się uniwersalną zasadą wystroju wnętrz, która mówi, że tego typu dywan pasuje do pomieszczeń, w którym już znajdują się okrągłe lub obłe elementy. Warto zestawić do więc z okrągłym lustrem w fantazyjnej ramie, owalnymi ramkami do zdjęć, czy nocnym, okrągłym stolikiem lub lampą. Dzięki takim elementom, dywan będzie tworzył harmonijną całość z wnętrzem.

Dywany okrągłe do pokoju dziecięcego czy owalne łatwo wpasowują się nawet w najbardziej wymagające wnętrza, nie ukrywając jednak całkowicie podłogi, która często powinna zostać wyeksponowana. Chcąc jednak, by okrągły dywan był praktyczny, nie powinniśmy umieszczać go bliżej niż 90 cm od drzwi, co umożliwi nam ich swobodne otwieranie i zamykanie. A także zapobiegnie ewentualnym wypadkom, czy zniszczeniom. Dodatkową, choć może nieco nieoczekiwaną zaletą okrągłych dywanów jest fakt, że są one łatwe w użytkowaniu - łatwo poddają się czyszczeniu, ponieważ można je zwinąć i porządnie wytrzepać.

Wzorów okrągłych dywanów również możemy wybrać mnóstwo. Pokój dziecka pięknie ozdobi niewielki dywanik z kucykiem czy pandą, a także papugą czy rekinem. Ogranicza nas tylko wyobraźnia oraz budżet, ale owalne dywany, z racji mniejszych rozmiarów, często bywają tańsze niż duże dywany prostokątne, zajmujące całą przestrzeń podłogi.

dywany dla dzieci

Dywany z motywem zwierząt

Ogromnie popularne stają się pokoje dziecięce stylizowane na różne miejsca, między innymi na statek piracki, zamek księżniczki czy zoo. Do takiego wnętrza należy dobrać również odpowiedni dywan lub wykładzinę, a do tego idealnie sprawdzą się dywany z motywem zwierząt.

Dywan dla dzieci z motywami zwierząt, to tak naprawdę wybór uniwersalny, ponieważ pozwala na wybór dywanu niezależnie od późniejszego wystroju pokoju dziecka – najważniejsze, by był w stonowanych kolorach, choć nawet dywan w szalonych barwach nadal nada się doskonale. Dzieci kochają czworonogi, a kolorowe i często zabawne motywy nie ograniczają się tylko do psów czy kotów. Kotki faktycznie mogą wydawać się motywem skierowanym głównie do dziewczyn, ale szczególnie ostatnio okazuje się, że jest to wzór uniwersalny. Mali wielbiciele kota Garfielda mogą więc spać spokojnie. Podobnie jak małe wielbicielki Psiego Patrolu.

Obok dywanów z motywem słodkiego kota czy szczeniaka, jedne z najczęściej wybieranych wzorów zawierają w sobie sowy, kucyki lub jednorożce. Szczególnie te ostatnie popularne są szczególnie w pokojach dziewczęcych, głównie z powodu kolorystyki. Wybór jest jednak niemal nieograniczony i obecnie bardzo łatwo jest znaleźć dywany dla dzieci z różnymi motywami czy wzorami.

Niezależnie od wzoru, koloru czy kształtu warto jednak wybrać dywan dla dziecka, który przede wszystkim będzie bezpieczny i pozwoli mu na spokojną, beztroską zabawę i nie będzie mu w niej przeszkadzać.